Makine Mühendisine Kız Verilir Mi?

21 Eylül 2016 22:36
A
a
Ne kadar mühendis o kadar demokrasi.
Bir ülkenin demokrasi kalitesi mühendis kalitesiyle doğru orantılıdır. Siyasette patinaj yapıp duruyorsak mühendisin aklını meslek deneyimini siyasete katamadığımız içindir.
TMMOB’nin önünü tıka tarikatların, cemaatlerin önünü aç; bilimsiz felsefesiz nereye varırsın bu çıkmaz sokakta. Gelir, FETÖ’ye toslarız işte.
***************************
Önce bir hakkı teslim edeyim…
Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Bursa’da en beğendiğim demokratik kitle örgütlerinden biri. İbrahim Mart ve yönetim kurulundaki arkadaşları son yıllarda odanın ivmesini çok arttırdılar. Mart, imrendiğim bir enerjiye sahip, hem toplumsal olaylarda en önde yer alıyor hem de meslek sorunlarına duyarlılık gösteriyor, kaliteyi arttırıyor, odanın çıtasını yukarıya taşıyor.
Makine mühendislerimiz kentimizde “halkın mühendisleri” olma misyonuyla akıl ve vicdan nöbetindeler. Bursa havası, suyu, toprağı, doğası yağmalanmış ve rant çukuruna düşürülmüş bir kent. Yerel yöneticiler TMMOB’ne kulak versinler ki kent suçlusu durumuna düşmesinler.
***************
 
Sanatla iç içe mühendislik
 
Bayram öncesi Makine mühendisleri Odası Bursa Şubesini ziyaret ettim.
Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Saymanı sevgili dostum Feridun Tetik odayı gezdirdi, çalışmaları anlattı, daha sonra İbrahim Mart bize katıldı makine mühendislerinin sorunlarını, Bursa’yı, Türkiye’yi konuştuk.
Odanın duvarları makine mühendislerinin çektiği nefis fotoğraflarla doluydu. Oda bünyesinde bir kütüphane geliştiriliyormuş; ziyarete giderken Heinrich Böll’ün, “Katherina Blum’un Çiğnenen Onuru” adlı romanını armağan ettim Mart’a, çorbada tuzum olsun diye.
Makina mühendisleri Odası Bursa Şubesi mühendisliğin sanatla da beslenmesi gerektiğini düşündüğü için sanata önem veriyor. Anadolu Sanat Türk Halk Müziği Korosu, Halk Dansları Topluluğu, Türk Sanat Müziği Korosu, Çocuk Korosu ve ayrıca Makine Spor Topluluğu var şube bünyesinde.
 
 
Mühendislik kalitesini arttırmak
 
 
Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi mesleki kaliteyi arttırmak, iş bulma olanaklarını genişletmek için epey gayretli.
Yeni mezun ve iş arayan şube üyelerine yönelik bir program hazırlanmış; okulda görülmeyen ama sanayinin gereksinimi olan konularda eğitim verilecekmiş.
4 yıldır Küçük Sanayi’de Uygulamalı Eğitim Merkezinde staj yaptırılıyor mühendislik öğrencilerine.
Bilgisayarlı eğitim sınıfı geliştiriliyor; bilgisayarlı tasarım eğitimi verilecek.
Ayrıca Remzi Erişler Konferans Salonunda eğitici pek çok konferans düzenleniyor, toplantı yapılıyor.
Ve 21 uzmanlık komisyonu kurulmuş (ulaşım, iş güvenliği, kalite gibi).
 
İşsizlik yoğunlaşıyor makine mühendislerinde
 
 
Bursa’da yaklaşık 7500 makine mühendisi var;  2500 de kayıtsız makine mühendisi düşünüldüğünde rakam 10.000’e ulaşıyor. Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Bandırma, Edremit, İnegöl de Bursa’ya bağlı.
Makine mühendislerinin % 25’i işsiz durumda. Asgari ücrete çalışan mühendisler var. Oysa, SGK ile yapılan protokolde mühendislik asgari ücreti 3500 TL olarak belirlenmiş ama firmalar bu ücreti vermiyor mühendisleri işçi kadrosunda gösteriyormuş.
Makine mühendislerinin üç temel sorununu yazayım:
1.) İşsizlik 2.) Düşük ücret, ağır mesai koşulları. 3.) Eğitimin kalitesizleşmesi; branşlaşma ve uzmanlığın oluşmaması.
Türkiye’de 182 mühendislik fakültesi var ancak yeterli alt yapı oluşmadan açılmış çoğu.
***********************
Feridun Tetik’e şaka yollu soruyorum: “Makine mühendisine kız verilir mi?”
Sevgili Tetik o nazik kişiliğiyle; mahcup bir edayla gülümsüyor.
************************
Makine mühendisliğinde durum vahim; ama sadece makine mühendisleri için değil hepimiz için vahim;  çünkü bir ülke mühendisini bu kadar zora sokarsa sanayileşebilir, refaha ulaşabilir mi?
Tekrar yazayım: Ne kadar mühendis o kadar demokrasi.
 
1000
icon
Feridun Tetik 23 Eylül 2016 14:46

Sevgili Can ErtanMakina Mühendislerin ve Odasının Durmunu Çok Güzel bir Şekilde İfade Etmiş.Bi Solukta Okudum. Kendisine Teşekkür Ediyorum. Umarım Makine Mühendislerine Kız Verirken Sorun Olmaz.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 22 Eylül 2016 15:34

OKUMAYI SEVEN ÇOK KİTAP OKUDUĞU BELLİ OLAN DEĞERLİ YAZARIM MÜHENDİSİ TANIMAYANLARA ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM DÜŞÜNEN KAFASI OLAN VE YARATICI ZEKAYA SAHİP KİŞİLERDİR BİR DE İYİ AHLAKİ DEĞERLERİ TAŞIYOR İSE ARANILAN İNSANDIR ONUN İLE TOPLUM GURUR DUYAR BÖYLE BİR NESLE SAHİP OLMAK DEVLET İÇİN DE BÜYÜK KAZANÇTIR SEVGİLER BAŞARILAR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat