Siyasi istismar Ucuz siyaset…

20 Kasım 2016 21:14
A
a
AK Parti milletvekillerince kabul edilen önergeyle, cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda CMK’ deki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmişse cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesini içeren ve mecliste kabul edilen önerge tartışmalara neden olunca, yasanın görüşülmesi yarına ertelendi.
Sosyal medyada bilen-bilmeyen, önergeyi okuyan-okumayan fikir açıklamaya başladı.
Ardından Ana Muhalefet Partisi CHP de sosyal medyaya ‘Gaz’ verince iş çığırından çıktı.
Başbakan bir yandan önergeyi savunurken öte yandan AK Parti Grup yetkililerine “Muhalefetle görüşün” talimatı verdi.
Yarın ne olacağını birlikte göreceğiz…
 
* * *
Şimdi, soğukkanlılıkla neyin ne olduğunu anlamaya çalışalım.
Önerge; ‘Zamanaşımı süresi içinde evliliğin failin kusuruyla sona ermesi halinde, fail hakkında hükmün açıklanmasını yahut cezanın infazına devam edileceğini…’ içeriyor.
Fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yahut cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda da, suça azmettiren yahut işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine ya da infazın ortadan kaldırılmasına karar verileceğini…
Ne anladık şimdi bundan?
Önergenin gerekçesinde; “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine olanak tanıyan düzenleme yapılmaktadır” ifadesine yer veriliyor.
 
Hala doğru-düzgün, vatandaşın kolayca anlayabileceği bir hukuk dili oluşturabilmiş değiliz.
Buradan her kes başka bir anlam çıkarıyor, birileri de istismar edebiliyor.
İktidar Milletvekilleri de illerinde bunu vatandaşın anlayacağı bir şekilde anlatmayınca iş sokağa kalıyor!
 
* * *
Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımız tüm canlılar içinde en fazla korunmaya ve sevgiye gereksinimi olan varlıklardır. Toplumların ilerleyebilmesi için çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı gelişmeleri gerekmektedir.
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin (1990) 1. Maddesine göre; 18 yaşına kadar her insan çocuktur.
Ve Türkiye’de çocuk yaşta evlenme, evlendirmeler yaygındır.
Yasa önergesi ile yaygın olan bu durumdan doğan sorunların çözülmesinin amaçlandığı belirtiliyor.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önergenin, Türkiye’de yaşanan çok ciddi bir sorunu çözmek maksadıyla verildiğini belirtiyor.
Televizyonda bir kadın konuşuyor; “Ben 15, kocam 17 yaşındaydı. Kaçtım ona. Birlikte yaşamaya başladık. Çocuklarımız oldu. Sonra kocam ceza aldı. Şimdi cezaevinde. İki çocuğumla yapayalnızım. Ben kocamı seviyorum o da beni. Bizi bir araya getirsinler…”
Yetkililer bu şekilde 3 bin kişinin cezaevinde olduğunu, bunların da 4-5 bin dolayında zor durumda olan çocukları olduğunu belirtiyorlar.
 
* * *
Adalet Bakanı getirilen eleştirileri yanıtlarken, küçük yaşta evlilikleri teşvik etmeye dönük bir adım atmadıklarını,   mağduriyetleri gidermeyi amaçladıklarını, cinsel suçlarda cezaları geçmişte arttırdıklarını, yanlış olana destek veren bir düzenleme olmadığını, olayın kadın ve çocuğu kollamaya yönelik olduğunu belirtiyor.
Başbakan, konunun siyasi bir istismar konusu yapıldığını söylüyor ve muhalefetin ucuz siyaset yaptığını belirtiyor.
Ülkemizin kanayan bir yarasını görmezden gelmek bize yakışmaz” diyor.
Buna karşın muhalefet eleştirilerini sürdürüyor…
 
1000
icon
Hikmet alb 20 Kasım 2016 22:32

SANKİ 3-5BİN KİŞİLİK MAĞDUR OLAN BAŞKA BİR OLAYIN DÜZELTİLMESİ YOKMUŞ GİBİ TOPLUMUN AHLAK DEĞERLERİNİ AYAKLAR ALTINA ALACAK DÜZENLEMELERİN PEŞİNE DÜŞÜLMESİ PARTİYİ REZİL ETMEKTEN BAŞKA HİÇ BİR FAYDA SAĞLAMAZ KURTARILMAYA ÇALIŞILAN KİŞİLER PARTİNİN ÜST KADEMESİNE YAKIN KİŞİLER Mİ DİYE AKLIMDAN GEÇİYOR KENDİNİZE GELİN TAVSİYESİ PARTİSİNİ SEVENLER İÇİNDİR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat