Nilüfer’de Cumhuriyet bilinci ışıldadı

30 Ekim 2016 21:05
A
a
Nilüfer Belediyesi’nce “Cumhuriyetimiz Değerlidir’’, “Onuncu Yıl Ruhuyla Geleceğe Yürüyoruz’’ sloganlarıyla düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşünde sadece Nilüfer’den değil Bursa’nın her yerinden gelen on binler dövizlerle, pankartlarla, marşlarla, sloganlarla, alkışlarla,  Cumhuriyetin onuncu yıl kutlamalarının ruhuyla, dönemin giysileriyle çağdaşlık ve cumhuriyet seli olup çoşku dolu bir kararlılıkla Acıbadem kavşağından hastane alanına doğru FSM’de akıyordu.
Kuvâ-yi Milliye atlıları da yürüyüşteydiler.
FSM Bulvarı, 10. yıl kutlamalarında yer alan dönemin süslemeleri ve taklarla donatılmıştı. Marşlar, marşlara eşlik eden kalabalığın heyecanı hayranlık uyandırıcıydı. 29 Ekim gecesinin gökyüzünde müzik, ses, marş ve sloganlardan oluşan havai fişekler patlıyordu.
Yürüyüşteki bir güzellik de şuydu: Nilüfer Belediyesi, Cumhuriyet'in 93'üncü yılına özel Cumhuriyetin Değerleri adlı bir gazete çıkarmıştı. Dönem kıyafetlerini giyen gazeteci çocuklar tarafından halka dağıtılan gazete, 1933'lü yılların grafikleriyle hazırlanmıştı. Gazetede, yurttaşların nasıl bir Cumhuriyet hayal ettiklerine ilişkin yazılar, 10. yıl kutlamalarında basında çıkan haberler yer alıyordu.
*****************
Bir güzel tıraş oldum, en güzel giysilerimi giydim, elimde bayrağım, yüreğimde cumhuriyet tutkusuyla bu tarihi kortejin parçası olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadım.
Bugün sahip olduğum, beni ben yapan, hayatıma anlam katan nice şeyin Cumhuriyet sayesinde var olduğunun farkındayım. O bilincin minnettarlığıyla, vefa duygusuyla, yurtsever olma bilinciyle yürüdüm.
Aileme, öğretmenlerime beni bir cumhuriyetçi olarak yetiştirdikleri, Anadolu aydınlanmasının ışığıyla aydınlattıkları için içimden defalarca teşekkür ettim.
Katıldığım Cumhuriyet yürüyüşleri içinde en çok heyecanlandığım bu yürüyüş oldu.
Kadınların ve gençlerin çokluğu umut vericiydi. Çünkü Cumhuriyet’i onuncu yıl ruhuyla geleceğe taşıyacak olanlar öncelikle gençlerdi.
Yürüyüşe katılımın büyüklüğü, Nilüfer Belediyesi’nin mükemmel organizasyonu,  halkın coşkusu büyük moral oldu herkese. Bu günlerde morale nasıl da ihtiyacımız var.
 
Bozbey’in coşkulu konuşması
 
Yürüyüş, FSM Bulvarı'ndaki Hastane Alanı'nda sona erdikten sonra, alanda bulunan on binler önce Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunuyor ardından da hep birlikte devasa bir cumhuriyetçiler korosu oluşturup Cumhuriyet Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı'nı okuyordu.
Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun "Çanakkale Destanı-Bu bir Savaş Değil Barış Öyküsüdür" isimli gösterisini beğendim, emeği geçenleri yürekten kutlarım. Bu mükemmel gösteri bana bir kere daha anımsattı ki, Cumhuriyet bilimdir, felsefedir, güzellik duygusudur yani sanattır.
************
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in en coşku en duygu dolu konuşması bu kutlamada yaptığı konuşmaydı. Bozbey’in konuşmasından alıntı yapayım:
Cumhuriyetimiz, varlık sebebimiz, her şeyimizdir. Bize düşen, onu, bu topraklarda doğan her evladımıza anlatmak, Cumhuriyetimizi tüm değerleriyle geleceğe taşımaktır. Haramilerin saltanatına inat, emperyalist güçlerin oyunlarına inat; terörün, teröristlerin, teröre destek verenlerin kahpeliklerine inat; Bize düşen Cumhuriyetimizi koruyup kollamaktır. O'nu yaralamak isteyenlere inat, O'nu yok etmek isteyenlere inat, demokrasiye darbe vurmaya kalkışanlara inat; Bize düşen, Cumhuriyetimizi koruyup kollamaktır. Bizler Atatürk devrimlerinin ve Cumhuriyetin sahibi, bekçisiyiz.(…) "Atamıza söz verdik, şehitlerimize söz verdik, Cumhuriyet'i onlar kurdu; ebediyete dek yaşatacak olan bizleriz. Birinci vazifemizi unutmadık, unutmayacağız. Atamızı, ilke ve devrimlerini sonsuza dek yaşatacağız, söz veriyoruz Atam sana.’’
*******************
Ve gecenin doruk anına gelelim:
Mustafa Kemal Atatürk'ün görüntüsü hologram teknolojisi kullanılarak 10. yıl konuşması eşliğinde sahneye yansıdığında kopan alkış tufanı, yüreklerden taşan heyecan, gözlerde tomurcuklanan yaşlar sarsıcıydı.
Dünyada, halkının bağrında böylesine büyük bir aşkla yaşayan kaç önder var.
Gösterilerin ardından Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri ile birlikte Cumhuriyetin Değerleri konulu interaktif sergiyi açtı. Sergi bir haftalığına Hastane Alanı'nda açık kalacak.
***********************
Yürüyüşe katılanlar cumhuriyetin, Türkiye’nin gecikmiş Rönesans’ı olan Anadolu aydınlanmasının, laikliğin, Atatürk devrimlerinin, demokrasinin hayati önemini bir kere daha fark ediyor ve bunları korumak geliştirmek yönünde kararlılık morali kazanıyordu.
Yürüyüş ve gösteriler amacına ulaşmıştı.
Nilüfer Belediyesi’ni ve Mustafa Bozbey’i büyük emek ve akıl ürünü olan, cumhuriyet coşkusu ve yurtseverlik bilinci oluşturan organizasyon için canı gönülden kutluyorum.
********************
Aklıma yürüyüş boyunca gelen hayati soru ise şuydu:
Emperyalizmin yeni bir saldırısı karşısındayız, tarihi günler yaşıyoruz.
İç barışımız, bütünlüğümüz tehdit altında; dahası Dünya da zor bir döneme giriyor, yeni bir dünya savaşının ayak sesleri Ortadoğu’da yankılanıyor.
Böyle bir zor dönemde 23 Nisan’a, 19 Mayıs’a, 29 Ekim’e sahip çıkarak milli ruhu, yurtseverliği, birlik ve beraberliğimizi ayakta tutmak gerekmez mi?
Tarihle kavga etmenin kime ne faydası olabilir?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat