Kurban üstün medeniyetin delilidir

6 Eylül 2017 21:14
A
a
1900’lü yılların başına dek insanları inandığı tanrı ve tanrılara kurban eden batı (L) medeniyeti ne derece savunabilirsin? Batı medeniyeti kasabanın kızlarını periyodik aralıklarla kurban ederlerdi. Yakın tarihteki ırkçı kukuletalar, maskeli caniler, hala akıllarda.
Eski Mısır’da kıtlıkların sona ermesi ve yeniden başlamasını engellemek için Nil Nehri’ne atılarak insanlar kurban edilirdi.
Keltler Avrupa’nın göbeğinde son yüzyıla kadar bu adetleri devam ettiren kavimlerdendir. Töton şovalyeleri de aynı adetlere sahiptiler. Slavlar da insan kurban eden kavimlerdendi.
Kızıldereliler de ise ilk doğan erkek çocuk tanrıya kurban edilirse tanrılarının memnun olduğuna inanırlardı.
Hindistan da bir kral 10-15 yıl krallık yaptıktan sonra kendini kurban eder diri diri yaktırırdı. Hindistan’ın bazı bölgelerinde hala devam ede gelen bir uygulamada ise ölen erkeklerin eşleri canlı canlı eşleriyle birlikte yakılmakta. Ayrıca tek tek ele almanın bir fayda vermeyeceği kanaatindeyim.
Görüldüğü gibi inancın zayıf olduğu coğrafya ve toplumlarda yaşamın ne derece bozuk olduğu aşikar ortadadır. Ya hala bu kafaları benimseyenlere ne demeli?
 Binlerce yıl önceki bozuk fikriyatları bitiren bir olay yaşanmış. Yine Mezopotamya da Allah’a çocuklar adak olarak adandığı zamanlarda. Yüz yılı aşkın süre çocuğu olmayan İbrahim Peygamber gördüğü bir rüyada oğlunu, yürüyüp koşabildiği çağda Allah’a kurban ettiğini görür. En son ve en mükemmel inancın kitabı Kur’anı Kerim de kıssa şöyledir.
 "Ey Rabbim! Bana salihlerden (bir oğul) ihsan et!" Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu, yanında koşacak çağa gelince: "Ey oğlum! Ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak, ne düşünürsün?" dedi. Çocuk da: "Babacığım sana ne emrediliyorsa yap, inşaallah beni sabredenlerden bulacaksın" dedi. Ne zaman ki ikisi de bu şekilde Allah'a teslim oldular, İbrahim oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: "Ey İbrahim! Rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki, biz iyilik yapanları böyle mükafatlandırırız." Şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı." (dedik) Ve ona büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler içinde iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim'e. İşte biz iyilik yapanları böyle mükafatlandırırız. Çünkü o bizim mümin kullarımızdandı. (Saffat-110 ‘dan 111 dahil ayetler). Şüphesiz Allah doğru sözlü olandır.
Yukarıda bahsi geçen Kur’an ayetleridir. Ayetlerden bir kısmına inanmayan zaten İslam dairesinin dışında değerlendirilir. Bizler İslam kardeşliğini yaymakla mükellef olduğumuz için tüm insanlığı “yaratılışa uygun” İslam dairesi içerisine davetle görevliyiz. Bir kimsenin bile İslam dairesinin dışarısına çıkmasına yönelik adımlar atmaktan uzak durmak zorundayız.
Eski çağlardaki bozuk inanışlar diye isimlendirme yaptık. Biraz sağını solunu yontalım. Adem Peygamber iki oğlundan Allah’a kurban/ikram vermelerini ister bunun yüce yaratanın emri olduğunu belirtir. Habil beslediği en güzel hayvanı kurban olarak seçer, Kabil ise tarımla iştigal olduğundan topraktan elde ettiklerinden pek işe yaramayacak gibi olanları belirtilen yere bırakır. Neticede Habil’in kurbanı/ikramı kabul edilir. İşte kurban insanlık ilk yaratıldığından itibaren böyleyken yaşanan sonraki dönemlerde bozuk inanışların yeryüzüne yayılmasıyla insanlar kurban edilmeye başlanır. Son nokta Hz. İbrahim Peygamber vesilesiyle günümüzde de İslam inanışımızda devam eder. İlk peygamber de son peygamberde İslam dinine mensupturlar. Bu nedenle bizde tüm peygamber isimleri çocuklarımıza isim olarak verilmekte.
Günümüzde en mükemmel biçimde medenileştirilmiş kurban ibadeti, inancı bozuk toplumlardan etkilenen ve tüm kurban literatürünü reddetmeye kadar cüret gösterebilen ana okulu seviyesinde eğitim noksanı kimselerin beyinlerinin kabul etmesi gerçekten zordur.
İslam inancındaki “Kurban İbadeti” tek başına bile batı(L)dan ne derece üstün bir medeniyet olduğumuzun bir göstergesidir, tabi anlayabilene, Allah’ın anlamasını nasip ettiklerine!
Her insan İslam fıtratı üzerine dünyaya gelmekteyken tüm insanlığın İslam dairesinde kalmasını temenni ediyorum. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat