Loading...

Neden erken seçim?

7 Haziran 2018 21:42
A
a
Durup dururken, ortada hiçbir sebep yokken ülke sorunlarını sadece kendilerinin çözeceğini iddia eden anlı şanlı hükümetimiz, neden erken seçim kararı aldı? Hiç düşündünüz mü? Hükümet de bu sorunun cevabını bilmiyor ki; erken seçimi acil seçim, hemen seçim şekline çevirdi ki; milletin feraseti kabarmadan aklı çalışıp uyanmadan ülkenin gündemini hemen değiştirerek seçim moduna soktu. Maksat maymunun gözü açılmasın, tam bir İngiliz aklı ve siyaset tarzı. Bazılarının dediği gibi de en iyi savunma hücumdur taktiği ile hareket etti… İşin garibi Erdoğan’ı devirme iddiasında bulunan muhalefet partileri dahi erken seçimin nedenini anlamadılar… Tabii ki anlamadığın bir şeyi de karşındakilere anlatamazsın.
İktidarda bulunanlar, mevcut parlamenter sistemden o kadar zarar görmüş olacaklar ki, daha bir sene kadar evvel 16.04.2017’de başkanlık sistemine geçmek için milletin önüne anayasa değişikliği paketini koyarak sandığı gösterdiler. Millette bu değişiklik paketini zor da olsa kabul etti. Bu sistem değişikliğinin gayesi o zaman neydi? Haşa halk seçmesini bilmiyor, iradesini temsili sistemde çeşitli partilere dağıtıyor, bu yüzden de meclisten kuvvetli bir iktidar çıkmadığı için, seçimlerden bir yıl veya iki yıl sonra ülke erken seçime gitmek zorunda kalıyor. Ülke koalisyonlara mahkum olduğu için de istikrar ve güven ortamı sağlanmıyor, ülkemiz ekonomisi büyük zararlar görüyordu. Başkanlık sistemine geçilirse demokrasimizin bu ayıbı ortadan kalkacak seçimler zamanında yapılacak ülkeye güven ve istikrar gelecekti. Referandum öncesindeki yandaş medya kalemşörleri ve hükümetin ağzından hep bu konuşmalar yapıldı. Kısaca başkanlık sistemi gelecek, dertler bitecekti. Fakat sorun sistemde değil, bu sistemi uygulayanlarda olduğu için de, referandumdan daha bir yıl geçmeden iktidar niye erken seçim kararı aldı?
Anayasa değişikliği nedeniyle, parlamenter sistem baz alınarak çıkarılan kanunların, tekrar gözden geçirilerek yeni değişikliklere ayak uydurabilmesi için referandumdan sonra acilen uyum yasalarının çıkması gerekirdi. Yasa çıkarmak da meclisin inisiyatifinde olduğu için de, iktidar partisinin yasama gücüne sahip olması gerekir. Bu millet AK Parti’ye 16 seneden beri kahir ekseriyetle meclis çoğunluğunu verdi. Üstelik MHP’yi de arkana almışken, meclisteki matematiksel çoğunluk gereği, hükümet olarak hazırladığın yeni anayasaya uyum yasalarını çıkarması gerekirdi. Bugünkü meclis aritmetiğinde bu yasaları çıkarmak çok basitti. Bunun çok basit olduğunu da erken seçim kararında gördük, hükümet daha seçim kararını akşam aldı, sabah komisyon toplanarak yasa yapıldı, ertesi gün de mecliste oylanarak kabul edildi. Meclisteki bu ezici üstünlüğe rağmen, olumsuz ne gibi engelleri gördün ki, bu milletin geçen seçimlerde size hazırladığı mükellef sofrayı tekmeleyerek, niye yerle bir ediyorsun? Millet 24 Haziran’da AK Parti olarak size meclis çoğunluğunu vermezse, o zaman uyum yasalarını nasıl çıkaracaksın? Bu ihtimali hiç düşünmedin mi? Tabii ki meclis aritmetiği dağılırsa iktidar hemen tekrar bundan önceki genel seçimlerde olduğu gibi erken seçim şarkıları söylemeye başlayacaktır. Bu memleket birilerinin özel mülkü değildir.
Bu milletin iradesi de birilerinin kaprislerini ve hayallerini tatmin aracı olarak kullanılamaz. Birileri makam mevki sahibi olsun diye, ülkenin geleceği acemi nalbantlara bırakılmaz. Bu aymazlığın sonuçlarını Bursalı olarak yerel yönetimin başındakilerde gördük. Sayın Altepe önceleri parti üzerinde oy alırken, düşünmeden, danışmadan yaptığı işler ile çocukluğundaki tatmin edemediği hayalleri için nostaljik trenleri yollara hizmet diye dökerken, Bursa’yı kendi malı gibi kullanmaya başlayınca, halk nazarında primini tamamen yitirdi.
Hepimiz biliyoruz ki, idarecilerin yanlış siyasi manevraları yüzünden, bütün sınır komşularımızla sorun yaşıyoruz. Hamaset şarkıları yüzünden AB ülkeleri ile bütün iyi ilişkilerimiz darbe yedi.  Başbakan olarak bundan önce Avrupa ülkelerine gidip kapalı ve açık toplantılar yapabiliyorken, fiilen bir şey yapamayacağımızı bile bile seçmene şirin görünmek amacıyla uzaktan okuduğumuz gazeller yüzünden, bak şimdilerde AB ülkelerinin hiçbiri bizi adam yerine koyup ülkelerine dahi sokmadılar. Sayın Erdoğan Bosna Hersek’ten öteye geçebildi mi? Daha dün küçük gördüğümüz Yunanistan bile, siyasi propaganda yapacak diye CHP heyetini sınırdan içeri sokmadı. Sadece birey olarak Muharrem İnce’yi kabul etti.
Şu anda Türkiye içeriden ve dışarıdan kuşatılmış vaziyette. İçimizdeki beslediğimiz hainler gözlerini açmışlar, bu devletin, bu milletin aleyhinde her türlü faaliyetlerini icra ediyorlar. Suriye ve Irak’ta ordumuz fiilen savaş halinde, diğer sınır komşularımız da bizim zayıf anımızı kullanmaya çalışıyorlar. Başkalarının paralarıyla sürdüğümüz lale devri bitti. Parayı verenler hadi bakalım paramızı ver, Türkiye olarak güvenimiz bitti deyince de döviz fiyatlarının olağanüstü artış trendi gösterdiği, üretimin gittikçe azalan bir seyir izlediği, işsizliğin had safhaya ulaştığı, köylümüzün üretim gücünün sıfırlandığı bugünlerde, ülkemize, milletimize sahip çıkıp sorunlarını çözmek yerine, ülkenin en önemli sorunu seçimmiş gibi erken seçim kararı almak neyin nesidir?
Bu soruları çoğaltmak mümkün. Cenab-ı Hak bizi idare edenlere veya idare ettiklerini zannedenlere akıl fikir izan versin demekten başka elimizde bir şey de yok. Sadece verebileceğimiz bir ders var. O da 24 Haziran’da. Devlet idaresinde kalfalık, ustalık ve büyük ustalık devirlerini hayal edenlere de bir ders verme zamanı geldiği gibi…
 
1000
icon
VATANDAŞ BEKİR 8 Haziran 2018 11:36

-2002/4720 sayılı Bakanlar kurulu kararı 26 istatistiksel bölge kuruldu -Yıl 2005 Türkiyede 26 Kalkınma ajansı Faaliyete geçti. -yıl 2009 Sağlık Bakanlığının sağlık işletmeciliğinden çekileceği ve 26 sağlık şehri kampüsü kurulacağı --yıl 2010 Ülkede bir asgari ücret olmaması gerektiği ve 26 bölgesel asgari ücret olacağı bildirildi - yıl 2015 Milletvekili Demir Çelik 26 Özerk bölge kurulması gerektiği ni açıkladı Başkanlık sistemi-- 26 Eyalet faaliyete geçirilmesi ve Bazı eyaletlerde referandum yapılırsa Hangi ülkelere katılacağı Falan Filan masalları...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat