Meral Akşener’in Bursa Toplantısından izlenimler..

28 Aralık 2016 22:26
A
a
Son birkaç yılın en popüler isimlerinden Meral Akşener bir toplantı düzenlemiş.. İlgililer davet ettiler ve icabette bulunduk.. Geçtiğimiz günlerde Bursa Kervansaray Termal Otelinde idik..   

Toplantı başlamaya yarım saat falan vardı.
Doğrusu şaşırmıştım. Otelin içi, avlusu ve çevresi birlikte düşünüldüğünde sanırım 3 – 4 bin insan toplanmış gibi geldi bana.. İtişe kakışa salona girdim..  Ancak yer bulmak mümkün değil.. Protokol, basın yerleri falan kalmamış, insanlar çok öncelerden gelmiş ve yer tutmuşlar gibiydiler.. Neyse sanırım yaşımıza gösterilen hürmetle bir yer uyduruldu ve oturabildik..
 
Oldukça fazla tanınmış simalar çıktı karşımıza; özellikle eğitimciler çevresinin o ele avuca sığmaz idealist lideri ve Kamu - Sen Bölge Temsilcisi Selçuk Türkoğlu’ndan, siyasette bir türlü isabetli kulvarını bulamamış İsmail Tatlıoğlu’na, MHP de Devlet Bahçeli gerçeğine sosyal çevresinden çok önce vakıf olduğunu bildiğimiz eski MHP il başkanlarından Necati Uğur Öztürk Başkandan, yine İsmet Büyükataman ile aralarındaki yıldızların karardığını duyduğumuz eski MHP Milletvekili Necati Özensoy’a kadar Bursa ilinin Ülkücü camiasından tanınmış şahsiyetler.. İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Kastamonu, Eskişehir, Çanakkale, Bilecik, Yalova, İzmir, Manisa, Kütahya, Afyon gibi illerden ve ilçelerinden gelen ve Devlet Bahçeli aleyhtarı olduğu anlaşılan başkanlar, temsilciler ve genel merkez delegeleri..

Bu kalabalık görüntüyü izlerken, Akşener’in konuşmasını dinlemeye bile gerek kalmadı, zira kanaate vardım ki; kımıl kımıl akan bu su akarına koyulmuş ve hızla yol almaya, çağlamaya başlamış.. Öyle yasalarla, mahkemelerle ya da muhtelif karalama kampanyalarıyla, aleyhte yaftalama ve sair ayak oyunlarıyla bu akışın önüne bendler koymanın bir faydası olmaz gibi artık.. Daha ilk start toplantısında birden çığ gibi büyüdüğünü gördüğüm bu kitleyle Devlet Bahçeli ve ekibinin baş etmeleri de mümkün değil.. 

Evet MHP bölünmüş; bu aşikar.. 
Ancak toplantıda gördüğüm insanların geneli kitlenin namuslu, dürüst, samimi ve sanırım da en cesurları.. Dürüstçe söyleyeyim bir an benim bile aklıma olumsuz endişeler gelmesine rağmen; bu hınca hınç dolu salonda bir provakasyon olur, ard niyetli birileri bomba patlatırlar falan kimsenin umurunda değil.. Bir de işin istikbale dönük kaygıları var tabii ki, gördüğüm ve onlarcasını tanıdığım öğretmenlerin, doktorların, devlet memurlarının da umurlarında değil gibi görünüyordu.. Biraz da onun için dedim ya en cesurları diye.. 

Yani artık gemi azıya almış omurga bir kitle var sanki karşımızda.. 
Ve o 1980 öncesinin meşhur marşı hem hoparlörden hem de iştirak edenlerden sürekli yükseliyor; 
“Çankaya yokuşunda balam asyanın bozkurtları..”
Bu marş da ilgi çekici ve bir ince mesaj gibi.. "Bizler evet Devlet bey ve ekibinden koptuk, ülkücü görüşten değil.."  diyorlardı sanki bu marşın heyecanıyla.
 
Bir görüntüyü atladım bu arada ve yazayım; ki o da bayan iştirakçilerin çok sayıda oluşları..
Geçenlerde yine gazetemizi temsilen davet üzerine  ADD Bursa Şubesinin 10 Kasım’la ilgili bir paneline katılmıştım; daha küçük ve lokal bir toplantıydı, ancak orada dahi bayan iştirakçilerin erkeklere göre oransal değer olarak daha az oldukları geldi aklıma.
 
Neyse, günün konuşmacısı gecikmedi ve “Başbakan Meral” sloganları ve alkışlarıyla salona girdi..
Böylece saat 14.30 gibi toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla beraber başladı..  İlk konuşmayı MHP'nin son seçilmiş il başkanı olarak takdim edilen Yüksel Yılmaz yaptı. Yılmaz kısa fakat samimi ve etkili bir konuşma sergiledi. Müteakiben de yine yoğun tezahüratla sahneye gelen Meral Akşener.

Akşener'in konuşmasını uzun yer almaması yönünden buradan yazmayacağım. Zira haber olarak basında yeterince yer aldı.   

Yine salondan bahsetmeye devam edersek;
Meral Akşener gerçekten bir tarafı zarif bir hanımefendi, diğer bir tarafı üniversite kürsüsüne yakışır bir öğretim görevlisi, bir başka yönüyle de bıçkın bir siyasetçi.. Biraz efevari ve gençliğimizde okuduğumuz rahmetli Dündar Taşer'in tabiriyle "ipeğe sarılmış çelik gibi" bir kişilik ve duruşu var. Bunu anlayabiliyorsunuz..

Donanımlı, diline ve dinleyici kitlesine hakim tecrübede bir bayan lider.. 
Dedim de gerçekten "Lider" olur mu ? 
Bence şu an ki MHP nin haline bakılınca ve bu hale getirenlerle mukayese edilince; lider de olur, başarılı da.. Kuvvetle muhtemel rakiplerini de ezer geçer.. Ben böyle gördüm.. Evet siyasetçi değilim fakat analiz yeteneğimin detay tahminlerde isabetli olduğunu biliyorum..  

Akşener'in dinleyicileri sürekli kucaklayan, ümit veren ve birlik çağırısı yapan konuşmasından sonra toplantının bitirilişiyle kalabalık da dağıldı.. Ve il temsilcileri ve delegeleriyle özel bir toplantıya geçtiler.  
Basına kapalı olmasına rağmen bu toplantıyı da izleme imkanımız oldu. (Güvenip yol açanlara teşekkür ederim..) Ve teşkilat için değerlendirmeler yaparak bu toplantıyı da bitirdiler.

Demokrasinin bu yeni lideriyle yüzyüze tanışmak ve kısa bir sohbet de kısmet oldu. Sağolsun bizim Ferit Gültekin kaçırmaz böyle sahneleri ve peşpeşe bastı deklanşöre; günün anısına fotoğraf da çektirmiş olduk..

Demokrasi arenasına yeni ve renkli bir lider daha geliyor benim gördüğüm.
Destekçilerinin tabiriyle "Arslan Yürekli Topuklu Efe" gerçekten de geliyor gibi..

Geriye bakıyorum da, benim için önemli olan, bu siyasetçinin  Fetö ve darbecilere bakışı idi..
Ki bunu net bir şekilde muhtelif defalarda onları lanetleyerek açıkladı.. Yani bu bayan öyle ortaya birilerinin koyverdiği gibi fetö'nün, metö'nün adamı değil.. Ben böyle gördüm, böyle yazdım..
 
Yine izlediğim, analiz ettiğim kadarıyla;  
Yegane destekçilerinin; Bahçeli ve ekibinden, keza izlediği siyasetten soğumuş hatta kopmuş olan bir kısım ülkücülerin, yine sessiz ve temkinli bir kısım AKP ve CHP li vatandaşların olduğudur..

Yukarıda yazdığım gibi ben böyle gördüm.. 
Siyaset siyasetçilerin işidir; ülkemizin huzuru, toplumun menfaatleri ve geleceği için emek harcayacak, milletten yana olumlu adımlar atacak ise, yolu açık olsun.. Ne diyelim..
 
1000
icon
Kamuran 30 Aralık 2016 20:16

İşte bu işte gerçek yazar cesur kalem

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat