KopiLuwak içerken kahve anılarına dalmak

20 Ekim 2016 22:22
A
a
Kahve çocukluğumun unutulmaz kokularından tatlarındandır. Evde pirinçten kahve değirmenimizde, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden kahve çekilmesine bayılır, ortalığa yayılan kahve kokusunu, çekilmiş kahvelerin pirinç kürekle kavanoza doldurulup dolapta güneşten ırak biçimde saklanmasını bir ayin havasında izler,mest olurdum.
Her sohbete mutlaka kahve eşlik ederdi ve ne vakit müzik çalınsa kahve ile biterdi.
Sigarayı hiç mi hiç sevmememe karşın anneannemin gelincik sigarasına karışan kahve kokusu  hala burnumu nostaljik duygularla sızlatır.
***************************
Bakır cezvede pişen köpüklü kahve porselen fincanlara konup ılık su ve lokum eşliğinde ikram edilirdi misafirlere evimizde. Bazen de nane likörü olurdu kahvenin yanında.
Fincanın dibinde biriken kahve telvesi fincan tabağa ters çevrilerek kapanırken çocuksu telaşlarla sabırsızlanırdım, bir an önce fincanda beliren şekillerden fal bakmak, geleceği görmek, kehanetlerde bulunmak için.
Fal bakanları dinler; seslerindeki edaya; falı bakılanın yüz çizgilerine sinen merakına pür dikkat bakar, fal faslı bitince elime alırdım fincanıbir köşeye çekilirdim. Fincanda telvenin oluşturduğu şekillere dalar gider, o şekillerden hayaller kurar, masallar öyküler uydurur, umutlar, müjdeler edinirdim.
 
Türk kahvesi Starbucks’a karşı
 
Bursa ovasını AVM’ler işgal edince kahve zincirleri olan ünlü markalarda çıkıp geldi köşe başlarını tuttu ve güzelim kahvemiz üzerinde tahakküm kurmaya başladılar.
Emperyalizm öyle sinsi ki, bir süre sonra damak tadımızı ele geçiriyor, hangi yiyecek ve içeceklerden zevk alacağımıza karar veriyor; usul usul bize kendi yiyecek içecek kültürlerini dayıyorlar ve bir bakmışız onların özentisi olup çıkmışız.
*******************
Meyve sularımız, şalgamımız, domates suyumuz, bozamız, şıramız, şerbetimiz, mis gibi naneli limonatamız, ayranımız yerine bol şekerli gazlı içeceklerin tiryakisi yapmaya çalışıyorlar bizi.
Hatta ramazan sofralı reklamlarda kolalı içecekler reklama malzeme oluyor.
‘’Kahraman bakkal süper markete karşı’’ diye bir  oyunu vardı Ferhan Şensoy’un oradan müphem kahvemiz direniyor dünyanın kahve zincirlerine. Söyle yazayım o halde:
Türk kahvesi Starbucks’a, Caribou’ya, Gloria Jean’a, CafeCrown’a karşı.
 
KopiLuwak
Sevgili dostum Salih Sincik, Endonezya’ya gitti, çok güzel anılarla, yeni edinilmiş dostluklarla döndü.
Hani yediğin içtiklerin senin olsun gördüklerini anlat denir ya, Salih Bey o cömert gönlüyle gördüklerini tatlı tatlı anlatıyor ama o güzel anıların yanında bana sağolsun bir paket dünyanın en pahalı kahvesi KopiLuwak da getirmiş.
Türk kahvesi bizim için ne ise KopiLuwak’ da Endonezya için oymuş.
********************
Şimdi şu meşhur kahvenin öyküsünü anlatayım.
Luwak kedigiller familyasından bir hayvan. Bu sempatik, bu hamarat arkadaş önüne konan kahveleri kokluyor, tadıyor, sonra da beğendiklerini bir güzel afiyetle mideye indiriyormuş.
Luwak’ın mide enzimleri kesinlikle kahve çekirdeklerini eritmiyor, öğütmüyor, hazmetmiyor tamamen doğal yollardan, organik malzeme ve proseslerle fermente ediyor, sonra da bir güzel bunu def-i hacet ediyormuş.
*************************
Ardından, bunlar kurutuluyor, kuruyunca leblebi şekeri gibi parçalara ayrılıyor, dış kabuk ufalanınca da içinden çekilmemiş kahve çekirdeği çıkıyormuş. Onlar dasterilize edilip dibeklerde dövülünce alın size içime hazır müthiş lezzeti, tutku yaratan kokusuyla KopiLuwak.
********
Nasıl mı içiyoruz?
Bir porselen fincana kaynamış suyu koyuyor, iki çay kaşığı kahve ilave edip afiyetle içiyoruz KopiLuwak’ımızı.
Salih Bey o eşsiz ince kişiliğiyle hiç üşenmedi elleriyle hazırladı; sohbetimizin tadı oldu, kokusunu içime çeke çeke lezzetine vara vara içtim Endonezya’nın milli içeceğini.
KopiLuwak, lezzet olarak Türk kahvesini andırıyor. Bolca telvesi var, yani fal üstatlarını da ziyadesiyle memnun, bahtiyar eder.
 
1000
icon
Salih sincik 21 Ekim 2016 12:14

Kaleminize saglık CANEVLAT..bir yazi ancak bu kadar zevkle okunur bilgilenir insan..hani kopuklu bol telveli kave tadinda zevk alarak okuyorum yazinizi..selam va sevgilerimle..

0 0 Cevap Yaz
umut karlı 20 Ekim 2016 23:36

fatih altaylı yazınca herkes kopiluwak yani şeyli... kahve sever oldu sen bari yapma

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat