Loading...

Rize’de Atatürk’ü kamyon kasasına yatırıp götürmek

23 Aralık 2016 22:25
A
a
Ansiklopediler der ki: Bronz döküm olan Bursa Atatürk heykeli ve çevre düzenlemesi heykeltraş Nijat Sirel (1897-1959) tarafından, hocası olan Mehmet Mahir Tomruk'un katkılarıyla yapılmıştır.
29 Ekim 1931'de, Cumhuriyet'in 8. yıldönümü töreniyle birlikte düzenlenen açılışına okul öğrencileri ve coşkulu bir kalabalık katılmış, Belediye Başkanı Muhittin Dinçsoy'un söylevinden sonra heykeli örten Türk Bayrağı Vali Fatin Bey tarafından indirilmiştir. Açılışta Nijat Sirel de bulunmuştur. Önceleri "Gazi heykeli" adıyla anılan anıt Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya "Atatürk" soyadının verilmesinden sonra "Atatürk heykeli" adını almıştır.
*********************
Bursa ‘’Atatürk heykelidir’’ bir anlamda.Oraya ondan Heykel denir zaten ve orası Bursa’nın cumhuriyet ruhunun merkezidir.
Bir kentsel konum değil bir maneviyattırHeykel.
Atatürk heykeli önünde hatırası, fotoğrafı olmayan Bursa’lı neredeyse yok gibidir.
*********************
Rize belediyesi yapacak başka hiçbir işi yokmuş gibi Atatürk’ün heykelini kaldırmaya yeltenmiş.
Fotoğrafa bakıyorum, utanç görüntüleri:Vinç Atatürk’ü yerinden sökmüş bir kamyona naklediyor;Atatürk, kamyonun kasasına boylu boyunca yatırılmış götürülüyor.Atatürk sanki hafriyat unsuru.
Bahanede hazır;Atatürk heykeli yerine 15 Temmuz heykeli dikeceklermiş; zekâmızla alay ediyorlar.
**********************
Kamyon kasasında boylu boyunca yere yatırılan Atatürk heykeli değil;  vefa, kadir kıymet bilme, büyüklere hürmet, yurt sevgisi gibi Anadolu insanın var eden bin yıllık hasletlerimiz, öz değerlerimiz, maneviyatımız aslında.
Atatürk heykelini kaldırmaya vinç yeter ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü halkın gönlünden silmeye değil vinç dünyanın bütün devletleri üstümüze çullansa güçleri yetmez.
Tarihle kavga edenleri daima ağır bozgunlar bekler.
Ben Rize halkının sağduyusuna, Atatürk ve yurt sevgisine inanıyor, güveniyorum.Rizeliler demokratik tepkilerini gösterecek, bu yanlıştan bir an önce dönülecektir.
*************************
Türkiye ateş çemberinde, emperyalizmin kıskacında; terör almış yürümüş, şehit acıları yüreğimize çökmüş yani birlik beraberlik içinde olmamız gereken şu tarihi günlerde Rize Belediyesi Atatürk’le uğraşıyor.Rize Belediyesinin Atatürk’le kavgasının nedeni ne?
Daha önce de çay bardağı heykeli konulacak denilerek Atatürk heykeli Rize meydanından sökülmek istenmişti.
Bu gafletinkime ne faydası olur?
Rize,Atatürk olmasaydı çayla adı anılan bir şehir olur muydu?Çayı o şehre kim getirdi? O sayede Rize ekmek yemedi mi? Rize ekonomisi ayakta kalmadı mı?
Ne oldu bize de gerçeklerden bu kadar kopup, bu kadar vefasızlaştık?
Bunun politikayla Allah aşkına ne alakası var; bunun ideolojiyle, dinle ne alakası var?
Atatürk’ün  tarihi ağırlığı altında ezilenler, Atatürk'ü heykel sanıyorsa  gülünür geçilir.
 
Atatürk’ün Bursa’da heykel sanatı konuşması
 
 
Yazıyı bir tarihi hakikatle noktalayayım.
Atatürk, heykel sanatı hakkındaki ilk konuşmasını, 22 Ocak 1923 akşamı Setbaşı Köprüsü bitişiğindeki Şark Tiyatrosu'nda yapmıştır. Burada bir yurttaşın sorusu üzerine şunları söylemiştir (sadeleştirerek):
"Uygarlaşmak, ilerlemek ve gelişmek isteyen herhangi bir ulus, kesin olarak heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir. Anıtların şuraya buraya tarihsel anı olarak dikilmesinin dine aykırı olduğunu öne sürenler, dinsel kuralları gerektiğince incelemiş ve araştırmış değillerdir. Peygamber hazretlerinin İslâm dinini kuruşundan bu âna kadar bin üçyüz bu kadar yıl geçmiştir. Peygamber hazretlerinin dinsel buyrukları duyurusu şuasında, karşısındakilerin kalplerinde ve vicdanlarında putlar vardı. Bu insanları hak yoluna çağırmak için, önce o taş parçalarını atmak ve bunları onların ceplerinden ve kalplerinden çıkarmak zorunda idi. İslâm gerçeği tümüyle anlaşıldıktan ve oluşan kesin inanç güçlü olaylarla belirlendikten sonra, birtakım aydın insanların böyle taş parçalarına tapınacaklarını sanmak, İslâm âlemine hakaret etmek demektir.Bir ulus ki resim yapmaz, bir ulus ki heykel yapmaz, bir ulus ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; açıkça söylemeli ki, o ulusun ilerleme yolunda yeri yoktur. Oysa bizim ulusumuz, gerçek nitelikleriyle uygarlaşmaya ve ilerlemeye lâyıktır ve olacaktır."
 
Aziz şehitlerimiz rahat uyuyun
 
 
Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan 14 askerden ikisinin ateşi Bursa'ya düştü. Binbaşı Bülent Albayrak ile Piyade Uzman Çavuş Ferhat Demir'in ailelerine acı haber verildi.Aziz ve kahraman şehitlerimizi içimize gömüyoruz.Ailelerinin, dostlarının acısını yüreğimizde duyuyoruz.Rahat uyuyun aziz şehitlerimiz.
Türkiye büyük bir devlettir, bu günleri aşacaktır; sizlere andımız olsun ki ülkemizi böldürmeyecek, halkımızı emperyalizm karşısında muzaffer kılacağız.
 
1000
icon
aa 24 Aralık 2016 13:34

İyiki varsın yeni Marmara gazetesi hem can Ertanı hem aysın Komitganı hem m.ali Yılmazı okumamıza değerli kalemlerin görüşlerini ifade eden yazılarını okumamıza imkan verdiğiniz için teşekkür ederim

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat