Orhaneli’yi özlemişim

22 Eylül 2016 22:27
A
a
Periyodik aralıklarla Yeşil Bursa’mızın ilçelerini gezerim. Orhaneli’ye geldim nihayet. Dağ ilçelerinin en büyüğü sayılan Orhaneli yakınındaki kendisinden ayrılan Büyükorhan ve Harmancık ilçelerine tabiri yerindeyse ağabeylik büyüklük yapmaya devam ediyor.
Özel bir işimiz vardı Rüstem Sevinç Ağabeyimizle, hallettikten sonra ikindi namazında Merkez Cami’ye geçtik. Namazın edasından sonra –Rüstem  Abi haydi belediyeyi bir ziyaret edelim dedim. Birlikte Orhaneli Belediye binasına geldik üst kata çıktık, İrfan Başkanı sorduk, kendisi öğrendiğimiz kadarıyla Bursa’da bir toplantıya katılacağından makamında değildi. Hemen yardımcısına Bursa’dan gazeteci gelmiş dediler bizi buyur ettiler.
Belediye Başkan Yardımcılarından Kadir Mehmet Başay Bey’e konuk olduk. Hoş-beş tanışmanın ardından çay kahve ikramı ve ardından koyu bir sohbete başladık. Kadir Bey, termik santralden üst düzey yöneticilikten, Sayın İrfan Tatlıoğlu Başkanın davetiyle belediyede göreve başlamış. Epey tecrübeli bir yönetici aynı zamanda gerçekten konuksever bir büyüğümüz.
Kendisine belediye ve Orhaneli’deki çalışmaları sorduk:
“Orhaneli Bursa Büyükşehir’e bağlandıktan sonra temiz ve pis su giderleri noktasında karlı çıkmıştır. Özellikle köylerin mahalle olmasıyla bir telefonla hizmet hızlı bir şekilde ilçemize gelmektedir. Yaklaşık 60 km olan Bursa uzaklığı yollarımızın genişletilmesi ve bazı virajların azaltılmasıyla daha güvenli olmuştur. İlçemizde ise tertemiz sokaklara sahibiz, yapılacak çalışmalarda mevcut durumun bozulmadan hizmet edilmesini temenni ediyoruz. Bir kazı yapılacaksa eski halini almasının takipçisi oluyoruz. İlçemize giriş-çıkışların yapıldığı yolları düzenledik. Yüksekokul ve OSB’ye kavuştu Orhaneli ilçemiz. İlçemizdeki mermer yatakları işlenmesi için başka illere gönderiliyor kurulacak OSB sayesinde işlenecek, hem daha kazançlı satılacak hem de ilçe halkımıza büyük bir iş imkanı sağlanmış olacaktır.
Aynı zamanda Orhaneli, mahalle olan köylerimizden de göç alır duruma gelmiştir. Bu nedenle emlak fiyatları giderek yükselmektedir. Belediye Başkanımız Sayın İrfan Tatlıoğlu ile üç dönemdir birlikte çalışıyoruz, ilçemizde turizmi ve sosyal hayatı güçlendirecek projeler hayat geçirildi. Toplu sünnet cemiyetleri, Rahvan At Yarışları, Karagöz Şenlikleri ile birlikte Orhaneli kanyonu ilçemize değer katmaktadır. “
Orhaneli ilçemizi bu sefer ki ziyaretimde ilçenin Pazar kurulan Salı günü olmamasına rağmen ben deniz de biraz kalabalık gördüm. Sürekli akan bir trafikle beraber bir insan sirkülasyonu vardı. Bu arada ikindi nazmında cenaze de yoktu, yine de çok şükür cami neredeyse Cuma namazı gibi kalabalıktı.
Orhaneli’de benim çok beğendiğim diğer belediyelere de tavsiye edebileceğim bir uygulama var. İlçe merkezinde yıllardır WC’ler ücretsiz ve tertemizde. Bursa merkezinde otoparklar olsun WC’ler olsun ücretli, bu da hoş olmuyor. Allah’tan sokak çeşmelerinden su içince ücret istenmiyor. Buna şükür diyoruz.
Orhaneli ilçemizi seviyorum, gitmek için fırsat kolladığım bir yer. Bakalım bir sonrası ne zaman nasip olacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat