Loading...

Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi Kadın Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği

12 Mart 2018 22:15
A
a
Kıraç’ın söylediği güzel bir şarkı var: ‘’Bırakma Beni’’.  
Bestesi Kıraç’a ait olup, sözlerini şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın ‘’Bırakma Beni’’ şiirinden alan şarkının nakaratı acıdır: ‘’Bırakma beni/ İnsanlar kötü/ Bırakma beni korkuyorum’’.
Oğuzcan, aşkı, kötülüklerle dolu bir dünyada sığınak gibi görür şiirinde.
**************************
İnsanda meleksi yanlar ve şeytani güdüler iç içe.
Savaşların, tecavüzlerin, işkencelerin, adaletsizliklerin ortasında, hala iyi yürekli insanların var oluşu bana umut tazeletiyor
Başkalarına yararlı olmaya çalışmak;  kibrin egonun cenderesine sıkışmamak; toplum için sorumluluk duygusu, dayanışma ruhu geliştirmek ne güzel hasletler.
Edebiyat eleştirmeni Fethi Naci ne diyordu kitabına koyduğu isimde: ‘’İnsan Tükenmez.’’
****************************
Bu gün iyi yürekli insanlardan oluşan bir dernekten söz edeceğim: Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi Kadın Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği.
Dernek 17.10.2017 tarihinde kuruldu. Dernek Başkanı, Ankara Üniversitesi Elektronik Haberleşme ve Anadolu Üniversitesi Maliye bölümü mezunu, Özlem Atalay der ki:
‘’Derneğimizin amacı sosyal hayatta kendini yeterince  ifade edemeyen kadınların birliktelik içinde bir şeylerin altına imza atabilme yetilerini artırmak. Sen kadınsın, otur evinde çocuğunu büyüt, aklının yetmediği şeylere karışma anlayışının çürüklüğünü ispat için çıktık yola. Nilüfer Belediyesi'nin kadın derneklerine destek olduğunu duyunca da, ne duruyoruz dedik.’’
Derneğin kurucuları yazayım:  Gamze Paçacı, Meryem Çek, Serpil Kepekçi, Emine Akçay, Aysel Okumuş, Berna Bilici, Özlem Atalay.
Dernek üyeleri içinde çocuk doktoru, sosyolog, jinekolog, bankacı, öğretmen, iktisatçı üyeler bulunuyor.
 
 
 
Derneğin faaliyetleri
 
 
Peki neler yapıyorlar Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi Kadın Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği üyeleri?  Sözü yine Özlem Atalay’a bırakayım:
‘’Mahalle derneğiyiz ama başka mahallelerden katılanlar da oldu bize. Tiyatro ekibimizin içerisinde Özlüce'den, Gemlik'ten, Heykel’den arkadaşlar da var. Kadın birlikteliğimizi mahalle sınırlarımıza hapsetmedik. Ülkenin durumu malum; eksik eğitimin olumsuz yan etkisi her köşede gösteriyor çirkin yüzünü. Bu sebeple ilk iş kitap okuma farkındalığı için Bursa Ray’da okuma etkinliği yaptık. Kitap dağıttık Bursalı kadınlara. İkinci iş olarak, gelirinin tamamını Şehit Jandarma Çavuş Erman Aydın Ortaokulu'na bağışlamak üzere bir kahvaltı organize ettik. 100 kişilik katılım oldu. Konuklarımıza psikolog Emel Aygöl çocuk eğitimi konusunda kısa bir bilgilendirme yaptı. Tiyatro grubumuzdan iki arkadaşımız kadına şiddet konulu mini bir tiyatro sergiledi. ‘
 
 
 
Bilgi ve sevgi kültürü
 
 
 
Hayata bilimin, felsefenin ve sanatın penceresinden bakan kuşaklar yetiştirmek; düşünen, sorgulayan, gerçeğe sadakat gösteren insanları var etmek öyle önemli ki.
Gazeteler az okunuyor, kitaplar az satıyor; kitapçı, kütüphane sayıları da çok az.
Cahil cesareti, bilgisizlik, kültürsüzlük, güzellik duygusu yoksunluğu, arabeskleşme tavan yaptı. Biat kültürü, itaatkârlık yaygınlaştı.
Akıldan kopuş, bir anlamda orta çağa dönüş yaşanıyor.
Oysa insanlık iletişim, bilişim çağında; yani bilgiyi çoğaltma, bilgiye ulaşma, gerçeği arama olanakları her zamankinden fazla.
Özlem Atalay şöyle diyor:
‘’Yurtdışına kaçan gençleri gördükçe üzülüyorum. Aklın, ilmin, bilginin en değerli hazine olmasını istiyorum. Derneğimizin misyonu önce kadın ama insanın insan gibi yaşayabilmesi, hayatın anlamını anlayabilmesi için en önce okumak diyorum. Bol kitaplı bol okuyanlı bir Bursa dileğiyle yolumuz aydınlık olsun. Kapımız Bursalı kadınlara açık. ‘’
Atalay bir de müjde verdi:
‘’Nilüfer Belediyesi bize 70 metre karelik konteyner bir ev verecek. Yönetim kurulumuz ve üyelerimiz de onaylarsa orayı haftanın belirli günleri gençler için sesli kütüphane olarak da kullanmak istiyorum. İç duvarların tamamını kitaplık olarak hayal ediyorum. Ve müzik dinleyip ders çalışan gençler. Hayali şimdiden heyecan veriyor.’’
Albert Aynştayn, ‘’hayal gücü zekadan değerlidir’’ demişti.
Sevgili Özlem kardeşim, söz veriyorum; bir kitap alıp kütüphaneye armağan edeceğim.
**************************
Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi Kadın Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği üyelerini, canı gönülden kutluyorum, başarılar diliyorum.
Şu kısacık yazıda kendilerine bir nebze olsun katkım olduysa ne mutlu bana.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat