Petrocelli’yi tanır mı Gürkan Altun Şerafettin Yavuz?

4 Ekim 2016 21:42
A
a
Bilmiyorum Avukat Petroçelli’yi izleyip hukuk okumaya karar veren kaç Avukat vardır Bursa Barosu’nda; genç kuşak Avukatlar onun ismini dahi bilmezler.
Oysa bir dönemin en ünlü Avukatıydı dizi kahramanı Petrocelli.
TRT’de 1977-79 yıllarında yayınlanan, yönetmenliğini Leonard Katzman, Irving J. Moore’un yaptığı ABD şirketi NBC yapımı“Söz Savunmanın” adlı dizi beni ve mahallemizdeki herkesi ekran karşısına çivilerdi. Barry Newman canlandırıyordu Avukat Petrocelli’yi.
****************
Anneciğimin hünerli elleriyle yaptığı kek ve börekleri doldurduğum tabağı dizlerime koyar, çay yanı başımda, siyah beyaz TV’nin karşısına yere oturur soluğumu tutup, heyecandan ter içinde kalıp hiç bitmesin diye içimden dualar ederek izlerdim Petrucelli’nin hukuk maceralarını.
Petrocelli dedektif yardımcısı kovboy şapkalı Pete Ritter ile, son saniyede golü atıp maçı kurtaran acar futbolcu gibi, en içinden çıkılması zor, kaybedilmeye yakın davalarda dahi yılmadan didinir, yeni deliller elde eder adaleti sağlar, müvekkilinin hakkını korurdu.
Petrocelli’nin Türkçe seslendirmesini Sadrettin Kılıç, eşi Maggie Petrocelli‘nin (Susan Howard) seslendirmesini Arsen Gürzap yapmıştır.
*************
Harvard hukuk mezunu olan Petrocelli para göz bir Avukat, hukuktan rant elde etmeye uğraşan bir kır kurnazı değildi. Petrocelli eşi Maggie ile birlikte, inşa edilmesi beklenen (ama dizi bitene dek inşa edilmemiş olan) evlerine taşınamıyor; karavanda yaşıyorlardı. Petrocelli geçim derdindeki müvekkillerinin çoğundan ücret talep etmezdi. Petrocelli’nin bu paraya pula tamah etmeyen kalender, sade, dürüst, cesur tavırları ona derin bir hayranlık duymama neden olmuştu.
Mahkeme filmlerine de bayılırdım. Mesela, Otto Preminger’in yönettiği ‘’Bir Cinayetin Anatomisi’’ defalarca izlediğim filmlerdendir.
 
 
Avukatlık bir rozet değil kişiliktir
 
 
Gençlik yıllarımda, Avukat deyince aklıma Halit Çelenk gelirdi, Burhan Apaydın gelirdi, Gülçin Çaylıgil gelirdi.
Bursa’da Yahya Şimşek’in 12 Eylül’de verdiği hukuk mücadelesi ve Ali Arabacı’nın hukuk ve çevre mücadelesi anılmadan geçilebilir mi.
Faruk Erem’in “Bir Ceza Avukat’ının Anıları’’ kitabını bir solukta okumuştum.
*********************
Avukatlık benim için kahramanlık, cesaret, adanmışlık mesleğiydi. İdealler için yapılırdı.
Para, pul, ün, konfor mesleği değildi. Kariyerizm, unvan peşinde koşmak, şatafat, koltuk merakı, hırs, sırtını güç odaklarına dayama, politik kariyer için fırsat kollama mesleği hiç değildi.
Avukatlar anıt insanlardı. Hukukçuluk yakaya takılan bir rozet değil bir kişilikti.
Ve buralarda adaleti aramak belalı bir işti, hapse düşer, öldürülebilirdiniz.
Nitekim, Doğan Öz’ün katli, Bursa’da Cengiz Göral cinayeti unutulabilir mi. Ahmet Hilmi Feyzioğlu unutulabilir mi.
*****************
Avukatlar kahramanımdı.
Yazarları, gazetecileri, sanatçıları, bilim insanlarını, sendikacıları, devrimcileri faşizmin pençesinde, en koyu karanlığında baskıların, mahkeme salonlarında sesleri titremeksizin dimdik, bir adalet anıtı gibi durarak savunurlardı.
O Avukatlar o savunmaları yaparken bir süre sonra o mahkemelerde sanık olarak bulunacaklarını da bilirlerdi.
Öylede oldu, zaten. O kahramanları hala arıyor gözlerim.
****************************
Apolitik olmak en çok Avukatta iğreti durur.
Avukat hukukun üstünlüğünü laiklik olmadan asla sağlayamaz. Laiklik en çok hukuk sisteminin olmazsa olmazıdır.
Yolu laiklikten geçmeyen bir Avukat adaletsizliklerin labirentinde gayya kuyusuna düşer cübbesi savrulur gider haksızlıklar fırtınasında.
Avukat kapitalizme, emperyalizme, faşizme, güç odaklarına karşı cübbe giyer ve kimsenin önünde cübbe iliklemez.
Çünkü cübbenin düğmesi yoktur. Fermuarı da yoktur.
Alnı açık hukukçunun cübbesinin de önü açıktır.
**************
Son cümlemi mi alacaksınız söyleyeyim:
Laiklik karşısında bitaraf olan Avukat faşizm gelirse bertaraf olur.
 
1000
icon
Hikmet alb 5 Ekim 2016 00:23

Başımıza bir bela geldiğinde allah yardımcımız olsun deriz dediğiniz gibi laikliği daha çok kişiyi koruyacak olanların duygularına hakim olmalıdır ilahi adaletin tecellisi bu duyguların ışığı altında görülür insanların koruyucu meleklere beslediği saygının nedeni bundandır halk arasında avukatlık mesleğini küçültmek istiyenler en büyük yalancılar avukatlardır derler ben katılmıyorum kanunların boşluklarını bilen değerli avukatlara bu tür yakıştırmayı haksızlık olarak görüyorum kol ordu askeri mahkemelerinde en teçrübeli ve kıtayı en iyi bilen sınıf subaylarndan seçilen. Mahkeme Başkanlığı görevini yaptığım için savunmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum sözünü ettiğiniz Petro çelli gibi avukatlar özellikle bu günlerde çok lazım

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat