Koltuklar gidince bu halkın yüzüne nasıl bakacaksınız?

20 Eylül 2016 21:58
A
a
Tüm projeler askıya alındı ama…
Ketendere’ye liman yapılmakta inat edilmenin mantığı ne ki?
Cumhuriyet Halk Partisi bu konuya duyarlı davrandı.
Mudanya İlçesi Ketendere Mevkii, ‘Bursa Liman Kompleksi Çevre Düzeni Plan Değişikliği' ile ilgili Bursa İdare Mahkemesi'nde iptal davası açtılar.
Bursa’nın geleceğinin yok olmasına göz yummayacaklarını söyleyen CHP’liler basın açıklaması ile iptal davası açtıklarını duyurdular.
CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve akademik oda temsilcilerinin önderliğinde gerçekleşen basın açıklamasında o bölgenin verimli tarım arazilerine sahip olduğu bir kez daha hatırlatıldı.
***
CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir:
“Bursa’nın geleceği ve tarım alanları yok ediliyor bu hatadan dönülmesi gerek.
Bursa’daki şeftali bahçeleri, ipekböcekçiliği, zeytinlikler nasıl yok edildiyse, orada yapılacak olan bu limanla o bölgedeki kara incir, üzüm, zeytinlikler ve diğer tarım alanlarına kadar tamamını yok edecekler.
Bu, gelecekte torunlarımızın, bu tarım ürünlerinden yararlanamaması anlamına geliyor.
Tıpkı 20-30 yıl önce benimde yaşadığım Bursa Ovası’ndaki karpuz ve şeftali bahçeleri ile ipekböcekçiliğinden bugün bizim çocuklarımızın yararlanamadığı gibi.
O açıdan Bursa’nın geleceğini yaptığı planlarla projelerle sürekli yok eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye buradan sesleniyorum.
Artık Bursa’nın geleceğini yok etme faaliyetlerine bir son verin ve bu plan değişikliğini toplumun geleceği açısından derhal geri alın. Biz bu anlayışlarla mücadele etmeye her yerde ve her alanda devam edeceğiz…”

***
Siyasi açıklama Şadi Özdemir tarafından yapılırken, Akademik Odalar adına da Kimya Mühendisleri Oda Başkanı Ali Uluşahin kamuoyuna seslendi:
“Liman kullanımı için öngörülen alanın çevresi tarım alanı, zeytinlik alanı gibi korunması gereken alanlar ile çevrilidir.
Söz konusu yatırımın yaratacağı çevre baskısı düşünüldüğünde bu alanların yok olacağı ve bölgede tarım ve zeytinciliğin tamamen biteceği açıkça görülmektedir.
Ayrıca liman yapılması düşünülen bölgenin doğusunda ve batısında arkeolojik sit alanları bulunmaktadır.

Limanın ve çevresinde yaratacağı baskının sit alanlarını nasıl etkileyeceği belirlenmelidir.
Bu sebeplerle Ketendere Mevkii Bursa Liman Kompleksi Çevre Düzeni Plan Değişikliği’ne bir kez daha hukuk yolu ile itiraz ediyoruz.
Ne Ketendere ne de başka bir bölgede doğamızın sermayeye kurban edilmesine müsaade etmeyeceğiz.”

***
Yok edilecek olan sadece tarım alanları değil Ketendere’ye de sanayi gelecek ve hava kirlenecek.
Bursa’nın sanayi yükü artacak, göç çoğalacak.
Bölgenin çevresel etki değerlendirmesi, ulaşım planlaması, jeolojik etüt çalışması, kurum görüşlerinin eksikliği, arazi kullanımına etkisi gibi konularda olumsuzluklar ortada iken bu inat niye?
Bu kenti yönetenlerin Bursa düşmanlığını anlamak imkansız…!

Unutmayın ki kentin ortası sayılacak DOSAB’a termik santral yapmak için siyasi ticari herkesi devreye sokanlar bugün cezaevlerindeler.
Yanlışlara dur deyin artık…
Bugün o koltuklarda oturuyor olabilirsiniz ama yarın bizler gibi sıradan insanlarsınız…
Geride bırakacağınız enkazı düşünün…
O zaman bu halkın yüzüne nasıl bakacağınızı da…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat