Loading...

Milli Güvenliğimiz ve Kitap Okuma Politikamız

4 Eylül 2016 19:41
A
a
 Yeni bir eğitim yılına daha adım atmaktayız. Türkiye’nin mücadele verdiği terör olayları gibi bir de acil bir kitap politikasına ihtiyaç var. Ülkemizin bekasının sadece güvenlikle olmadığını düşünenlerdenim. Neden böyle dediğimi geçen yılın ortalarında yapılan bir stratejik araştırma kuruluşun sonuçlarıyla ifade edeceğim. Türk halkı günde 6 saat TV. İzliyor; 3 saat internete giriyor. Fakat kitap okumaya ancak ‘’yılda’’ 6 saat vakit ayırıyor. Belki siz ve aileniz, özenle yetiştirdiğiniz çocuklarınız bu değerlendirmenin dışındadır.
           Araştırma merkezinin raporu, ülkemizin içinde bulunduğu durum ve gelişimi açısından son derece önemli. Rapora göre kitap okumuyoruz. Okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Hep emperyalizmden dem vurur, Avrupa devletlerinin kan ve gözyaşı üzerine kurulu dünyasından bahsederim. Ama AB ülkelerinde kitap okuma oranı yüze 21 iken canım ülkemde bu oran 0,01 ….En çok satılan kitaplar; fıkra aşk ve namaz hocası kitapları…buna istinaden Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) “Dünyadaki Okuma Alışkanlıkları” raporuna göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86’ncı sırada; Gambiya, Fildişi Cumhuriyeti gibi az gelişmiş Afrika ülkeleriyle birlikte yer alıyor.
     1 ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 200 lira ayıran dört kişilik bir aile kitaba ise, ayda değil, yılda sadece 6,5 lira ayırıyor. Türkiye’de son yıllarda mantar gibi internet kafe ve cep telefonu satış ofisleri ve bayileri artarken, kütüphaneler sinek avlıyor. 80 milyonluk ülkemin 1 milyon kütüphane, 71 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. Türkiye’de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte “bin 118 kütüphane”ye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda “18 milyon” kişi giriş yaparken, “16 bin kütüphanesi” bulunan ABD’de kütüphanelere yılda “1 milyar 400 milyon” giriş yapılıyor.  Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye’de 600 bini aşkın kahvehane bulunuyor.
          Yapılan bir araştırmada gençler en önemli ihtiyaçlarının akıllı cep telefonu olduğunu dile getirirken BM İnsani gelişmişlik raporuna göre, Türkiye’de kitap 235. sırada yer alan bir ihtiyaç malzemesi. Türkiye’de yılda kişi başına sigara tüketimi bin 399 iken kişi başına 7 kitap düşüyor. Yine yapılan bir araştırmada deneklerin 5/3’ü son okuduğu kitabın adını hatırlayamazken, futbolcu ve şarkıcıların künyelerini hatta sevgililerini bile ezbere saydığı görüldü..
            Kitap okuma sorunu milli güvenlik sorunu gibi görülmeli Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik Bakanlıklarının ortak politika üretip, başta gençler ve çocuklar olmak üzere tüm halkın gün içerisinde 1 saat tv ve internetten uzaklaşıp, hatta kamu spotları hazırlanıp, günde 10 sayfa kitap okuması hedeflenmelidir. Düşünün günde 10 sayfa kitap okuyan biri, yılda 3 bin 650 sayfa, ayda 300 sayfalık bir kitap okumuş olur ki, bu hedef gerçekleşirse, ayda bir kitap okuyan bir insanın yaşadığı entelektüel, demokratik, insani, vicdani ve kültürel değişimi hiçbir devlet politikası sağlayamaz.
        Hep emperyalizmden dem vuran ve dünyadan kan ve gözyaşına sebep olanları suçlarsak, bir yere varamayız diye düşünüyorum. Ne diyor İranlı sosyolog Ali Şeriati; Okuyun, okuyun; çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.
 
1000
icon
Hikmet alb 5 Eylül 2016 00:51

İnsanlar ihtiyaç duyduğu konu ile ilgili bilgiyi internet vasıtası ile öğrenebildiğinden kitap okuma alışkanlığımız yok denecek durumda LİSE SEVİYESİNDEKİ EĞİTİM BİLGİ BİRİKİMİNİ SAĞLAR ÜNİVERSİTE SEVİYESİNDEKİ EĞİTİM İSE BRANJLAŞMAYI SAĞLAYAN EĞİTİMDİR EĞER BU YERLERDEKİ EĞİTİMİMİZİ İYİ YAPAMAMIŞ İSEK CEHALET ÇEMBERİNİ KIRAMAYIZ ŞU ANDA EĞİTİM SİSTEMİMİZİ HALA BİR DÜZENE SOKAMADIK BU BİZİM EN BÜYÜK SIKINTIMIZDIR KÜLTÜR VE DİĞER KONULAR İÇİN KİTAP OKUMAK LAZIM AMA BELKİ MADDİYAT DOLAYISI İLE İHMAL EDİLİYOR "İNSAN KİTAP GİBİDİR OKUDUKÇA ANLAŞILIR"BİZ HER HALDE YAŞLA ORANTILI OLARAK TEÇRÜBEYE DAYANARAK BİLGİ ELDE EDİYORUZ ONUN İÇİN TEKNOLOJİYİ YAKALAYAMIYORUZ BAZI KONULARDA EKSİK KALIYORUZ EĞİTİM TOPLUMUN GELİŞMESİ İÇİN EN ÖNEMLİ UNSURDUR BEN ASKERİ OKULLARDA OKUDUM BİZİM HOCALARIMIZ DERSE HAZIRLIKSIZ GİREMEZLERDİ HİÇ BİR DERSİMİZ BOŞ GEÇMEZ İDİ 1962 YILINDA ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ TÜRKİYE LİSELER ARASI BİLGİ YARIŞMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLMUŞTU YANİ SUBAYIN EĞİTİM KALİTESİ YÜKSEKTİR

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat