Nevin Palacıoğlu ile kadın hakları,“Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur”

3 Kasım 2016 20:44
A
a
Yazar Jack London’un insanın içini yakan bir cümlesi var:“Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur.”
Oysa erkek ancak kadınla tamamlanır, bir kadının sevdasıyla yüreği ısınmamış erkeğin ruhu çölleşir. Bunca kan, savaş ve şiddet biraz da kadınsız erkekler yüzünden.Yani, kadının ruhunu ruhuna katamayan, bir kadının hayatında oluşturacağı güzellikleri farkedemeyen, o harika paylaşımların özünü kavrayamayanlar yüzünden.
Bakın çevrenize bir kadınla dans etmemiş erkekler nasıl da eksiktirler. Manevi, ruhani, kalbi olan ne varsa erkeğin ve kadının uyumundan doğar.
******************
Kadınlara ve çocuklara yönelik işlenen suçlarda patlama var. Gün geçmiyor ki cinsel istismara, tacize, tecavüze ve şiddete uğramasın bir kadın veya bir çocuk.
Ekonomik koşullar ağırlaştıkça, göçlerle büyük yığınlar kentlere aktıkça, dogmatik düşünceler yaygınlaştıkça ve toplumu bir arada tutan değerler çözüldükçe en çok kadınlar ve çocuklar mağdur oluyor.
Şiddet ve cinsel suçlar psikolojinin, sosyolojinin, evrim bilimin, sosyobiyolojinin, genetiğin, ekonomi biliminin verileriyle çok yönlü ele alınması gereken bir olgu.
*************************
Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu hak bilinci edindirme,mağduriyetleri önlemede hukuk hizmeti sunma gibi konularda kentimizde büyük emek veriyor. Nevin Palacıoğlu Canbaz Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı olarak güzel düşünmüş,‘’kadınların bize gelmesini beklemeyelim biz onlara gidelim ve bilinçlenmelerini, sağlayalım’’ deyip komisyonca yollara düşmüşler. Neler mi yapılmış, bazılarını yazayım:
Mesela Bursa Müftülüğü işbirliğiyle Bursa’nın tüm ilçelerinde Kuran kursları kapsamında 25 bine yakın kişiyi kadın hakları ve yasalar konusunda eğitmişler. Nevin Palacıoğlu Canbaz özellikle Müftü Yardımcısı Suzan Yıldırım’ın ismini anıyordu. TV programlarında her 15 günde bir komisyon üyesi bir avukat cinsel istismar, şiddet, medeni kanun gibi konularda bilgilendirme yapmış.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü veya 24 Kasım Dünya Şiddetle Mücadele günü gibi tarihlerde paneller düzenlemişler veya çağrıldıkları yerlerde konuşmalar yapmışlar. Sanayi kurumlarıyla işbirliği olmuş;LÖSEV, HETADER, MORSALKIM gibi sivil toplum örgütleriyle çalışmışlar.
Bursa Büyük Şehir Belediyesi ile kanayan bir yaraya parmak basılmış ve Çocuk Gelin Olmasın başlığı altında Bursa’nın tüm ilçelerinde doktor, psikolog sosyolog desteğide alarak bilinçlendirme çalışması yapmışlar.
 
Asıl erkekler yardım almalı
 
Nevin Palacıoğlu Canbaz’ın önemli bir saptaması vardı:
‘’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı şiddet izleme ve önleme merkezleri açıldı ama kadınlar kadar erkeklere de hizmet verilmeli çünkü şiddeti uygulayan erkekler. Onlar tıbbi destek alıp tedavi olsunlar ki şiddet azalsın.’’
Palacıoğlu’na meslek sorunlarını da sordum.
Palacıoğlu, hukuk devletindeki gerilemenin yarattığı sıkıntılar kadar avukatların ağır ekonomik koşullarda bürolarını ayakta tutmaya çalıştığına değindi; hukuk eğitiminin niteliksizleştiğine, artarda hukuk fakülteleri açıldığına, staj süresinde avukatların maddi desteğe gereksinimleri olduğuna vurgu yaptı ardından adaletin hızlı tecelli etmesi gerekirken davaların sürekli uzadığını, hakim açığının büyüdüğünü ve adalet gecikince insanların kendi adaletini aradığını belirtti.
Nevin Palacıoğlu’nun şu saptaması ne acı değil mi: ‘’Pırlantanın KDV’si yok ama hukukta KDV % 18’’Eh bana da pes demek düşüyor tabii.
 
 
Hem fail hem mağdur çocuklar
 
 
Palacıoğlu ileçocukları da konuştuk:
‘’Çocuklar cinsel ve fiziksel şiddet mağduru. En çok kullanıldıkları suç tipi hırsızlık. Suça sürüklenen çocuklar ve mağdur çocuklar var. Çocukların suç işlemesinde ve suçun mağduru olmalarında toplumun ihmalkârlığı var. Ayrıca çocuklar neyin suç olup olmadığını pek bilmiyor. Çocukların en çok karıştığı suç tipi cinsel suçlar ve mağdurunda suçun failininde çocuk olduğu suçlar çoğunlukta.  Ceza ile önleyemeyiz sadece; eğitim şart. Cezalar ağırlaştı ama suçlarda gerileme yok.’’
Nevin Palacıoğlu Canbaz son olarak şunları söyledi:
‘’ Kadına ve çocuğa yönelik suç verileri gerçeklerden uzak. Siyah rakamlar dediğimiz adli mercilere yansımamış, gizlenen bölümün daha fazla olduğunu biliyoruz. Son yıllarda medya ile farkındalık arttı, çaresiz değiliz diye adli mercilere başvuruluyor ama vahim rakamlar var istatistiklere yansımayan. Şiddet toplumu oldukça bedeli çocuklar ve kadınlar ödüyor:’’
****************
Bir yazardan alıntıyla başlamıştım bir yazardan alıntıyla bitireyim. “Kadın doğulmaz, zamanla kadın olunur” diyen yazar ve kadın özgürlüğü hareketinin öncülerinden filozof  Simone De Beauvoir eklemiş:
‘’Evlilik geleneksel olarak kadınlara sunulmuş tek gelecektir. Birçok kadın ya evlidir, ya bir zamanlar evlilik geçirmiştir ya da evli olmadığı için acı çekiyordur. ‘’ 
 
1000
icon
gökhan ilhan 9 Kasım 2016 14:27

Can bey, hukuk anlamında olması gereken sonuna kadar evet Hukuk derim. Ama sözde gazeteciliğinizle demeyeyim de köşe yazarlıgınızla davanıza bakan bir Avukata yağlama ,bağlama abartı dereceli övgüler yazmak çizmek Gerçek bir hukukuçuyu mu ?anlatıyor yoksa sizin gözünüzle baktıgınız bir çıkarsal hukukçuyu mu? anlatmışınız?

0 0 Cevap Yaz
nezahat bayrak 4 Kasım 2016 00:11

Her zamanki gibi; günümüz gerçeği bir konuya değinmişsiniz sevgili Can Ertan... İnsanların yüzü, yüreğinin aynasıdır...yüreğinizdekiler kaleminize de yön veriyor, başarılarınızın devamını diliyorum... yazılarınızı kaçırmamaya çalışıyorum. Kızılderililer de şöyle demiş Doğum yapan her şey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye başlamış olacaktır. – Kızılderili atasözü

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat