Loading...

Yusuf Kenan Özkaraman

Mutlu olmanın yolu sağlıklı bağırsaklardan geçiyor

6 Aralık 2017 22:28
A
a

Dopamin ve serotonin kendimizi daha iyi hissettiren ve mutluluk hissi veren moleküllerin başında geliyor. Vücudumuzdaki dopaminin yarısını beynimiz, yarısını da bağırsaklarımız üretiyor. Serotonin üretiminin ise % 70’i bağırsaklarda, %30’u beynimizde gerçekleşiyor.
 

Antidepresan ilaçların çoğu serotonin üretimini artırmaya yönelik. Oysa serotonin beynimizde ancak % 30 üretilebilmektedir. Bunun yerine bağırsak sağlığını geliştirmek, buradaki probiyotik bakterilerin sayısını artırmak depresyon tedavisinin en kolay ve en doğal yolu. Bunun için de peynir, kefir, yoğurt, tarhana, sirke, şalgam, turşu, boza gibi geleneksel fermente/mayalı ürünleri günlük beslenmemizde muhakkak bulundurmamız gerekiyor.

 

Ayrıca probiyotik bakterilerden zengin beslenen kişiler güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar ve daha az hastalanırlar. Gastrit, ülser, reflü, kolit gibi hastalıkları, gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi mide/bağırsak sorunları yaşamazlar. Kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, insülin direnci, obezite, eklem ağrıları, yorgunluk, şişkinlik ve ödem gibi sorunlardan da uzaklaşmış olurlar.

1000
icon
Burhaniye li 7 Aralık 2017 23:14

Bu arkadaş bütün Burhaniye yi zayıflatan sevilen diyetisyen Burhaniye Belediyesinde çalışıyor bedavadan insanlara hizmet ediyor Allah razı olsun

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat