Kuşkusuz Antalya güzel ama Bursa da…

30 Ekim 2016 21:04
A
a
Önceki gün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) ilçe oda ve borsalarıyla birlikte Yöresel Ürünler (Yörex) Fuarı için bulunduğumuz Antalya’dan döndük.
Bir gurup meclis üyesi ve gazeteci ile 26-20 Ekim tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşen fuar gezimiz ardından Bursa’dan Antalya’ya atanmış olan Vali Münir Karaloğlu’nu ziyaret ettik.
Vali Karaloğlu bizi kendi evimizde gibi karşıladı…
Antalya’yı, Bursa’yı konuştuk…
Ortak yönlerini, farklarını ve işbirliği olanakları üzerinde konuştuk.
Doğrusu Antalya’nın turizm potansiyeli ile Bursa’nın sanayi ve ticaret potansiyellerinin iş birliği ile her iki kente çok daha büyük değerler katacağı konusunda hem fikir olduk.
 
* * *
Vali Karaloğlu, Bursa’da bulunduğu süre içinde Bursa’nın turizm potansiyelinin de arttırılması için epey çaba göstermişti ama Bursa üretim yapısı ve ticaret olanaklarıyla öne çıkmış olduğundan turizm konusunda Antalya’nın kuşkusuz çok gerisindeydi.
Vali Karaloğlu, Antalya’da 350’nin üzerinde 5 yıldızlı otel bulunduğunu ve bir milyon yatak kapasitesi olduğunu söylediğinde Bursa adına hiç kuşkusuz turizm adına daha çok şeylerin yapılması gerektiğini daha iyi anladık.
Bursa, kuşkusuz bir sanayi anakentiydi
Ancak turizm potansiyeli de bulunan bir anakent…
Antalya’nın salt güneşi, doğal güzellikleri olabilir, yılın 10 ayı da denize girilebilirdi ama Bursa’nın da üretim gücü ile ticaret yapısı, tarih, doğal güzellikleri, denizi, güneşiyle birlikte bir Uludağ’ı vardı artı olarak.
 
* * *
Hiç kuşkusuz Antalya, M. Kemal Atatürk’ün söylediği gibi dünyanın en güzel kentiyse, bu “tüm zamanların en güzel kenti” ’nin Bursa olması gerçeğini değiştirmezdi.
Bursa’nın da turizm potansiyelini harekete geçirmek, sanayi, tarım, ticaret yanında turizm pastasından da gerekli pastayı kapabilirdi.
Son yıllarda artan otel sayısı, tarihi ve kültürel mekânların bir-bir ortaya çıkarılması, yeni müzelerin açılması ve biraz da tanıtım ile Bursa’nın bu yolda da ilerlemesi olasıydı.
Vali Karaloğlu’nun Bursa hep aklındaydı izlediğimize göre.
Yılda 10 milyon turisti ağırlayabilen Antalya’nın, Bursa’nın sanayi, tarım ve ticaret kapasitesiyle Antalya ile iş birliği yapma olanaklarının artırılması gereği üzerinde durması Vali Karaloğlu’nun Bursa için de hala düşündüğünün kanıtıydı.
Zaten kendisi de belirtiyordu Bursa’nın kendisi için özel bir öneme sahip olduğunu.
Vali Karaloğlu’nun ‘BTSO’nun Türkiye’ye örnek bir oda’ olduğunu vurgulaması önemliydi.
Türkiye’nin en Vizyoner Odasısaptaması da… 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat