Şeytan, Fizikçiler, Cumhuriyet ve Sartre

2 Kasım 2016 22:22
A
a
Bazen kimi CHP’li dostlarla sohbet ederiz…
‘’Düzen içi muhalefete sıkışmayın, kapitalizme karşı çıkın, kapitalizme karşı çıkmadan emperyalizme karşı çıkamazsınız. Kapitalizm Türkiye’yi ve Dünya’yı felakete götürür.’’diye konuştuğumda yüzüme bir şey demeseler de bıyık altından güldüklerini, uçuk kaçık fikirler ileri sürdüğümü düşündüklerini bilirim.
’Can bey, CHP kitle partisidir, sosyalist parti değildir, sosyalist partiler var onlara gidin siz’’diye kibirli bir edayla yanıt verenlere ise şöyle derim:‘’Kapitalizm ya çevre felaketiyle ya da yeni bir dünya savaşıyla kitle olarak dünyayı mahvedecek; o zaman kitle neymiş görürüz.’’
*********************
Gazetelerde bir füze fotoğrafına rastlayınca hatırıma geldi bu diyaloglar.
Rusya’nın geliştirdiği termonükleer silah, 10 bin kilometre menzile sahip olup, saniyede 7 kilometre hızla uçuyor, 40 megaton ağırlığında savaş başlığı taşıyormuş ve ABD'nin Hiroşima‘ya attığı atom bombasından 2000 kez daha güçlüymüş. Roket Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını tek seferde haritadan siliyormuş.
Roketin adı da cuk oturmuş, ‘’Satan 2’’ yani ‘’Şeytan” İnsanın içinde meleksi yanlar da var şeytanilik de. Bilim ilerledi ama yıkıcı içgüdülerimiz pek değişmedi. Evrim içinde insan meleksi yanlarının ağır basmasıyla barışa mı kavuşacak yoksa içindeki şeytani güçlerle dünyanın sonunu mu getirecek?
Albert Einstein’a gazeteci sorar: “Üstadım, Üçüncü Dünya Savaşı nasıl olacak?’’
Dahi bilim insanı o ünlü ironik yanıtını verir: “Üçüncüyü bilmem ama dördüncüsü taş ve sopalarla yapılacak.’’
**************************
ABD bir yandan yeni nükleer silahlar üretiyor diğer yandan da Rusya’yı füze kalkanı sistemi ile kuşatmaya çalışıyor. Dünya maalesef karanlık bir döneme giriyor. Kapitalizm iki dünya savaşı çıkardı, bölgesel savaşlara, iç savaşlara neden oldu milyonlarca insan öldü; şimdi de Ortadoğu’da üçüncü dünya savaşının ayak sesleri duyuluyor. Bir yanda NATO diğer yanda Rusya, Çin, İran.
Doğu bloğu çözüldü ama kapitalizm savaş üretmeye devam ediyor. Fukuyama, ”Tarih Bitti’’ demişti. Bir nükleer savaş tarihi gerçekten bitirir, dünyadan geriye pek bir şey kalmayabilir.
 
Fizikçiler Oyunu
 
Her geçen yıl daha ölümcül bombalar geliştiriyor fizikçiler, kimyacılar, matematikçiler, mühendisler ve aklı, bilgiyi insanın yıkıcı içgüdülerinin emrine sokuyorlar. Tam bir cinnet hali.
Satan 2 haberinden sonra kütüphanemden Friedrich Dürrenmatt'ın ‘’Fizikçiler’’ (Almanca: DiePhysiker) oyununu çıkarıp okumaya başladım.
Dünya tiyatro repertuarının gözde eserlerinden olan ‘’Fizikçiler’’de nükleer teknolojideki ilerlemenin  insanlığı felakete götürüp götürmeyeceği, bilim insanının vicdani sorumluluğu tartışılır:Bir aydın olarak bilim insanı nerede durmalı, bilim neyin hizmetinde olmalıdır?Okumanızı tavsiye ederim bu güzel metni.
 
Sartre Fransa’dır
 
Bursa’da Salı günü CHP’lilerin Cumhuriyet gazetesi okuma eylemleri vardı. Bursa Demokrasi Güçleri de Cumhuriyet gazetesi için basın açıklaması yaptılar.
Türkiye’de her ideolojik görüşten gazete ve gazeteci var.
Basının özgürlüğünü halkın özgürlüğü olarak görüyorum. Teröre, şiddete destek olmamak kaydıyla her gazete özgürce yayın yapmalıdır. Fikirlerden korkmaya gerek yok, fikir çeşitliliği iyidir. Gazeteler, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar, bilim insanları, aydınlar ne kadar özgür olursa toplum için o kadar iyi olur. Şu çıldırmış dünyada akla, vicdana, yeteneğe, sanatın güzelliklerine öyle çok ihtiyacımız var ki.
**********************
Fransız düşünür ve yazar Jean Paul Sartre Fransa’nın Cezayir’i işgalini haksız bulur ve işgali kınayan bildiriler dağıtır Paris sokaklarında. Tepkiler büyür hatta Paris Belediye Başkanı, Sartre’ın adının verildiği caddeden adını çıkarmaya kalkar. Dahası Fransa Devlet Başkanı De Gaulle’a baskılar gelir Sartre’nın cezalandırılması için.
De Gaulle şu tarihi sözü söyler: “Sartre’a dokundurmam! Çünkü Sartre Fransa’nın ta kendisidir.”
*************
FETÖ ve PKK ile ve her türden terör örgütüyle, şiddetle mücadelede düşünce özgürlüğü en değerli araçlardan biridir. Türkiye demokrasi ve hukuk devleti içinde sorunları aşacak güçtedir.
 
1000
icon
Hikmet alb 3 Kasım 2016 10:28

İNSANIN FAYDALANMASI İÇİN YAPILAN HER BULUŞ DAHA SONRA İNSANIN ALEYHİNE DÖNÜYORSA BİR DÜŞÜNMEK LAZIM DÜNYA NİMETLERİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞİR BÜTÜN DÜNYA SENİN OLSA ÖBÜR TARAFA GÖTÜREMİYECEĞİNE GÖRE NE FAYDA SAĞLAR BU KADAR DOYUMSUZ OLMAK İNSANA YAKIŞMAZ

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat