Okullar devletin değil, toplumun ihtiyaç duyduğu insanlar yetiştirmeli

2 Ekim 2016 21:33
A
a
     Bu yıl sınıf öğretmeni olduğum 9. sınıfların ilk rehberlik dersinde öğrencilere klasik sorulardan olan; hedeflediğiniz meslekler nelerdir? Dediğimde; öğretmenlik başta olmak üzere doktorluk, mühendislik, avukatlık, gelir uzmanlığı, kaymakamlık gibi aslında akademik eğitim veren okulumuzun da hedeflediği klasik meslekleri belirtip, çoğunluğu memur olmayı devlette çalışmayı da özellikle söylediler.
       Algı o kadar garip ki öğrencilerimiz de vatandaşlarımız da daha düşük ücret almasına rağmen memurluğu özel sektördeki işlere tercih ediyor. Öncelikle iş rahatlığı, garantisi, sosyal haklar gibi bazı kriterler bu geçişin sosyolojik tabanıdır. Ülkemizin üretim konusunda neden gelişmediğinin de göstergesidir. Özel girişimcilikten uzak, en yüksek puanlı, en prestijli üniversiteyi bitirip, sınırlı bir parayla amiyane tabirle devlete kapağı atıp, rahat etmek daha küçük yaşlarda ailelerin telkinleriyle oluyor. Devletteki daha düşük maaşı, özel sektörde yüksek maaşlı bir işe tercih etmelerinin alt düşüncesi bu durum olsa gerek.
           Aile büyükleri 90’lı yıllarda SSK’lı olsun, emeklilik olsun derlerdi. Şimdi hedefte devlet kapısı var; az olsun, temiz olsun derdindeler. Üretime değil, tüketime yönlendirmede ailelerin olduğu kadar eğitim sisteminin de payı olduğunu düşünüyorum.
         Klasik liselerin kapanıp, o liselerden evirilen akademik eğitim veren Anadolu liselerine meslek liselerine gidecek puan alan öğrencilerin yerleşmesi alsında bu garabet durumu daha da ağırlaştırıyor. 18 yaşında bitirilen akademik lise, bazen 1, bazen 2 yıl kazanılamayan bölümler 20 yaşında başlanan üniversitelerde 25, 26’sında bitiliyor. Ve 27’sinde Kpss hayalleriyle süslenen memurluk. Eğitim sistemimiz garabetini okullarımızda 12 yıl boyunca verilen müzik, spor, İngilizce derslerinden bile müşahede ediyoruz.  Bu gençlerin var olan yeteneklerinin üstüne bina edilen yanlış sistem yüzünden nice gencin elinden bir iş gelmiyor, sanatla uğraşmıyor, bir müzik enstrümanıyla iştigal etmiyor, dil bilmiyor ve daha niceleri Teog, Ygs, Lys, Kpss’ye çalıştığı kadar yeteneklerini geliştiremeden, bu yanlış sistemin dişlileri arasında kaybolup gidiyorlar  
          Şunu unutmamalıyız ki hayat okuldan ibaret değildir. Maalesef devlet ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiş insan yetiştirmeye odaklanmış okullar kurmuş ve düzenlemeleri de hep bunun üzerine kurmuştur.
       Bu durumun acı örneğini geçen ay yapılan olimpiyatlarda en geri kalmış ülkeler seviyesinde kalınca gördük. Spora değer verilmeyen, müziğe değer verilmeyen, resme değer verilmeyen, sporda, müzikte, resimde, kariyer için ne yeterli eğitim programı ne de toplumsal anlayış var.
           Spor ve güzel sanatları liseleri açılmasına rağmen toplumsal algı yüzünden sosyal alanda hala bu ilerlemeyi göremiyoruz.
      Bu devletin sporcuya da ihtiyacı var, sanatçıya da kaynakçıya da çiftçiye de oto tamircisine de ihtiyacı var, okullar devletin değil, toplumun ihtiyaç duyduğu insanlar eğitmelidir.  Daha çok fizik, daha çok matematik, daha çok Türkçe, daha çok tarihe, ihtiyacımız yok. İhtiyacı olana matematik, ihtiyacı olana akademik dersler verilmelidir tabiî ki
    Oysa sistem ne yapıyor sınav maratonunda daha iyi sonuç alınsın diye kurgulanmış. Her yıl çıkan sınav şampiyonları neden ortada yoklar. Sonra da neden diyoruz? spor da, müzik de, tıp da sanatta dünya çapında bir ferdimiz yok. Eğitim sistemimizin zihniyet değişimini vakit geçirmeden, önce devlette, sonra toplumda külliyen yapmalıyız.
 
1000
icon
lighthearted 11 Ekim 2016 06:24

devletçilik zaten bir sistem. insanları sömürmek devletçiliğin en temel şartı. devletçilik sisteminde kişinin istediği değil devletin istediği olur. devletçilik sistemini kuranlar yahudiler. bu ırk dünyadan kazınmadıkça yada insanlar bunların yönettiği dünyaya sömürülsün diye bir birey daha getirmemek lazım düşüncesinde olmadıkça bu böyle yürür gider.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 3 Ekim 2016 11:19

EĞİTİM KONUSUNDAKİ TEŞHİSLERİNİZE KATILIYORUM YAZINIZI ZEVKLE OKUDUM TEBRİKLER

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat