Paralar stadyuma, yollar başka bahara!

17 Ekim 2016 21:59
A
a
Başkan Altepe Bursalılara buyurmuş;
“Toplu ulaşın…”
Trafiğin felç durumda olduğunu, çare üretemeyeceğini ayan beyan ifade eden bu sözlerle pes etmiş Başkan Recep Altepe demek ki…
Yıllardır bu kentin ulaşım sorununa ne idiği belirsiz ulaşım araçlarıyla çözüm bulduğunu zanneden Başkan Altepe nihayet gerçeği kabullenmiş.
Hurda Bursaray vagonlarının ne kadar sıklıkla yolda kaldığını, insanların nasıl perişan olduğunu Levent Fidansoy Başkan Altepe’ye rapor ediyor mudur acaba?
Vagonu boşaltmışlar, üç beş yolcuyu göstermelik oturtarak Bursaray ile seyahat edin çağrısı yapmak reklam belediyeciliğinin daniskasıdır.
“Ulaşılabilir bir Bursa hedefiyle gerçekleştirilen yatırımlarıyla kentin raylı sistemde öncü adımlar attığını” söylüyor Başkan Altepe.
“Kestel ile Görükle arasındaki 32 kilometreyi vatandaş 225 kuruşa gidiyor” diyor.
Raylı sistem tek çözümmüş…
***
Raylı sistemin güzel ve kolay tarafı var mutlaka…
Ama…
Bizdeki gibi raylı sistem nerede var bilemiyorum?
Bursaray bir aydınlıktan, bir karanlığa geçiyor.
Vagonlar hurda, dökülüyor.
Ayrıca…
Ana arterlere, yani Bursaray istasyonlarına ulaşmak için dolmuş ve minibüsler olmasa ne olacak?
Tek bir biletle evine ulaşan yolcu sayısı kaçtır?
Evinden işine, okuluna, gideceği yere ulaşmak için insanlar kaç araç değiştiriyor haberiniz var mı?

Boş vagonlara binmek değil marifet…
Sabah ve akşam pik saatlerde binin de o zaman alkışlayalım sizleri…
Vatandaşın o saatlerde çektiği çileyi bileniniz var mı?

Hiç sanmıyorum…
Kalabalıktan bunalıp erken inen yolcular gördüm defalarca.
***
Belediyeler kentteki vatandaşın ulaşım konforunu, yaşam koşullarının standardını yükseltmekle mükelleftir.
Bursaray, bu kenti karpuz gibi ortadan ikiye böldü.
Büyük bir felaket yaşandığında aynı güzergâhtaki karşılıklı iki semt birbirine ulaşamaz durumda…
Büyükşehirlerde toplu ulaşım mantığı doğru olabilir.
Fakat…
Bu ulaşım ağı varsa toplu ulaşabilir vatandaş.
Belediye otobüsleri, minibüs ve dolmuşlar olmasa Bursaray’a nasıl gidecek vatandaş?

Süslü laflar yerine somut çözümler istiyoruz.
Raylı sistemi de mümkün olduğunca yerin altından yapmakta fayda var.
Yoksa…
Kent her yerde bölünüyor raylı sistem yüzünden.
Vatandaşına örnek olan başkanlar öncelikle kendileri toplu ulaşımla seyahat etmek alışkanlığı ediniyorlar.
Yurt dışında bisikletiyle işine giden başkanları gazete sayfaları ve televizyon ekranlarında görüyoruz ne yazık ki…
Alternatif yollar olmadıkça Bursa trafiği asla rahatlayamaz.
Yol açmak içinde para gerek.
Bizim paralar da stadyuma gidince yeni yollar da başka bahara inşallah…!

 
1000
icon
aa 18 Ekim 2016 12:54

merhaba Aysın hanım kaleminize sağlık güzel bir yazı aynen katılıyorum. birde başkanın hafta sonu yapılacak oğlunun düğün davetiyesinde LÜTFEN TOPLU ULAŞIMI TERCİH EDİNİZ notu ile 2 kişi gidiş dönüş burulaş kartı gönderdiği. tüm özel araçla gelenleri salona alıp ayakta bekleteceği davetliler tarafından da bilinmektedir. başkanda sabah 07 40 ta ki 35/s binebilen küçük sanayi yolcusu kadar mutlu olsun gelsin de samimiyet ne görsün ((((((((((merve ile ömer e mutlular dilerim.)))))))))))))

0 3 Cevap Yaz
SEDAT-YAKUP-ÖMER-İLHAN-AHMET 18 Ekim 2016 01:12

---------------İTFAİYE----- ZABITA------ Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan dün itibariyle kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. İTFAİYE DAİRESİ ÇALIŞANLARI OLARAK BİZ BÜYÜK BİR BELADAN KURTULDUK NE GURURLU, NE ONURLU, HAYSİYETLİ ADAMDIN. NİYE EMEKLİ OLDU?. ÇALIŞANLARIN BAŞINA BELA OLAN, İTFAİYE TEŞKİLATININ ÇALIŞANLARININ HİÇ SEVMEDİĞİ KİMSEYDİ, BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ DAİRE BAŞKANLARI İÇİNDE SEVİLMEYEN 2 DAİRE BAŞKANI VARDI ZATEN .(EN SEVDİĞİMİZ BAHATTİN KUŞOĞLU) BİZİM Kİ GİTTİ. GÖNDERDİK, KURTULDUK.Darısı ZABITA TEŞKİLATINDAKİ ARKADAŞLARIN BAŞINA. BAŞKANI MAHMUT TURNADAN SİZ DE KURTULURSUNUZ..ALLAH SİZİ DE KURTARSIN.

0 3 Cevap Yaz
SAKİN 17 Ekim 2016 22:33

Aşk olsun Aysin Hanım, açılacak yol vardı da Recep Altepe mi açmadı? Aysin Hanım, Tüm iller de Stadları Spor Bakanlıkları yapıyorken, Bursa'da niçin Belediye yani Recep Altepe yaptı?. Hizmet aşkına bayılıyorum. Bu stad kaç liraya mal odlu? Hesap soran var mı? Bursa spor Başkanı, kendinden önceki Başkanın ve Başkanların geçmiş dönemlerini didik didik inceletir ve inceler iken, stadın maliyetini inceletecek mi? Hani Cumhurbaşkanı stadın Bursa dışında yani trafiği aksatmayacak yerde olmasını istemişti, neden şehirin göbeğine yatı Recep Altepe? Neden Cumhurbaşkanını dinlemedi? Neden İktidar Partisinin milletvekilleri, il-ilçe Başkanları niçin karşı çıkmadı?.İşte eserin ortada. Hafta sonu maçların olduğu gün bir bakınız acemler, dikkaldırım üzerindeki her sokak, her yaya kaldırımı araç parkına dönüyor. Yazık ettin Bursaya Altepe, Hikmet Şahin vefat edince Bursa Çok şey kaybetti..

0 6 Cevap Yaz
TÜRKAN ÜNLÜ 17 Ekim 2016 22:23

Recep Başkan, Bitti bitecek senin Başkanlığın. Dua et 2017 Martında seçim olmasın, Olur ise kaldı 5 ayın. Toplu Taşıma dediğin Metroya saat 07:00-09.50 ve 17:00- 19.45 arasında binde vatandaşın tepkisini metro de gör. Sabah trafiğin hiç yaşanmadığı sabah saat 10.00 dan sonra yollara çıkıp,. Siyah renkli 1 Trilyonluk Mercedes'e binip, önünde 1, arkanda 4 araç, peşinde makamlarını korumak için peşine takılan koltuk sahipleri,Bursalı olmayanlar yani bilmeyenler zanneder ki Amerikan Başkanı Hüsein Barack Obama gidiyor. Gel yukarıdaki saatlerde bin ve Koru Parka kadar gelin vegeri dönün, Ben Bursa Büyükşehir Belediye Başkanıyım deyin o zaman vatandaşın memnuniyetini görün. Belediyenin bütçesinden aldırdığın ve her gün reklamlarını yaptığın bedava dağıttığın bisikletin 1 tanesini dekendine ayır ona binip de bir gün işe git de görelim. ELLERİNE SAĞLIK AYSİN..

0 4 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat