Merkez sağın FETÖ günahı İlhan Parseker’den açıklama

24 Ağustos 2016 22:25
A
a
Siyaset,‘’emek- sermaye’’ ekseninde yapılmalıdır; etnik kimlik ve mezhep ekseninde değil. Demokrasinin kurumsallaşması ancak böyle mümkün olur.
Merkez sağ ve merkez sol bir denge oluşturuyordu siyasette geçmişte ve TİP’in meclise girdiği dönem demokrasinin en olgun dönemiydi.
*****************
CHP ve DYP’nin toplam oyu 12 Eylül öncesinde % 82’idi.
ANAP ve DYP 12 Eylül sonrasında iktidar oldular, belediyeleri aldılar ama zaman içinde çözüldüler.
CHP’nin ölüsü bile %25’lerde; peki nerede merkez sağ? DP, AP, DYP, ANAP çizgisi yani liberal sağ veya merkez sağ son 14 yılda silindi gitti.Merkez sağın erimisinde burjuvazinin günahı da büyüktür tabii.
***********************
Merkez sağın etkisizleşmesi FETÖ’nün önünü açan etmenlerdendir. Merkez sağda siyaset yapmış olanlarında şu konularda ciddi öz eleştiri ihtiyacı var:
ABD uzun dönem merkez sağı desteklerken merkez sağcı politikacılar sola öcü gibi bakma TİP’e, DİSK’e, sosyalizme tahammül edememe yanlışını gösterdiler.
Merkez sağcı politikacılar, ABD emperyalizmi konusunda duyarsız kaldılar, ABD’nin ülkemizde at oynatmasını izlediler.
Cumhuriyet Anadolu’nun gecikmiş Rönesans’ı, aydınlanma devrimiydi, cumhuriyetin kazanımları ve Atatürk devrimleri konusunda merkez sağ yeterli duyarlılığı göstermedi.
Köy Enstitüleri müthiş bir eğitim hamlesiydi merkez sağ karşı çıktı kapatılmasında veballeri büyüktür.
Merkez sağ tarikatlara, cemaatlere, gericiliğe az ödün vermedi, kadrolaşmasına az destek olmadı.
Merkez sağ partiler kadro yetiştirmede zafiyet gösterdiler ve giderek niteliksiz kadrolarca yönetildiler.
Yolsuzluklar konusunda merkez sağ gerekli duyarlılığı göstermedi, emek hareketine ve kapitalizmin vahşetine sırt döndü ve bunların sonucunda da etkisizleşti
Bu gün FETÖ gerçeğiyle yüz yüze kalınmışsa merkez sağ da şapkayı önüne koysun düşünsün.
 
 
PARSEKER:‘’Emek hırsızlığı yapamam.’’
 
 
İlhan Parseker’le geçmişe dayanan bir dostluğumuz vardır; sağ olsun Parseker yazılarımı okur bazen över bazen eleştirirdi.
Parseker’in siyasetten kopmasına üzülmüşümdür. Merkez sağın geleceğinde çok değerli katkılar yapabilecek çalışkanlıkta, birikimde, örgütçü bir isimdi.
Bir ara Parseker’in CHP’den de teklif aldığı söylendi. Dün Parseker’le kısa bir görüşmemiz oldu, CHP’nin teklifini doğruladı ve şöyle dedi.
‘’CHP’den teklif aldığım doğru. Yıllarca siyasette tepeden inmeciliğe karşıydım, bana bu konuda çok engel çıkarılmıştı çünkü. CHP’de bir emeğim yok, dolayısıyla tepeden inme vekil olmam emek hırsızlığı olurdu, bu düşüncemi ilettim ve aday olmadım.’’
Parseker merkez sağa ilişkin ise şunları söyledi:
‘’Merkez sağ Türkiye’nin çok önemli bir ihtiyacı. Sanıyorum önümüzdeki dönemde AKP merkez sağa gelecek yada ciddi bir merkez sağ oluşum gerçekleşecek.’’
Parseker şu an için siyaseti düşünmediğini ama geleceğin ne getireceğinin de bilinmediğini söyleyerek bir açık kapı bırakıyordu.
 
Parseker’in FETÖ iletisi
 
İlhan Parseker’in FETÖ konusunda yolladığı bir ileti var onu paylaşıyorum:
‘’21 Ağustos 2016 tarihinde Sabah Gazetesi’nin Bursa ekinde “ BTSO seçiminde FETÖ Oyunu” başlığı ile yayınlanan haberde yer alan bilgiler abesle iştigal etmektir. 2013 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen BTSO Meslek Komitesi ve Yönetim Kurulu seçimlerinde FETÖ  ile bağlantılı dernek ya da benzeri oluşumlar tarafımı kesinlikle desteklememiş ve hatta engel olmuşlardır. Seçim süreci öncesi ve sonrasında FETÖ ile ilgim ve ilişkim olmadığına , destek görmediğime, Bursa iş dünyası ve kamuoyu yakından tanık olmuştur. Üyelerimizin de çok iyi bildiği gibi; üyelerle yapılan birebir görüşmelerde tarafım kesinlikle desteklenmediği gibi, hatta FETÖ ile bağlantılı derneklerin seçim sürecinde mevcut Yönetimi desteklediği gazeteler ve billboardlarda dahi yer almıştır. Kamuoyunun algısını gerçeklerden uzaklaştırmak adına yapılan bu tür ifadelere dayalı haberlerin gerçeklerin ortaya çıkması ve adaletin tecelli etmesine zarar vermekten öteye geçmeyeceği çok açıktır.
15 Temmuz gecesi FETÖ’nün ülkemiz için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu gördük. Benzer Şekilde Bu örgütle ilişkisi olan kişi ve kuruluşların , Bursa iş dünyası ve BTSO için ne kadar tehlikeli olduğunu da çok net olarak görmekteyiz. 15 temmuz darbe girişimi öncesinde , BTSO meclis üyesi olarak 3 Nisan 2016 tarihinde bu tehlikeye işaret etmiş ve bu konu ile ilgili açıklamalarım Sabah Gazetesi’nde haber olarak yer almıştır. Bugün geldiğimiz noktada; Mevcut BTSO Yönetim Kurulu’ndan Başkan Yardımcısı , sayman dahil olmak üzere üç üyenin tutuklu yargılanacak olması nedeniyle kamuoyunda BTSO’nun geçmiş 3 yıllık icraatlarında FETÖ’ye yönelik olarak BTSO kaynaklarının kullandırılıp kullandırılmadığı endişeleri çok daha ciddi boyutlara ulaşmıştır. 35 bine varan BTSO üyesinin alın teri olan BTSO kaynağının 1 kuruşunun bile FETÖ’ye doğrudan yada dolaylı yollarla aktarılıp aktarılmadığının derhal araştırılması ve gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılması zorunluluk haline gelmiştir.
Diğer taraftan; BTSO Meclisi ve Komiteleri sadece Bursa ekonomisinin kalbi değildir, aynı zamanda Türkiye ekonomisinin de can damarlarından biridir. Bizzat BTSO Başkanı tarafından ; BTSO içinde yer alan tüm iş insanlarını hedef gösteren açıklamalar Bursa’nın geleceğine ipotek koymak, BTSO’nun onurlu geçmişine gölge düşürmektedir. Bu cümleden olmak üzere; BTSO içindeki FETÖ ile ilgisi ve ilişkisi olmayan BTSO Meclis Üyeleri’ne yönelik şaibe altında bırakan açıklamaları da kınıyorum.’’
Kamuoyunun Bilgisine Saygılarımla Sunarım. İlhan Parseker. BTSO Meclis Üyesi
 
1000
icon
Hasan 6 Eylül 2016 03:15

FETO İLE İLGİNİZ YOKSA BÖYLE BİR AÇIKLAMAYI NEDEN GEREK GÖRDÜNÜZ BAŞKAN DEMEK İSTİYORUM YOKSA SİZDEMİ İÇİNDESİNİZDE ÖNCEDEN TEDBİRMİ?

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat