M.Turan Tansal ve ağacı çürüten kurtlar

25 Ekim 2016 21:51
A
a
CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal’ı severim; güler yüzlüdür, hürmet kârdır, çalışkandır;  CHP’nin fabrika ayarlarına dönmesini savunur; geçmişte birlikte siyaset yapmıştık. Sağ olsun sever sayar beni; hoş CHP’de sevgiler nefrete, nefretler sevgiye ışık hızıyla dönüşür ya, neyse.
Tansal, arada içinde birikenleri, boğazında düğümlenenleri, yüreğindeki fırtınaları, içtenlikli bir dille sosyal medyada paylaşır. Hani şişeye bir mesaj yazıp ağzını kapatır sonra da salarız ya okyanusa, bulunur okunur diye; öylesinden işte.
***********************
Mehmet Turan yine bir duygusal, düşünsel coşku anında geçmiş klavye başına dökmüş içini.
CHP’de siyaset zor zanaat. Arada dolup dolup boşalmak deşarj olmak şart. Yoksa yakar balataları insan. Çünkü CHP gayya kuyusu, çünkü CHP kocaman bir kara delik, bir anafor, bir hortum; yutuveriyor insanı CHP.
CHP’de hasetler, fesatlar, vasatlar adamı yer bitirir de tüyü yolunmuş tavuk misali kalınır ayazda.
Yani Türkiye’nin gündemi ne olursa olsun CHP’nin değişmez gündemi maalesef iç çekişme.
**********************
Gelelim Tansal kardeşimizin iç dökümüne. Tansal, DEGERLİ ARKADAŞLARIM, PARTİLİ YOLDAŞLARIM diye seslenmiş CHP’lilere özetleyip, okuyalım:
“Moral, motivasyon değerlerimizin düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Faşizm rüzgârları her zamankinden daha sert esiyor. (…) Cumhuriyet Halk partisi gibi 95 yıllık bir çınarın o devasa gölgesi altında kötülüğün iyiliği yutmaya çalıştığı bu karanlık dönemi elbette aşıp aydınlık güzel günlere kavuşacağız. Bundan hiç kimsenin en ufak bir tereddüdü olmasın.
O çınar sağlam bir çınardır. Ancak ‘’Ağacı çürüten çoğu kez içindeki kurdudur ‘’. Nice fırtınalardan nice kasırgalardan kurtulsa da gövdesini yiyip bitiren o kurttan kurtulmadığı sürece yaşaması, esenliğe ulaşması o eski görkemine kavuşması sadece bir ihtimaldir.
Siyasette ise ihtimallere yer yoktur. Türkiye’nin tek umudu olan bir partinin süreci ihtimallere bırakacak bir lüksü hiç yoktur.’’
**********************
Tansal, AKP’nin 14 yıllık iktidarının bir suçlusu olarak da CHP’yi görüp ‘’bu bizim başarısızlığımız’’ diyerek devam ediyor: ‘’(…) bu başarısızlığın temel nedenlerinin başında parti içi çatışmaları, liderlik egoları, çıkar hesapları gelmektedir. (…) CHP Türkiye’nin entelektüel insanlarının çatısı altında toplandığı ve irade ortaklığı sağladığı bir partidir. (…) Her suçu ortaya saçıldığında “kandırıldım” , “aldatıldım” diyen popülist kimlikli siyaset çömezlerine siyaset dersi verecek kadar yetişmiş kadroları uzman siyasetçileri vardır. Her şeyi olan bir partinin iktidarda olamamasının nedenleri vardır.’’
**************************
Tansal, nedenleri şöyle sıralamış: ‘’Bunun liderlik ile hiçbir ilişkisi yoktur. (…) Öncelikle; Her partili parti ilkelerini bilip tüzüğünü incelemelidir. Parti felsefesini bilince çıkarmalıdır. Genel Başkanına sahip çıkmalı, her şeyi ondan beklememeli onu yıpratmamalıdır. Örgütlenmek için alana inmeli sonuna kadar haklı olduğu davasını ve hedeflerini ev ev dolaşarak topluma anlatmalıdır. Parti içi demokrasiyi, hizip, entrika, çıkar amaçlı değil partinin menfaati, gelişmesi için kullanmalıdır.
Sevgi dilini, hoş görüyü, birliği, beraberliği, zafere giden tek yol olarak görmeli ve bundan vazgeçmemelidir.
95 yıllık tarihi olan Dünyanın bu en köklü partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi’ni korumalı içindeki kurtlardan arındırmalıdır. Bunları yapamıyorsa eğer aldığı sorumluluktan ayrılmalı, bunu layığı ile yapabileceğine inandığı yoldaşına devretmeyi bilmelidir.
Partili olmanın yeterli olmadığını, parti disiplinin ortak amaca ulaşmada içeride kaos ve çatışmayı önleyici en temel araç olduğunu bilmeli, parti ilkelerini ve kurallarını ihlal etmekten imtina etmelidir. Çünkü yaşanılan süreç bir iktidar olma ya da iktidar olamama meselesi değildir. Cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarının rejim değişikliğine gitmek üzere hamle yaptığı solun kıyıma uğrayacağı, demokratik tüm taleplerin askıya alınacağı son ve en keskin virajdır.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürkçü aydın yurtsever demokrat ve devrimcileri olarak bu süreci tersine çevirmek ülkedeki yoksulların ezilenlerin, ötekileştirilenlerin umudu olmaya devam etmek nihai görevimiz ve namusumuzdur. Bunu yerine getiremediğimizi gördüğünüzde susmanız, idare etmeniz, görmezlikten gelmenizde sizin ahlaki sorumluluğunuzdur.
Özgür, adil eşit, barış dolu bir Türkiye temennisi ile hepinizi yürekten selamlıyorum.’’
******************
CHP’nin yerelde iktidar olduğu Nilüfer İlçe Başkanı demir leblebi gibi cümleler kurmuş: Moral motivasyonun düşmesinden, ağacın içindeki kurtlardan, cumhuriyetin son keskin virajından, faşizm rüzgârlarından, rejim değişikliğinden, lider egolarından, çıkar hesaplarından söz ediyor.
Tansal gelinim sana söylüyorum Şadi Başkan sen anla da diyor satır aralarında.
****************
Tansal’ın peyzaj şirketi stadyumların çim zeminini yapar; zemin ve çim kalitesi ne kadar iyiyse futbol o kadar güzelleşir.
Siyasette de zemin iyi olmalı. CHP’de zemin maalesef taşlı tarla gibi; politik kültürde, etikte, sol ideolojide, partililerin ilişkilerinde arızalar var.
CHP, Tansal’ın söz ettiği içindeki ‘’kurtlar’’dan arınabilecek mi? CHP Türkiye’nin sigortası; sigorta atmamalı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat