Sistem münakaşaları (3)

25 Kasım 2016 22:36
A
a
Türkiye iktidar tarafından kamuoyuna sunulan “başkanlık sistemi” kavramı üzerinden, büyük bir sistem kavgası içine çekildi. Maalesef bu kavramı ortaya atan iktidar mensupları, bu sistemin ne manaya geldiğini bilmedikleri gibi, sadece kavramlar üzerinden ürettikleri sloganlarla tartışma zemininde yerlerini alıyorlar. Başkanlık sistemi denilen şeyin içeriğini kimse millete anlatamıyor. Zira kendileri de bilmedikleri için, dikkat edilirse AK Parti Genel Başkanı Sayın Yıldırım, son İl Başkanları toplantısında, il başkanlarının bu sistem hakkında konuşmamaları gerektiğini hatırlattı. Çünkü halkımız başkanlık sistemi deyince bugünkü ABD’yi görüyor, eyalet sisteminin ülkemizde de uygulanacağını düşünüyor. Öyle olunca da bu sistemin Türkiye’ye getirilmesi durumunda Güneydoğu’da eyalet sistemi uygulandığında ayrılıkçı güçlere prim verileceğini düşünmektedir. CHP sayesinde son günlerde İzmir de bu ayrılıkçı düşünce sistemi içine çekildi. Doğrusunu söylemek gerekirse bugün Türkiye’de uygulanan sistem, parlamenter sistem de değildir. Milletvekillerini, il başkanlarını, hükümetin işleyiş ve çalışma koşullarını bir kişinin dikta ettiği bir sisteme parlamenter sistem denilemez. Bugünkü siyasi partilerin işleyişi böyle değil mi? Böyle olunca da zaten dün olduğu gibi bugün de siyasi arenada oynanan oyun da başkanlık sisteminin ta kendisidir. Hükümet sadece malumu ilan ediyor. Gerçekte bugünkü rejimde bir sistemsizlik hakimdir. Zira yasalarımızda uyguladığımız sisteme parlamenter diyoruz ama, uygulamada ise bunun tam tersini yapıyoruz. Bu olgu bir sistemsizliktir. Sistemsizlik ise toplum için yıkım getirir, kişiler ve kurumlar önünü göremezler, geleceği kestiremedikleri için umut var olamazlar. Kötü de olsa uygulanabilir bir sistem, sistemsizlikten daha evladır.
Kamuoyunda cereyan eden tartışmalar ve siyasi çekişmelerin gayesi başkanlık sistemini getirmek değil, bu sistemin kavgası sürüyor ortada… Zira iktidar olarak, eksileri ve artıları ile birlikte uzun yıllar uygulanagelmiş bir sistemi değiştirmek istiyorsan, önce hangi sistemi getireceksen onun altyapısını hazırlaman gerekir. Ben bu sistemi getireyim de, daha sonra altyapı zeminini hazırlarız diyemezsin. Hiç olmazsa başkanlık sisteminin ana çatısını hazırlayıp, bu milletin önüne getirmelisin. Sandık başına gittiğin zaman, insanlar neyi oyladıklarını bilmeliler. Seçmenin en temel hakkıdır, neyi oyladığını bilmek. Yarın başkanlık diye getirdiğin sistem, bugün milletin zihninde algıladığı bir sisteme tamamen zıt bir sistem olursa ne olacak! Geri dönüş de mümkün değil, o zaman da gözünün içine baka baka bu milleti kandırmış olmayacak mıyız?
AK Parti’nin üst kademesi öncelikle getireceğim dediği bu sistemin ana temellerini ve çatısını şimdiden oluşturmalıdır. Devletin idari yapısı bu sisteme uygun mu değil mi? Seçim sistemi başkanlığa uygun mu değil mi? Uygunsa o zaman eski sistemi terk etmenin esprisi kalmaz. Uygun değilse meclis denetiminin demokratik bir ortamda gerçekleşmesinde olumlu katkıları olan dar bölge sistemi mi, yoksa eski usul mü devam edecek? Yürütmenin fonksiyon ve yetkileri neler olacak? Adli yargı ile anayasa yargısını kimler tayin edecek?  Yoksa her kurumun başındakileri başkan mı tayin edecek? Başkan ve ona bağlı kurumların çalışma esasları nasıl olacak, işler iyiye gitmezse denetim mekanizmasını nasıl oluşturacaksın? Millet ve ülke çıkarları düşünülmeden alınan kararlarda, yapılan icraatlarda, devletin işleyişi sekteye uğratılırsa ve bundan devlet büyük zarar görürse, başkanın yetki ve sorumluluk sınırları nasıl düzenlenecek? İşledikleri suçlardan dolayı yargılanabilecek mi veya kimler yargılayacak? Gibi hayati önem taşıyan soruların cevapları henüz iktidar tarafından ortaya konulmuş ve kamuoyunda yeteri kadar tartışılmış değil. Varsa yoksa başkanlık sistemi gelirse Türkiye’de işler düzelecek, ülkenin gidişatı daha iyi olacak, savaşlar bitecek, milli gelirimiz yükselecek, cebimize daha fazla girecek, toplumdaki sosyal ve siyasal adaletsizlikler kalkacak! Muhalefetin durumu ise daha da kötü. İktidar ne derse onun aksini söylemekle meşguller. Hiç olmazsa muhalefet millet hayrına bir iş yapsa da, istemezük diye bağırdığı sisteme, alternatif olabilecek olumlu katkılar sunabilse! Muhalefetin, ülkenin sorunlarının çözümü hususunda söyleyebileceği hiçbir şeyi olmayınca, muhalefet etmenin en kolayı da, inkar ve ret olacaktır. Zaten bugünkü muhalefetin, ülkenin sorunlarının çözümünde bir fikri ve çabası olsa iktidara gelir veya alternatifi olurdu.
Başkanlık sisteminin altı doldurulmadığı içindir ki, millet zihninde “iktidar Erdoğan’ı başkan yapmak için bu sistemi getirmek istiyor” algısının oluşmasına da zemin hazırlıyor. Erken atılmış bir adım olduğu için de tabiri caizse iktidar senelerdir havanda su dövüyor, boş hayaller peşinde bir karış suda fırtınalar koparıyor. Zira başkanlık sisteminin getirilebilmesi için, öncelikle mevcut ihtilal ürünü anayasanın değiştirilmesi gerekir. Bugünkü yapısı itibari ile anayasa değişikliği gerçekleşir mi, gerçekleşmez mi belli değil. İktidar bir bakıma başkanlık sistemi tartışmaları ile doğmamış bebeğe don biçmeye çalışıyor…
 
1000
icon
Hikmet alb 26 Kasım 2016 01:36

DEĞERLİ KARDEŞİM BU DEVLETE CUMHURİYET SAVCILIĞI VE HAKİMLİK YAPMIŞ BİR KİŞİ OLARAK DÜŞÜNCELERİNE SAYGI DUYUYORUM TESADÜFEN BU GÜN HALK TV DE HALK ARENASI PROGRAMI VARDI YİNE SÖZÜNÜ ETTİĞİMİZ KONUDA KONUŞMACI OLARAK İST BARO BAŞKANI(ESKİ ) HUKUKCU HALK PARTİ MİLLET VEKİLİ VE KUMPAS DAVALARIN DA AVUKATLIK YAPAN BU PROGRAMA DEVAMLI KATILAN HALKIN AVUKATI DENEN KİŞİLER KATILDI ONLAR TARAFINDAN DA BU KONU İZAH EDİLDİ BENİM İÇİN FAYDALI OLDU DEDİĞİN GİBİ BAKANLARIN DAHİ BİLMEDİĞİ BİR KONU BEN DE DİYORUM Kİ NE DİYE BU ARAYIŞ İÇİNE GİRİYORUZ BİZİ BÖYLE YAPMAYA ZORLAYAN GÜÇ NEDEN ZORLUYOR MEMLEKETİN BU KADAR DERDİ VAR İKEN NEDEN GÜNDEM DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR SİZCE SEBEP NE OLABİLİR ACABA İZAH EDER İSEN MEMNUN OLURUM SEVGİLERİMLE

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat