Loading...

Siyasette kadının sadece adı var...

8 Kasım 2018 21:30
A
a

Kadınlar olarak siyasetteki erkek egemen yapılanmayı bir türlü kıramıyoruz.

Siyasette kadınların desteklenmesi ve karar alma mekanizmaları içerisinde erkeklerle eşit konumda olması bakımından bir adım yol kat edemiyoruz.

Erkeği kamusal alanın hakimi, kadını ise  evde yemek ve  temizlik yapma, çocuk doğurma sorumluluklarıyla sınırlayan toplumsal yapının baskınlığı  kadınların seçimlerde  aday olarak çıkma cesaretini ve güvenini kırmaya devam ediyor. Kadın seçme ve seçilme hakkı elde etmiş olsa da seçmenin önüne aday olarak çıkma güvenini maalesef henüz elde edememiş durumda.  

VİTRİN SÜSÜ

Özellikle seçim dönemlerinde gece gündüz sahada koşturan, ev ziyaretleri yapan, broşür dağıtan “fedakar arkadaşlar” olarak nitelendirilen kadınlarımız ne yazık ki aday olarak ortada yok!

Aday olsalar bile isimleri listelerin sonlarında, seçilemeyecek sıralarda vitrin süsü olarak  yer alıyor

Erkek adayların seçilmesi için sahada mücadele veren kadınlar her seçim döneminde  siyasi alandaki bu yarışın dışına itilmekte ve kendine yer bulamamaktadır.

Ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarımız seçim dönemlerinde partiler için adeta oy deposu olmaktan öteye gidemiyor.  

Kadın siyasi alanda söz sahibi olmak yerine erkeklerin kendileri için biçtiği toplumsal rollere mahkûm edilmiştir. Ülke sorunlarımızın  çözümü için politika üretebilecekken hala her alanda olduğu gibi siyasette de  ancak tutunabilme mücadelesi veriyor.

TEMSİLDE ADALETSİZLİK

Zira temsilde adaleti ilke edinen seçim sisteminde “kadın aday” oranının azlığı temsilde adaletsizliğin de bir göstergesi değil midir!

Kadınının siyasete katılımını artıracak ve destekleyecek uygulamaları niçin  göremiyoruz?

 Kadın vekillerimizin, bakanlarımızın, belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin, muhtarlarımızın sayısı erkeklere oranla neden bu kadar az!

Niçin siyasette kadının kendisi değil de sadece adı var!

Ülkemizin, yaşadığımız kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini sağlamak için kadınlarımızın  da söz sahibi olmaları gerekmiyor mu!

Halbuki kadınların yönetim mekanizmalarında aktif yer alması, kadın bakış açısının duygu, deneyim ve tecrübesinin ülke ve yerel  politikalara yansıması ülkemizin gücüne daha çok güç katar.

OY DEPOSU GÖRÜLMEK

Siyasi partiler kadınlarımızı artık oy deposu olarak görmekten vaz geçip  siyaset yapmalarını kolaylaştıracak ve cesaretlendirecek politikalar geliştirmek  ve bunu uygulamak zorundalar...

Erkek egemen siyasi yapıda kadınlarla ilgili karaların erkekler tarafından alınması nedeniyledir ki kadına şiddet, çocuk istismarı, çocuk yaşta evlilikler gibi çok önemli sorunlar çözüme bir türlü kavuşturulamıyor. Ve bu sorunlara karşı kadınların bilgi birikim ve yetkinliğini siyasette değerlendiremiyoruz.

Anne, eş,  abla, hala, teyze olarak ve tüm güvendiğiniz, sevdiğiniz sırtınızı yasladığınız biz kadınları ülkemizin daha huzurlu daha güvenli daha aydınlık yarınları için sizinle omuz omuza çalışacak insanlar olarak görmelisiniz.

Kimsenin kuşkusu olmasın. Gelecek nesilleri yetiştiren, aile birliğini ayakta tutan, sırtında dünyanın yükünü taşıyabilen cefakar, vefakar ve güçlü kadınlarımız siyasetin yükünü hayli hayli taşır,

Yeter ki kadına yönelik bu siyasi mobbinge artık bir son verilsin…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat