Mustafa Eroğlu: Bir halk adamı veda etti

27 Eylül 2016 22:05
A
a
İnce bir gülümseyiş olurdu yüzünde; sessiz, sakin bir duruşu vardı. Kısa sohbetler yapabilmiştim siyasette bulunduğum günlerde; teşvik etmiş, destekleyici, onurlandırıcı cümleler kurmuştu. Alçakgönüllü, olgun bir kişiliğin izlerini bulmuşumdur kendisinde.
Bir siyaset efsanesi olarak söz edilirdi ondan; CHP’nin Bursa’da seçimle Bursa Belediye Başkanı olan ilk ve son ismiydi Mustafa Eroğlu.
Gökyüzünün mavi toprağında yıldızların ışıklı sessizliğinde sonsuz uykusunda şimdi.
Artık vefatların ardından yazarken, harfler kayıyor parmaklarımın ucundan klavyede; cümleler ipi kopmuş bir tespihin taneleri gibi savruluyor, yüreğim dayanmıyor, bu ustura kesiklerine.
*********************
CHP, 1977 genel seçiminde merkezde AP’den on bin oy geridedir. Altı ay sonra yapılan yerel seçimde ise beş bin oy farkla AP adayı ve belediye başkanı İsmet Tavgaç karşısında Mustafa Eroğlu seçimi kazanır. Bursa’nın 27 sene sonra CHP’li belediye başkanı olur; bu zafer Türkiye’de büyük yankı uyandırır. CHP 23 belediye meclisi üyesi kazanırken, AP 21, MSP 1 üye çıkarmıştır.
Ve CHP İl Genel Meclisi bazında % 42,7’ye ulaşır ki bu solun seçimlerde aldığı en yüksek oydur.
**********************
1977 üzerine ne anılar dinlemişimdir.
Eroğlu, CHP’nin belediye başkan adayı olmak için ön seçime girmiş, dönemin il başkanı Yılmaz Akkılıç ve daha sonra il başkanı olacak olan Erhan Sevimli ile yarışmış;  açık farkla yarışı kazanmıştır.
Yılmaz Akkılıç’ın Eroğlu için daha sonra çok büyük gayretle bir er gibi çalıştığı anlatılır ve bu tutum partililiğe örnek gösterilir. Bilmem kimlerin kulağı çınladı şimdi.
 
Nasıl alındı seçim?
 
 
Peki, CHP nasıl olmuştu da Bursa’da seçimi kazanmıştı?
Evet Dünya’da bir sol dalga yükseliyordu, Türkiye’de de öyleydi; DİSK, TÖB DER ve sosyalistler güçlüydü, Ecevit rüzgarı esiyordu yurdun her yerinde ama bir hakkı da teslim etmek gerekir: Dönemin CHP’lileri Bursa’da seçim için kapı kapı gece gündüz gezerler, çalışırlar. Ve tabi Mustafa Eroğlu tam bir halk adamıdır. Dar gelirli bir aile çocuğu olarak üniversitede çalışarak okumuştur, Bursa’da sevilen sayılan bir mimardır ve belediye meclisinde üye olarak başarılı çalışmalar yapmıştır. Bütün bu unsurlar Mustafa Eroğlu’nun seçimi kazanmasına yol açar.
 
Salih Sincik’ten Eroğlu dönemi
 
Dönemin CHP Belediye Meclis Üyesi yüksek mühendis mimar Salih Sincik sohbetimizde aynı noktaya vurgu yapıyordu:
“Eroğlu, dürüst, çalışkan, mütevazı ve bilgiliydi. Öne çıkmaktan hoşlanmazdı;  tam bir halk adamıydı. Bursa halkı onu, halk adamı kimliğiyle bağrına bastı. CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Birler Bursa’ya geldiğinde Eroğlu’na ‘seçim ne olur?’ diye sorunca, Eroğlu, ‘beş bin oy farkla alırız’ demişti, öyle de oldu. Adalet, İstiklal Hürriyet’te çok güçlüydük. Demiryolu üstünde de öyle. Altıparmak’taki parti binasında seçim sonuçlarını izlerken demiryolu altındaki sandıklarda AP ile kafa kafaya gittiğimizi görünce seçimi aldığımızı hemen anladık. ’’
Salih Sincik bir anı paylaşıyor:
“Seçimden bir gün önce konvoy düzenledik. Bir skoda kamyonet tuttuk, Mustafa Eroğlu onun kasasından halkı selamlıyor. Bir baktım Skoda’nın şöför mahallinin hemen üzerinde Talih Kuşu yazıyor. Piyango reklamı. Yılmaz Akkılıç’a gösterdim, hemen üstünü kapattık. Ama o talih kuşu sandıkta CHP’nin başına kondu.’’
**********************
Eroğlu döneminden akılda kalan hizmetleri yazayım:
Halka ucuz ekmek temini için belediyeye ait BESAŞ kurulur. Ecevit’i devirmek için yaratılan yokluklara karşı, halkın un, şeker, yağ gibi temel gereksinimlerini karşılamak adına "Tanzim Satış Mağazaları"  açılır. Bursa’da ilk defa yağmur suyu kolektörü yapılır. Işıksız kavşak düzenlemeleri gerçekleştirilir.  Orhan Cami etrafının düzenlenmesi yapılır. Şu anki kent mezarlığının kamulaştırılması sağlanır. Tophane yamaçları planlanır. 12 Eylül sonrasında o planlar baz alınarak orası düzenlenmiştir.
************************
Mustafa Eroğlu’da bu fani dünyadan sessizce ayrıldı gitti işte. Bir cumhuriyetçiydi, demokrasi aşığıydı, yurtseverdi, halkçıydı. CHP’nin o eski ruhunu taşıyan, geçmişle bugün arasında köprü olan politikacılardandı.
Nasıl da eksiliyoruz. Her yitip giden ile CHP’nin de belleği zayıflıyor.
Mustafa Eroğlu vefatıyla, CHP'lilere acı bir anımsatmada bulunup, son görevini yapıyordu: “Biz, bu şehirde bir vakitler, el ele verip,  Bursa belediye başkanlığını kazandık, yine başarabiliriz; hadi!..’’
CHP’liler bu vasiyetin gereğini yapabilecek mi göreceğiz.
**************
Salih Sincik, Haiku’lar( Japon kısa şiiri) yazıyor bir süredir.
Yazımın noktasını da Sincik’in Eroğlu için yazdığı Haiku koysun öyleyse.
“Bir Yaprak düşer
Gözden dökülür yaşlar
Bir varsın, bir yok’’
 
1000
icon
Salih sincik 28 Eylül 2016 00:50

Elinize kaleminize yureginize saglik..basarili bir chp donemini yalin bir sekilde aktardiniz...yurtseverlerin solcularin sosyal demokratlarin el ele omuz omuza verip laik demokratik sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizi daha ileri goturmek bazinda mucadelemizde basarili olmak zorundayiz..Eroglu donemindeki chp bursa orgutu dayanismasina donmek dusuncesiyle....

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 28 Eylül 2016 00:32

DEĞERLİ YAZARIM ÖNCE RAHMETİ BOL OLSUN DİYORUM ACABA CENAZESİ KALABALIK MI DİYE MERAK ETTİM ÇÜNKİ SİYASETÇİNİN DÜĞÜNÜ VE CENAZESİ KALABALIK OLUR VEFALI VE KIYMETİNİ BİLENLER ÇOK MU İDİ BAKİ KALAN HOŞ SEDA ALLAH HEPİMİZE NASİP ETSİN KENDİNİZE İYİ ÖRNEK SEÇMİŞSİN SENİ YAZILARINDAN TANIDIĞIM KADARIYLA SİZ DE TAKDİRE LAYIK İNSANSINIZ GEÇENLERDE BİR MUHABBET ESNASINDA GELECEĞİN KÜLTÜR BAKANLIĞINI SİZE LAYIK GÖRMÜŞTÜK BAŞARILAR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat