RUMELİSİAD gecesi, laiklik iş adamlarının da güvencesi

5 Kasım 2016 22:08
A
a
Geçtiğimiz Perşembe akşamı sevgili Mehmet Ali Yılmaz ile Almira Otel’deki  RUMELİSİAD yemeğine katıldım.
Yemek RUMELİSİAD’ın 10. Kuruluş yıl dönümü için düzenlenmişti, 60. Rumeli buluşmasıydı.
************
RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kılıkçıer yemekte yaptığı konuşmada “Bursa ve Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle arasında bir köprü vazifesi görerek kültürlerarası bağların ve karşılıklı ekonomik ilişkilerin güçlenmesinde büyük rol üstlenen RUMELİSİAD’ın, sahip olduğu misyon doğrultusunda çalışmalarına aralıksız devam ettiğini’’ vurguluyor ve ekliyordu, ‘’Ülke ekonomisine her yıl çok önemli miktarlarda katma değer sağlayan RUMELİSİAD, Bursa’nın en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak toplumlararası kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine öncülük etmeye devam edecektir. Dernek olarak Balkanlarda yaptığımız sabit yatırımları önümüzdeki dönemde daha da artırmak istiyoruz. Yakın zamanda Bursa'ya biblo gibi bir Rumeli Konağı ve yaşayan bir park kazandırmanın gururunu üyelerimizle birlikte yaşadık. Bu süreçte desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.’’
Kısa, özlü bir konuşmaydı.
*************************
Balkan göçmenlerinin yoğun olduğu kentimizde Bursa'nın tamamı Balkan göçmenlerinden kurulu tek SİADRUMELİSİAD iş adamları örgütleri içinde önemli bir atak yaptı, giderek de güçleniyor, büyüyor.
******************************
Bir Balkanlı aile (Selanik) çocuğuyum.
Mustafa Kemal Atatürk’ün de Selanikli oluşu nedeniyle köklerimle elbette gurur duyarım ama kendimi Bursa’ya ait hissediyorum daha çok.
Bursa da geçti çocukluğum, gençliğim, yetişkinliğim sanıyorum son nefesimi de bu güzelim kentte vereceğim.
İnsanın aidiyetini yaşanmışlıklar, anılar oluşturuyor. Bursa benim ömrümün tanığı, aynası.
*******************
Yemekte Globus Dil Okulu sahibi Sevgili Zülfikar Yüksel’de vardı.
Yüksel’i DSP Belediye Meclis Üyesi olarak başarılı çalışmalarıyla tanırım. Siyasette
olmasını istemişimdir Yüksel’in çünkü birikimli, entelektüel bir insandır; sol siyasete önemli katkısı olurdu.
Zülfikar Yüksel, “Yeni Bursa’’ ’da köşe yazıları yazıyor.
 
AegeanBand Orkestrası
 
Güzel, ölçülü bir geceydi. Vur patlasın çal oynasın eğlencesi olmadı; her şeyin dozu yerindeydi, çünkü Türkiye’nin içinden geçtiği acılı süreç malum.
Müziğe tutkun biri olarak gecenin orkestrasına bayıldım. AegeanBand Orkestrasının sahne performansı enstrümanlarıyla, vokalleriyle müthişti.
Cazdan Fransız şansonlarına; Latin ezgilerinden, Balkan folk müziğine; poptan, hafif Türk müziğine açılan bir yelpazede nefeslilerin ve baterinin sürüklediği melodi ve ritimlerle müziğe doyurdular beni.
Uzun zamandır bir yemekli gecede dinlediğim en güzel orkestraydı. Hele bir davul şovu vardı ki izlemek gerek.
 
 
Laiklik iş adamlarının da güvencesi
 
Gece boyunca şunu düşündüm.
Demokrasi emek sermaye çelişkisi ekseninde yürürse sağlıklı olur. Emek de sermaye de örgütlenecek ve temsil edilecek ki siyasette istikrar olsun.
Öyle olmayınca cemaatler, tarikatlar, etnik kimlikler, mezhepçilik siyasette etkili oluyor ve dengeler bozuluyor.
*********************
Sanayicilerin, iş adamlarının laikliği bir temel güvence görmesi gerekir.
Eğer bilim ve felsefeniz olmazsa teknoloji üretemezsiniz; sanayileşmeniz dışa bağımlı kalır, dünyayla rekabet edemezsiniz.
Laiklik olmadan ise ne bilim ne de teknoloji gelişir, çağın dışına savrulursunuz.
Bilişim, bilgisayar devrimi, genetik devrim çağındayız; bilim demokratik istikrarın itici gücü olmalı; akıldan felsefeden sanattan asla kopmamalıyız.
İş adamları bu yüzden Anadolu aydınlanması değerlerine başta laiklik ve eğitim devrimi olmak üzere sahip çıkmalıdırlar ve sanata, eğitime yatırımı varlık koşulları olarak görmelidirler.
Merkez sağın siyasetten silinmesinde iş adamlarının kusuru büyük.
*******************
Yazıyı bir teşekkürle noktalayayım:
Park Medya mensubu sevgili Aysun Alemdaroğlu nezaketi, zarafeti, şıklığı, sıcak kişiliğiyle ilgisini üzerimizden eksik etmedi ve bizi evimizde hissettirdi.
Bir Rumeli inceliğiyle gece boyunca mutlu olmamız için elinden geleni yaptı, sağ olsun.
 
1000
icon
Hikmet alb 6 Kasım 2016 00:55

TRAKYA HALKI İLERİ GÖRÜŞLÜ VE YENİLİĞE AÇIKTIR İSTİKLAL SAVAŞINDAKİ IŞIĞIN İLK İŞARETİNİ BURADA ARAYIN BEN EDİRNE DE ALTI SENE GÖREV YAPTIM HALKIN İÇİNDE KALDIM ONLARIN YAŞANTISINI BİR ÇOK OLAYDA YAŞADIM GÖREVDEN AYRILALI UZUN SENELER GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN HALA SEVEN VE SAYAN DOSTLARIM VARDIR KENDİMİ ONLARIN HAYATLARINDA YERİM OLDUĞU İÇİN KENDİMİ ÇOK MUTLU HİSSEDİYORUM RİYA YAPMIYORUM GÖREV YAPTIĞIM BÖLGE HALKINA GİDİP BENİ SORABİLİRSİNİZ HATIRALARIMI YAZSAM BİR KİTAP OLUR SEVGİLER

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat