Nilüfer Türk Halk Müziği Korosu kalpten söylüyor

11 Kasım 2016 20:33
A
a
Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde salon, balkon ve merdivenler hınca hınç dolu.
10 Kasım akşamı Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun “Türkülerimizi Atamız İçin Söylüyoruz’’ konserindeydim.
Heyecandan, coşkudan içim içime sığmıyor; kalp çarpıntılarıma, vücudumu saran ürpertiye, içimden kabarıp taşan duygulara engel olamıyorum.
İki nedeni var: Yaşadığımız tarihi günlerde böyle moral veren etkinliklere ihtiyaç duyuyoruz ve insanı alıp götüren, hayran olunası bir müzikal kalite yansıyor sahneden salona.
‘’Harika’’ sözcüğüne hakkını veren bir konser izliyorum.
*****************************
Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, sazlarıyla, koroyla, solistlerle; mükemmel hazırlanmış bir repertuarla; şef Yaşar Kemal Alim’in müziğe olan hâkimiyetinin oluşturduğu örnek alınası şefliğiyle; su gibi akan bir konser veriyor.
Bir yanda türküler çağıldarken diğer yandan perdeye Atatürk’ün, kurtuluş savaşının insana gurur veren görüntüleri yansıyor.
Ses, müzik, görüntü, mizansen ve tiyatrodan oluşan bir sanat sentezi bu. Yani konser boyutlarını çok aşan bir gece yaşatıyor bize Nilüfer Türk Halk Müziği Korosu.
**************
Koronun söylediği Selanik türküsü Çalın Davulları ile başlayan konserde korodan ve solistlerden dinlediğimiz bazı türküleri yazayım: Bülbülüm Altın Kafeste, Havada Bulut Yok, Fikrimin İnce Gülü, Gemiler Giresuna, Küçelere Su Serpmişem, Çemberimde Gül Oya, Gitti Canımın Cananı, Kırklar Dağının Düzü, Ah Bir Ateş Ver, Bir Yiğit Gurbete Gitse, Asker Yolu Beklerim.
Konser koronun seslendirdiği “Bir Hışmınan Geldi Geçti’’ ile bittiğinde koro ayağa kalkarak Atatürk resimleri açıyor ve salondan büyük bir alkış tufanı kopup artarda patlayan havai fişekler gibi semaya yükseliyordu.
 
 
Gümüştepe İlköğretim Okulunun öğrencileri
 
 
Bir büyük alkış da Gümüştepe İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencilerine. Öğretmenleri Birsen Alim’in yetiştirdiği öğrenciler, konser başlangıcında, değme tiyatroculara taş çıkartacak bir ustalıkla minik bir tiyatro gösterisi sundular ve cumhuriyetin, Atatürk devrimlerinin içeriğini bize ustalıkla yansıttılar.
Ne vakit çocuklardan cumhuriyet ışığını alsam geleceğe güven duyuyorum. Böyle pırıl pırıl çocuklarımız ve Birsen Alim gibi öğretmenlerimiz oldukça kaygıya hiç gerek yok.
**********************
2004 yılında halk müziği sanatçısı Nida Ateş ile kurulan;  konserlerinde TRT repertuarını izleyen Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu Bursa’yı aşmış Türkiye çapında değerli bir koro haline gelmişse bunda 2009’dan bu yana koroyu yöneten koro şefi, Türkiye’nin nadir müzik eğitmenlerinden, bağlama ve ses ustalarından Yaşar Kemal Alim’in payı büyük. Üstadımız, kurduğu korolardaki müzikal kaliteyle, halk müziğindeki yetkinliğiyle, bilgi birikimiyle ve kazandığı kazandırdığı pek çok ödülle kentimizin gurur kaynaklarından.
Bu ölçekte büyük müzik ustaları bize cumhuriyetin ve Anadolu aydınlanmasının yetiştirdiği sanatçılardır. Laiklik sanatın da özüdür, bilimin olduğu gibi.
Yaşar Kemal Alim gibi üstatlarımızı ve Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosunu el üstünde tutmalıyız.
Konser keşke daha büyük bir salonda olsaydı da bu müthiş gecede olma gururunu, onurunu daha çok insan yaşasaydı.
 
 
Miles Davis ve trompet nasıl çalınır?
 
 
Caz ve klasik müzikle büyüdüm ve tabi dedem, müzik öğretmeni Hüsnü Ortaç’ın derlediği Bursa türküleriyle. Türküleri keyfi yerindeyse klarnetle çalardı dedem, içim sevinçle dolardı, müzik beni alıp götürürdü.
Konserde şunu düşündüm: Şanslıyım, çünkü bir batılı Mozart’ı, Bach’ı, Beethoven’i dinliyor ama Aşık Veysel’i, Neşet Ertaş’ı, Ruhi Su’yu bilmiyor. Senfoniler, konçertolar sonatlar kulağında çınlıyor ama kalbinde bozlaklar, uzun havalar, türküler yankılanmıyor.
Türkiye’de bu şansı bulduğum için ne mutlu bana, hepsini dinledim: Caz, tango, şansonlar, napolitenler, aryalar, fadolar, sanat müziği, türküler, klasik müzik.
Seslerden oluşan bir gökkuşağı şenlendirdi gönlümü.
******************
Cazın efsane trompetçisi Miles Davis’e gençten bir trompetçiyi getirmişler. Davis, dinlemiş, şöyle demiş, “trompeti yanlış yere dayayıp üflüyorsun’’. Şaşırmış tabi genç cazcı. Eliyle kalbini göstermiş Miles Davis, ‘’ağzına değil buraya daya trompeti, buradan üfle evlat, kalpten çal’’.
Teknik öğrenilir, repertuar da edinilir ama kalpten çalıp söylemek başkadır.
Yaşar Kemal Alim ve Nilüfer Türk Halk Müziği Korosunun farkı ve üstünlüğü burada. Eğer bu müthiş koro ulusal ölçekte büyük bir koro olmuşsa kalpten çalıp söyleyişiyledir.
O zaman dinleyiciler de müziği sadece kulaklarıyla değil kalpleriyle de dinliyorlar.
******************
Koroya minnettarlığımı iletiyor bu mükemmel müzikal haz için teşekkür ediyorum.
Müzik, evrenin aldırışsız sağırlığına insanın en güzel yanıtı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat