Kurbanınız bayram, bayramınız mübarek ola

10 Eylül 2016 20:32
A
a
Kimine göre ibadet kimine göre adet, insanları birbirlerine yaklaştıran unsur, bazen yaratana verilen sözün tutulmasıdır, bazen gönülden kopandır kurban.
Aslında her inanışta olan bir ibadettir diyebiliriz. 19. Yüzyıla kadar batıda bazı kasabalarda kasabanın en güzel kızlarından birini allayıp pullayıp öldürülmesi kurban sayılırdı. Bazı inanışlarda bir yere önemli bir yiyecek, içecek, bir hayvan bırakılması öldürülmesi kurban niyetiyle yapılırdı. Her inanışta farklı kurban anlayışı varmış. Eski çağlarda insanlar evlatlarını da kurban ederlermiş.
İslam inanışına baktığımızda Hz. İbrahim Peygamber oğlu İsmail’i kurban etmeyi vaat ettiği, günü geldiğinde kendisine bunun bir rüya ile hatırlatıldığı, Hz. İbrahim Peygamberin oğlunu alarak mes’eleyi anlattığı ve İsmail’in “kendisinin Allah’a teslim olanlardan olacağını” söylemesi, işin gerçekleştirilmesi için uygun bir yere gidilerek İsmail’in tam bir teslimiyet gösterdiği, ancak bıçağın kesmediği, bıçağı taşa vurunca taşın dahi kesildiği ama İsmail’i kesmediği, o anda bir meleğin (Cebrail as olduğu söyleniyor) elinde bir KOÇ ile göründüğünü, Peygambere “sen sözünü tuttun şimdi bunu kurban et” demesiyle başladığı söylenir.
Kurban konusunda Kur’anda inna etayna diye başlayan Kur’anın en kısa suresi, “Kevser Suresi” olduğunu biliyoruz. Kevser aynı zamanda Hz. Muhammed sav in havuzunun ismidir.
Bir de Adem as çocukları Habil ve Kabil arasında geçen bir evlilik isteği için Allah’a bir hediye verme olayı vardır. Bazı kaynaklar bunu da kurban olarak nitelendiriyorlar. Olay Habil’in en güzel kuzuyu, Kabil’in ise rast gele yetiştirdiklerinden birkaç tarım ürününü sunması şeklindedir. (En doğrusunu Allah bilir.)
Yakın tarihimizde rahmetli Ecevit “bu sene de hac zamanı yine kurban bayramına denk geldi” demesiyle aslında “Kurban ve Hac” ibadeti konusunda (belki de birçok İslami konuda böyleyiz) ne derece bilgiye sahip olduğumuzu öğrenmiş oluyorduk.
İnancımızın gerektirdiklerini bilmiyoruz, öğrenemiyoruz!
Bir de kurban sayamayız ama, mesela bir kötü alışkanlığımızı, bir inadımızı, bir günahımızı “Allah’a Kurban etsek” olmaz mı?
10 Zilhicce 624 yılında sabah namazından sonra güneş doğup kerahat vakti geçince Hz. Muhammed sav’in ilk Bayram namazını kıldırıp ardından kurban kesmesiyle başlayan ibadet yüzyıllardır devam etmektedir.  2. Kestiği kurbanla bayramda birden fazla kurban kesilebileceğini bize öğretirken “Allah’ım bu senin birliğine, senden bana gelenlere şehadet eden bütün ümmetimin adınadır”, diyordu. Kurbanın hem bireysel hem de toplumsal olacağını ümmete öğretiyordu bu yaptığıyla.
Hakkında ciltlerce kitaplar yazıldığı Kurban İbadetini farklıca değerlendirelim istedik. Tabi bayramı sadece kurbanla değerlendirmek çok yanlış olur.
Aman şoförler memlekete yaklaştım diye gaza basmayalım, trafikte dikkatsiz sürücülere karşı dikkatli olalım, birbirimizi sevelim, yarın bu günden daha güzel olsun.
İlk kurban bayramında neler hissedilmişse hepsini ve bütün güzellikleri yaşamak-paylaşmak duasındayız.
KURBANINIZ BAYRAM, BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA*
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat