Mahalle kültürü, musiki cemiyeti, Necati Altınöz’ün acı kaybı

14 Kasım 2016 20:55
A
a
Sevgili kardeşim, gazetemiz yazarlarından Hasan Karabulut, ‘’Bursa Sevdası’’ adlı sosyal medya sayfasında ruhumu kanatlandırıp beni alıp götüren bir fotoğraf paylaştı hafta içinde.
Fotoğraf Cumalıkızık’ın eski halinden bir sokağın görüntüsü.
Dalıp gittim, kayboldum fotoğrafta. Taş sokak, ahşap cumbalı evler, çivit mavisi duvar, duvarda sarmaşıklar, kiremit damlar.
Ve sessizlik, mekânın sessizliği zamanın sessizliğiyle harmanlanmış.
***********************
O canım, o güzelim mahallelerimizi yitirdik.
Mahalle kültürünü apartmanlarla, sitelerle boğduk. Beton tabutluklarda iletişimsizliğin sağırlığında, gönüllerimiz yalnızlıkla mühürlü, kalplerimiz şefkatsizlikle zehirli; komşusuz, muhabbetsiz, samimiyetsiz hayatlar yaşıyoruz.
Selamsız, sabahsız hayatlara mahkûmuz.
****************************
Betona, cama, çeliğe, asfalta gömdük ne çok şeyi.
Herkesin herkesi tanıdığı; sokaklarında çocukların sek sek oynadığı döndürek çevirdiği; pişen yemekleri, ağaçlardan toplanan meyvaları paylaştığımız; sokak satıcıların seslerinin duvarlarda yankılandığı; pirinç musluklu sokak çeşmeli; odun isi kokulu; damlarında kedilerin gezindiği; çat kapı çay içmelere, günlere, gece misafirliklerine gidip gelinen; o canlı, o hayat dolu, o cıvıl cıvıl mahalleleri özlemişim.
Ne çok özlemişim hem de; içim sızım sızım sızladı. Bir tür sıla özlemi dağladı ruhumu.
Saksılı pencereleri, dantel işlemeli tül perdeleri, demir kapı tokmaklarını, karda saçaklardan sarkan buzları, bozacının geceye dağılan sesini yitirmenin kederi bir kör ustura gibi kalbime daldı kanattı beni.
Hasan kardeşim ne iyi ettin de koydun o fotoğrafı; o sayede çocukluğumun ipi kopmuş balonunu buldum bahçemdeki erik ağacının dalında.
 
 
Bursa Türk Musikisi Cemiyeti huzur evindeydi
 
 
10 Kasım’daki en anlamlı anma etkinliklerinden birini sanat müziğinin başkenti Bursa’mızın güzide kurumu Bursa Türk Musikisi Cemiyeti gerçekleştirdi.
Bursa Türk Musikisi Cemiyeti sazende ve hanendeleri, şef Ferruh Duşdubak yönetiminde, Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzur evinde huzurevi sakinlerine Atatürk’ün sevdiği şarkıları çaldılar, okudular.
Hem musiki keyfinin yaşandığı, hem de vefa, kadir kıymet bilme, hürmet gibi hasletlerimizin anımsandığı konser musiki insanı olmanın önce insan olmaktan geçtiğini bir kere daha kanıtlıyordu.
Cemiyet, önce insana sonra müziğe yatırım yapınca böyle harika, anlam dolu konserler oluyor işte. Bursa Türk Musiki Cemiyeti kendine yakışanı yapmış ve yaşlılarımızın ayağına götürmüş müziği kutluyorum.
 
 
Şehit kaymakamımız
 
Derik kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk’ün kalleşçe katledilmesi yüreğimi kanattı.
Hiç bir dava kahpece suikastlarla haklılık ve anlam edinemez.
Hiç kimse hiç kimse karşısında gencecik bir insanı ailesinden koparacak, bir çocuğun baba acısıyla hayatını karartacak kadar haklı olamaz. Bir çocuğu ağlatmışsanız, bir çocuğun hayallerini yıkmış,  gönlünü incitmiş, onu baba kokusundan, baba şefkatinin sıcaklığından mahrum etmişseniz dünyanın en ağır suçunu işlemişsinizdir.
O kan ruhunuza bulaşır ve sizi ömür boyu lanetler.
Yazıklar olsun kandan, ölümlerden, pusulardan, katliamlardan, cinayetlerden, şiddetten siyaset ve ideoloji çıkarmaya çalışanlara.
 
 
Necati Altınöz’ün acı kaybı
 
 
Bir acı haber de Necati Altınöz’ün vefatı oldu.
Necmettin Erbakan’ın dünürü; Erbakan Vakfı Bursa Şubesi’nin duayen ismi; Bursa iş dünyasının sevilen sayılan büyüklerinden Necati Altınöz,  Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası’nda uzun süreli görevler yapmıştı.
Altınöz’ün oğulları Orhan ve Mehmet Altınöz halen Erbakan Vakfı Genel Merkez Yönetimi’nde bulunuyorlar.
Ailenin acısını paylaşıyor, sabırlar diliyorum.
 
1000
icon
Hikmet alb 15 Kasım 2016 15:49

BENİM KÜLTÜR BAKANLIĞINA YAKIŞTIRDIĞIM KARDEŞİMİ TEBRİK EDİYORUM BAŞARI DİLEKLERİMLE

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat