Ömür boyu eğitim devam etsin

18 Eylül 2016 22:34
A
a
Tatil bitti, okulların açılacağı gün kapıya dayandı. Her sayılı gün gibi yaz tatili de sona erdi. Okulların kapanmasıyla birlikte trafikte büyük bir rahatlama esnafın işlerinde büyük bir duraklama söz konusuydu. Bu sabah haftaya hızlı bir giriş yapılıyor.
Yaz tatilinde memleket ziyaretleri, gezme tozma haricinde planlı tatil yapanlarda oldu çevremizde. Kimisi İslami ders alabileceği kursta, kimisi öğretmeninin verdiği derste, kimisi okulunda açılan yaz kursunda, kimisi de ailesine katkıda bulunmak amacıyla işte değerlendirdi tatili.
Kurban Bayramı’nın bitiminde okulların açılacak olması okul giysilerinin hazırlanabilmesi için epey yoğun bir hafta sonuna şahit olundu Bursa’da. Cuma namazının ardından okul giysileri satanlarının dükkânları doldu taştı. Bayramın rehavetini üzerlerinden atamadan baskına uğradılar. Bayram alışverişinden sonra adeta ikinci bir bayram alışverişi yapılmış oldu. Veliler 350-500 TL gibi bir rakama okul alışverişini gerçekleştirebildiler, nereden mi biliyorum? Biz de veliyiz de. Hem de iki kere. Ee bir de okula gidildikten sonra yok defterdi yok kitaptı.. Şimdi kardeşim devlet kitap vermiyor mu diyebilirsiniz? Veriyor talebenin sırtına yükten başka bir işe yaramıyor, neredeyse her okul yardımcı ders kitabı ya da fotokopilerle seneyi bitiriyor. Bazı tecrübeli öğretmenler fark etmiş onlardan öğreniyoruz, “her sene kitaplar biraz daha inceliyormuş.”
Okulların açılması belki de en çok trafikte hissedilecek. Aslında zorunlu olmadıkça trafiğe araçla çıkmayıp toplu taşıma araçlarını kullansak bu alışkanlığı edinebilsek ne iyi olur. Şahsen çarşı tarafına gideceksem toplu taşıma haricinde araçla gitmiyorum. İşim daha kısa zamanda bitiyor. Tavsiye ederim..
Tabi ki okumak öğreniyor olmak bir ayrıcalık. Sosyal ve fen ilimlerini de mutlaka öğrenmeliyiz. Müslüman kesimi sanki ülkenin yobazları gibi görülüyorlar önceki cümleyi bunun için kurdum. Hem İslami ilimleri hem sosyal ve fen ilimlerini birlikte öğrenemediğimiz için yaşadığımız çağda bir buluş yapamıyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz. Sevgili Can Ertan ağbinin dediği kadar var; “Bursa su şehri ama su sporlarından yoksun.”
Nasıl ki öğrencilere yaz ödevi veriliyorsa, tatil bitince İslami derslerin de devamı olmalı. Her yaz çocuklarımız Kur’an Kursuna giderler, her yıl da elif be den başlarlar neden çünkü unutuyorlar. Okul zamanında öğretilenin tekrarı yapıldığı gibi yaz aylarında öğrenilenin de tekrarı yapılmalı.
Öğrenilen İslami, ahlaki, sosyal, fen iktisadi, hukuki bilgilerin ömür boyu tekrarı bizim Yeniden Büyük Türkiye olmamıza neden olacaktır.
2016-2017 öğretim yılında öğrencilerimize eğitmenlerimize, velilerimize ve sürücülerimize kazasız belasız başarı dolu bir dönem diliyorum.
 
1000
icon
Hikmet alb 19 Eylül 2016 11:14

DEĞERLİ YAZAR KARDEŞİM BİR KONUYU ANLATIR İKEN KARŞI TARAFI İKNA ETMEK HEDEF OLMALI VERİLEN MİSALLERİN NEDEN VE NİÇİNLERİ ÇOK İYİ VE ANLAŞILIR OLMALIDIR KARŞI TARAFIN SENİN DÜŞÜNDÜĞÜN GİBİ DÜŞÜNMEDİĞİNİ KABUL EDEREK OLAYA BAŞLAMALIDIR YAZINIZDAKİ SIKINTILARI OKUYUNCA DÜZELTİLMESİ İÇİN NE YAPILMALIDIR İNSANIN AKLINA GELENLER HERKES İÇİN FARKLI OLABİLİR BU KONULAR BU İŞİ YÜRÜTENLERİN SORUNU OLMANIN ÖTESİNE GEÇMİŞTİR BENCE ÇARE DÜŞÜNEN VE ÇARE ÜRETEN KAFALARA İHTİYAÇ VARDIR OKUDUĞUNU ANLAMAYAN EZBERCİ BİR NESİL YETİŞTİRMEKTE OLDUĞUMUZUN FARKINA VARMALIYIZ HER OKUNAN ŞEYİN NEDEN VE NİÇİNLERİNİ DÜŞÜNMEDİKCE ARAŞTIRMADIKÇA DÜŞÜNEN KAFALAR YARATAMAYIZ BEN DE YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILININ ÖĞRENCİLERİMİZE VE AİLELERİNE HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI ALLAHTAN DİLERİM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat