Mustafa Akyabağ ile Memleket Sevdalıları Derneği üzerine

18 Ekim 2016 21:46
A
a
İnsan kaynakları yöneticisi olarak kentimizin önemli firmalarında çalışmış, son olarak bir firmanın genel müdürlüğünü yapmış olan sevgili dostum Mustafa Akyabağ Atatürkçü, aydınlanmacı, çalışkan, üretken bir cumhuriyet aydınıdır.
Akyabağ, Memleket Sevdalıları Derneği Bursa Şubesi’nde (MSD) iki dönem başkanlık yapmıştır;  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesidir ve son kongrede ADD Bursa şubesi başkanlığına aday olmuştu.
Dün, yine değerli bir başka cumhuriyet aydını olan, özel sektörde genel müdürlükler yapan bir dönem MSD başkanlığını yürüten, Metin Şerbetçioğlu ile Mustafa Akyabağ ziyaretime geldiler.
Türkiye, gündemi, MSD ve demokratik kitle örgütleri hakkında çok yararlandığım bir sohbetimiz oldu Şerbetçioğlu ve Akyabağ ile ve cumhuriyet’in ne değerli, aydınlık fikirli, iyi eğitim görmüş kuşaklar yetiştirdiğini bir kere daha kavradım.
********************
Akyabağ, ADD il başkanlığına aday olunca MSD başkanlığından istifa etmişti.
Akyabağ ve arkadaşları ADD’nin bir partinin güdümünde olduğu, hiçbir partinin tek başına Atatürk’ün düşüncelerini kapsamadığı kanısındaydılar; 12 günde 13 meslek odası, 17 dernek, 3 sendika, Bursa Barosu ve ÇHD ile görüşüp ADD gövdesinde bir sivil insiyatif oluşturma fikrini tartışmaya açtılar ancak kongrede başkanlığı Nedret Yayla ve ekibi kazandı
Mustafa Akyabağ ve Metin Şerbetçioğlu şimdi de MSD’nde üye olarak bir makam beklentisi olmaksızın özveriyle çalışıyorlar.
 
Başkan Prof. Dr. Tahir Baştaymaz
 
2008’de kurulan Memleket Sevdalıları Derneği cumhuriyetçi, Atatürkçü, barıştan, demokrasiden yana olan, bilime kültür sanat çalışmalarına önem veren bu eksende etkinlikler düzenleyen bir sivil toplum kurumu. Dernek üyeleri politik kariyer beklentisi taşımadan çalışıyorlar, gönüllü olarak emek veriyorlar.
Derneğin başkanlığını Bursa’mızın değerli entelektüellerinden Prof. Dr. Tahir Baştaymaz yapıyor. Baştaymaz uzmanlık alanındaki saygınlığının, başarılı çalışmalarının ötesinde elini taşın altına koyan, sorumluluk da alan bir akademisyen-aydın tutumu izleyerek örnek oluyor.
Kokmaz bulaşmaz o kadar çok insan var ki ortalıkta.
MSD Yönetim Kurulu’nu yazayım: Tahir Baştaymaz, Haldun Tecimoğlu, Nuray Önder, Zahide İlçin, Mehmet Turan.
*************************
Dernek on beş günde bir ‘’Uygarlık Akademisi’’ adı altında güzel konferanslar düzenliyor: Cumhuriyetin kadınlara sağladığı haklar, Lozan, Dersim olayı, cumhuriyetin eğitim politikaları, cumhuriyet döneminde dış politika gibi konu başlıkları altında akademisyenlerden ve uzmanlardan görüşleri alınıyor.
Derneğin sanat müziği icra eden bir de korosu var. Şefliğini Aydın Atalay yapıyor.
Akyabağ ve Şerbetçioğlu MSD’nin geçmişte tüm sivil toplum örgütlerine fiziki imkânlarını sunduğunu, dernek bahçesinde geleneksel kahvaltı günleri ve yemek günleri düzenlediklerini; dar gelirli yurttaşların kına, nişan ve doğum günlerine ev sahipliği yaptıklarını ifade ettiler.
29 Ekim için 2013 de dernekte 1500 kişilik bir Cumhuriyet Yemeği düzenlemişler.
**********************
Dernek, Nilüfer Belediyesi’nce kendilerine geçici olarak tahsis edilen yerden çıkarılınca zor durumda bulunuyor.
Nilüfer Belediyesi yetkililerinin, biz size geniş bir yer veririz, dediğini ama o yerin verilmediğini vurguluyorlardı sohbetimizde Akyabağ ve Şerbetçioğlu.
MSD, Nilüfer’de büyük bahçeli, çok güzel bir yerdeydi; şimdiyse Dernekler Yerleşkesi’nde sadece dolapları ve posta kutuları varmış. Üye sayıları da aktif çalışanlar da azalmış.
**************************
MSD’ne destek olunmalı derim; çünkü önemli işler yapan, birikimli, üretken, çalışkan, özverili insanlar var MSD’nde.
 
1000
icon
mukadder okuroğlu 19 Ekim 2016 08:30

Bende msd nin üyesi olmaktan bu güzel insanların arasında olmaktan mutluyum gurur duyuyorum

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat