Köyde mezarı olan tek aydın öğretmendir

24 Kasım 2016 22:06
A
a
‘’Anadolu köylerinde mezarı olan tek aydın öğretmendir.’’
Türk eğitim bilimci, köy enstitülerinin mimarı ve dönemin İlköğretim Genel Müdürü  İsmail Hakkı Tonguç ne güzel demiş hakikati.
Öyledir, Anadolu’nun en ücra köylerine dağ bayır demeden bilimin ışığını taşıyan, çağlar içinde oluşmuş uygarlık ülküsünün aydınlığını köy çocuklarının gözlerindeki ışığa katan aydınımız öğretmenimizdir.
*************************
Cumhuriyet, Türkiye’nin gecikmiş Rönesansı, Aydınlanma devrimiydi.
Cumhuriyet değerleri ve Atatürk devrimleri Anadolu’ya, halka ulaşmış, modern Türkiye’nin temelleri atılabilmişse aslan payı öğretmenlerindir.
Köy enstitülerinin kapatılması cumhuriyet tarihinin en büyük yanlışlarındandır.
Bu eğitim yuvası, yoksulluk içindeki köy ve kasaba çocuklarını okutmuş, öğretmen yapmış; bilimle, felsefeyle, sanatla donatıp Anadolu bozkırına yollamış; köylere bilgi saçmıştı.
Köylünün aydınlanmasını, bilinçlenmesini, uyuyan devin uyanmasını toprak ağaları ve dönemin egemenleri istemediler. Maalesef CHP’de yeterince direnemedi.
Köy enstitüsü kurucularını, öğretmenlerini, köy enstitülüleri saygıyla anıyorum.
Tanıdığım köy enstitülü büyüklerimden yaşama sevinci, yurtseverlik, dik duruşluluk, mücadelecilik ve halk sevgisini öğrendim.Hepsine gönül dolusu teşekkürler eder ellerinden öperim.
 
Atatürk’ün Geometrisi
 
Atatürk baş öğretmendi ve bir geometri kitabı yazmıştı.
Bu gün kullanılan geometri terimleri çap, kare,üçgen,beşgen,açı,açı ortay,boyutAtatürk’ün buluşudur.
‘’Hatırla Barbara Yağmur Yağıyordu’’da  Onur Caymaz ne güzel ifade etmiştir:
Mesela eskiden üçgenin alanına şöyle denirmiş:‘’Müsellesin mesae-i şathiyesi kaidesi kerre irtifasının nıfsına mütekabildir.’’Hadi bir örnek daha vereyim: ‘’Müsellesin zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü  180 derecedir. Müselles-i müstesaviyü’l-adla,zaviyeleri birbirine müsavi müsellestir.’’
Yani Atatürk’ün dehasını gel de anma.
****************************
Bilimsel metot olan deney ve gözleme dayanarak bilgi üretme; evreni, hayatı, toplumları, insanı bilimle anlama çabası cumhuriyetin özüdür. Bilimsel eğitimin temeli ise laikliktir.
Eğitim, dogmalara değil bilime, felsefeye ve sanata dayanır; aksi olursa orta çağa sürükleniriz. O yüzden laik eğitimbirlik ve beraberliğimizin, iç barışımızın, refahımızın ve devletimizin bekasının kilit taşıdır.
Eğitim temel haktır. Parasız, demokratik, laik, bilimsel ve halk için olmalıdır.
Öğretmenlerimizien iyi maddi olanaklarla, en uygun eğitim koşullarıyla, en yüce manevi değerlerle donatmak gerekir ki gelecek nesiller güvencemiz olabilsin.
Öğretmenlik en değerli meslek
 
Dedem Hüsnü Ortaç müzik öğretmeniydi; teyzem Güner Ortaç Bursa’nın ilk kadın Almanca öğretmeniydi; eniştem İlhan Erözden Bursa Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı ve Bakanlık Müfettişliği yaptı; annemin teyzesi Fikriye Akyel Sakarya’nın ilk ilkokul öğretmenlerindendir kuzenim Erol Ortaç fizik öğretmenidir İstanbul’da.
Öğretmenleri olan bir ailede büyümeyi daima büyük bir şans ve onur saydım.Bilgiyi öğrenmeyi tutkulu bir aşkla sevdim; elimde daima kitaplar oldu. Öğretmenlik gözümde en değerli meslektir.
Bana emeği geçen her öğretmenimi asla ödenemeyecek bir borç yükünün ağırlığı altında minnetle anıyorum; haklarını helal etsinler.
********************
Öğretmenlerimizi maalesef iyi yetiştiremiyoruz; düşük ücretlerle sırtlarına geçim yükünü yüklüyoruz; onları liyakat usulüne uygun olarak görevlere atamıyoruz; politik tayinlerle, sürgünlerle yıpratıyoruz;sendikasızlaştırıyoruz, taşeronlaştırıyoruz; eğitimi bir temel hak olmaktan çıkarıp paraya endeksliyoruz; eğitimin bilimsel içeriğini zedeliyoruz; öğretmenlerimizi emekliliklerinde ayakta kalabilmeleri için çalışmaya zorluyoruz.
Bir yaramız da, öğretmenlik için eğitim gören, mezun olan, ancak evde oturan, atanmayı bekleyen on binlerce atanmamış öğretmenimizin varlığı.
Öğretmenine bu kadar vefasızca davranan, kadir kıymet bilmeyen bir ülke nereye varabilir.
 
 
Memleket Yollarında
 
 
Sevgili dostum değerli edebiyat öğretmeni Nurten Demiröz Gülez’i ve sevgili  dostum öğretmenler öğretmeni Lemanser Sükan’ı aradım hatırlarını sordum; öğretmenler günlerini içim ezik olarak kutladım.
Sonra açtım Lemanser Sükan’ın anılarını anlattığı ve her öğretmenin başucu kitabı olması gereken ‘’Memleket Yollarında’’yı okumaya başladım.
Sadece eğitim tarihimizi içermiyor; bir hayat felsefesi kitabı ‘’Memleket Yollarında’’. Toplumumuzun panoraması, müthiş bir tanıklık bu kitap. Lemanser Sükan tarihe not düşmüş.
Her okuruma öneririm.
 
1000
icon
Lemanser Sükan 29 Kasım 2016 16:44

Sevgili Can, Teşekkür ederim. Öğretmene ve öğretmenliğe değer verdiğin için. Bu güzel yazıyı yazdığın için. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ve Büyük eğitimci, Köycü , Hümanist İSMAİL HAKKI TONGUÇ'U andığın için. HASAN ALİ YÜCEL'İ de unutmamalıdır. Beni Öğretmenler Günü'nde en çok arayan öğretmen olan öğrencilerimdir. Elbette çok seviniyorum. Fakat en çok öğretmen olmayan birileri tarafından aranmak hoşuma gidiyor. Bu toplumda öğretmen olmayanlar öğretmenin değerini anlar ve bilirse ancak o zaman adam oluruz.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 25 Kasım 2016 00:04

GÜNE EN UYGUN BİR YAZI SİZİ TEBRİK EDİYORUM HER YÖNETİCİYİM DİYEN İÇİN OKUNMASI GEREKLİ BİR YAZIDIR BAŞARILAR

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat