Loading...

Nevin Palacıoğlu Canbaz: Bir kadın ve çocuk hakları savunucusu

1 Kasım 2016 20:33
A
a
‘’Cesaret’’en önemli kişilik değerlerindendir. Korkak bir insanın aydın olması, toplumsal mücadele yürütmesi mümkün değildir.
Akıl size gerçeği gösterir, vicdan itiraz ettirir; harekete geçiren o gerçeği değiştirmeye veya korumaya sizi iten cesaretinizdir.
Mesela, bazı meslekler var ki en iyi eğitimi almanız yetmiyor, kişilik özelliklerinizin de o mesleğe uygun olması şart;‘’cesurluk’’ gibi.
***************************
Hukuk devleti diyoruz ama hukuktan hoşlanmıyor işimize geldiğinde kendi hukukumuzu yaratıyoruz;o yüzden Türkiye’de Avukatlık önce cesaret isteyen, gerektiğinde can pahasına yapılan bir meslek.
Buralarda hukuk ayak bağı olarak görülüyor; şiddet düşkünlüğü, kural tanımazlık, erkek egemen kültür, torpilcilik, hemşericilik, politik kayırmacılık  yaygın. Hak aramak, adaleti gerçekleştirmek bazenkelle koltukta verilen mücadeleleregereksinim duyuyor. Yılmayacaksınız saldırılardan, tehditlerden, iktidarlardan, kaba güçten ve dik duracaksınız hukukun,müvekkilinizin yanında. Bazen yalnız da olsanız hak bildiğiniz yolda yürüyeceksiniz Tevfik Fikret’in dediği gibi.
************************
Bursa barosunda mesleki bilgisi, deneyimi, çalışkanlığı kadar ağır koşullarda gösterdiği cesur, kararlı tutumlarla da en öne çıkanlardandır Nevin Palacıoğlu Canbaz.
Ben onu Avukatın ötesinde tam bir hukuk insanı olarak görüyorum.
Nedeni gayet açık: Nevin Palacıoğlu Canbazhem aldığı zor davalarda kadınlara, çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar konularında müvekkillerinin hakkını yetkinlikle aramış hemde Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı ve Çocuk Komisyonu Üyesi olarak toplumun en mağdur olandezavantajlıgruplarının haklarını savunmuş, onların bilinçlenmelerine büyük katkı yapmış, yılmadan baskıları göğüslemişsaygın çok değerli bir hukuk insanıdır.
1990 yılından bu yana Bursa Barosunda kayıtlı olan Nevin Palacıoğlu Canbaz. CMK servis kuruculuğu, CMK Komisyonu Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur, şu anda Barolar Birliği Delegesidir.
Bursa Barosunun en etkili birimlerindenKadın Hakları Komisyonu Başkanlığını başarıyla yürütmüş olan Nevin Palacıoğlu Canbaz Engelli Hakları Komisyonunda çalışmak için de başvuruda bulunmuş durumda.
 
Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu
 
 
Bir hakkı teslim etmek gerekir: Nevin PalacıoğluCanbaz’ınBursa Barosu Kadın Hakları Komisyonunun barolar birliği nezdinde önem kazanmasında, kentimizde kadın haklarına öncülük etmesinde emeği büyüktür.
Bursa’da kadın haklarının korunması, geliştirilmesi, topluma maledilmesi; kadınların bilinçlendirilmesi, haklarının farkına varması, çaresizlik duygularının aşılması konusunda Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonuözveri dolu, emek ve uzmanlık ürünü bir önderlik sergilemiştir. Bu bağlamda televizyonlarda gazetelerdebilgiler verilmiş; basın açıklamaları yapılmış; paneller etkinlikler düzenlenmiş; yerel yönetimlerle, okullarla, özel sektörle, devlet kurumlarıyla, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla işbirliğiyle çalışılmıştır.
**********************
Nevin PalacıoğluCanbazmütevazi, hak bilir bir tutumla şöyle diyor:
‘’Bir başarı varsa sadece benim değil Kadın Hakları Komisyonuna üye olan, özveriyle çalışmalara katılan, bu uğurda emek ve zaman harcayan tüm meslektaşlarıma ve bize destek olan baro başkanlarımıza ve baro yönetim kurullarımıza aittir.Kadınlarımızın her zaman yanındayız. Asla yalnız ve çaresiz değiller. ’’
*********************
Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonunun kuruluş amaçlarından bazılarını yazayım:
‘’Atatürk ilke ve devrimlerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bağımsızlığının korunması, yasalarda ve uygulamada kadın ile erkeğin eşit haklara sahip olmaları ilkesinin yaşama geçirilmesi için etkin bir şekilde çalışmak.
Kanunlarımızda yer alan eşitliğe aykırı hükümlerin günümüz koşullarında ortaya çıkmış olan ihtiyaçları karşılayacak şekilde değiştirilmesini sağlamak için güçlü bir baskı grubu oluşturmak.
Aile içi şiddet de dahil olmak üzere kadınlara karşı yapılan her türlü ayrımcılıktan kaynaklanan sorunlara çözüm getirilmesi .
Hakları ve nereye başvuracakları konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan dar gelirli kadınlara ücretsiz danışmanlık hizmeti vermek .
Ülkemizin onayladığı başta BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi olmak üzere, uluslar arası taahhütlerin yerine getirilmesi için çalışmalar yapmak.’’
*****************
Yarın konuya devam edeceğim.
 
1000
icon
Hikmet alb 2 Kasım 2016 12:09

İŞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPAN HER KİM OLURSA OLSUN(ister temizlik işçisi ister vali vs )ONA SAYGI GÖSTERMEK İNSANLIK BORCUDUR İLGİLİ KİŞİYİ TEBRİK ETMEK LAZIM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat