Orhaneli Yolu’nda inşaat tüm endişelere rağmen sürüyor

28 Eylül 2016 22:29
A
a
Heyelandan ötürü kapanan Bursa - Orhaneli yolu şimdi yeniden inşa ediliyor.
Tehlike geçti mi, geçmedi mi?
Herkes merakta…
En yetkili merciye sorduk ve onların bu konudaki yorumlarını istedik… İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak’ı aradım ve “Ne diyorsunuz bu çalışmaya, herkes çok tedirgin” dediğimde verdiği yanıtlar oldukça ilginç.
Tersten başlayalım açıklamalara…:
“Ülkemizde bu tür uygulamalarda asıl yaşanan problem, yol inşaatlarının avam proje ile ihale edilmesidir.
Uygulama projesi ise genellikle müteahhit firmalar tarafından hazırlanmaktadır.
Bu son derece yanlış bir uygulamadır.
Yapılması gereken öncelikle bütün arazi çalışmaları, zemin etüt çalışmaları, şev stabilitesi hesapları ve gerekli arazi deneyleri yapılarak yolun uygulama projesinin hazırlanmasıdır.
İhale bu aşamaların tamamlanmasından sonra gerçekleştirilmelidir…”

***
Bu değerlendirmeyi önemsedim, çünkü tüm ihaleler bu şekilde yapılıyor ve sonra masa başı ile saha birbirini tutmuyor.
Ortaya kalitesiz ve yanlışlarla dolu çalışmalar çıkıyor.
Gelelim Bursa-Orhaneli yolu ile ilgili İMO Bursa Şubesi’nin değerlendirmesine:
“İMO Bursa Şubesi, 5 Ekim 2014 tarihinde yaşanan heyelanın ardından kapanan Bursa- Orhaneli Karayolu ile ilgili olayın ardından yerinde incelemeler gerçekleştirmiştir. İncelemelerin sonunda Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü’ne önerilerimizi sunan bir rapor hazırlanmış ve kamuoyunu aydınlatmak içinde basın açıklaması gerçekleştirilmiştir.  Hazırlanan raporda;
‘Yol güzergâhında yer alan şevlerin stabilitesini olumsuz etkileyen faktörlerin doğru olarak teşhis edilebilmesi ve gerekli olduğu durumda şev ıslahının yapılabilmesi için bölgenin detaylı jeolojik ve geoteknik incelenmesinin yapılarak şev stabilitesine yönelik olarak zemin ve temel etüt raporunun hazırlanması gerekir. Bölgesel bazda yapılacak bu çalışmada yamaç topografyasının hali hazır durumuna göre, kayma yüzeyinin derinliği, hızı ve formunun belirlenebilmesi için bir dizi zemin sondajının açılması, arazi deneylerinin yapılması, zemin-kaya mekaniği laboratuvar deneylerinin yapılması, açılan sondaj deliklerine yerleştirilecek inklinometre ölçümleriyle zemin deplasmanları ve piyezometre ölçümleriyle su seviyeleri değişimlerinin belirli bir periyotta takip edilmesi öngörülmektedir’ önerilerinde bulunulmuştur.
Ayrıca, bölgesel bazda yapılan şev ıslahı uygulamasının da detaylı inklonometrik enstrümantasyonla uzun süre gözlenmesi ve şev stabilitesinin sağlanıp sağlanmadığı veya ekstra önlemlere gereksinim olup olmadığı tespit edilmesi, yol güzergâhında yer alan eski dere yataklarının civarındaki şevlere doğru oluşabilecek su kollarının engellenmesi ve hemen yan alanlarındaki şevlerde stabilite kaybına yol açmaması açısından eski ve varsa mevcut dere yataklarının ıslahının gözden geçirilmesi, varsa eksiklerin giderilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Bu uyarılarımızın ardından 2015 Mayıs ayında yoğun mevsimsel yağışların ardından aynı bölgede tekrar heyelan yaşanmış ve yol trafik güvenliği için tek şeritten devam ettirilmiştir. O tarihte ilgili idare olan Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü tarafından Şubemize iletilen bilgi notunda; ‘Misi Köyü geçişindeki heyelanlı bölgeye ait geoteknik ve heyelanın ıslahına yönelik uygulama projeleri onaylanmış olup çalışmalara başlanmıştır’ ifadesi yer almıştır.
Bütün bunların ışığında söz konusu yer ile ilgili olarak bölge halkından gelen tepkiler Haziran 2016 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü’ne yaptığımız ziyarette dile getirilmiştir. Bursa - Orhaneli Yolu’nda yapılan çalışmalar hakkında Bölge Müdürü Yazıcıoğlu tarafından Şube Yönetim Kurulumuza, ‘Gerekli araştırmalar sonucunda yamaçlar ile ilgili projeler hazırlanmış olup şevlerde zemin çivisi uygulaması imalatlarının yapıldığını ve tamamlandığında da yolun trafiğe açılacağı’ ifade edilmiştir.”

***
Başkan Albayrak’a göre Karayolları Bölge Müdürlüğü İMO’nun uyarılarını dikkate aldığı kanısında:
“Şevlerde, gerekli jeolojik ve geoteknik incelemelerin yapılarak, şev stabilitesine yönelik zemin ve temel etüt raporu hazırlanmasının ardından hazırlanan proje doğrultusunda şevlerin yüzeyine zemin çivisi uygulamasının gerçekleştirildiğini gözlemlemekteyiz. Ancak çalışmalar yeteri kadar hızlı ilerlememekte ve Bursa - Orhaneli Yolu kangren olmuş bir görüntü vermektedir. Bu nedenle yapılan şev ıslahlarının bir an önce bitirilerek yolun çift yönlü trafiğe açılması kaçınılmazdır.
Ayrıca projesinin yapıldığı ifade edilen Bursa - Orhaneli Yolunun Doğancı Köyü altından ve farklı güzergahtan tünel, viyadük geçişi şeklinde yol yapım çalışmalarının da bir an önce ihale edilerek dağ yöresine ulaşımı rahatlatılmalıdır.”

***
Yol yapımı devam ediyor tüm endişelere rağmen.
Misi’den bakınca görüntü fena…
Bir de endişelerini paylaşıyor İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi;
“Aksi takdirde geçmişte Mezitler’de sonrasında da Bursa - Orhaneli Yolu’nda gözlemlediğimiz heyelan ve şev kaymalarının, yapımı süren Gemlik - Mudanya yolunda da gerçekleşmesi muhtemeldir.”
Umudumuz bu yolun güvenli bir şekilde trafiğe açılması…
 
1000
icon
Hikmet alb 29 Eylül 2016 00:50

HALKIN SESİ KÖŞESİ OLUŞUNUZU TEBRİK EDERİM

1 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat