Siz hiç Ördekli’de Osmanlı çayı içtiniz mi?

19 Ekim 2016 22:11
A
a
Başlıktaki soruyu yineleyeyim yazıma girizgâh olsun:
Siz hiç Ördekli’de fıskiyeli mermer havuzun yanında Osmanlı çayı içtiniz mi?
******************
İnsan mutluluğun sadelikte, küçük şeylerde, sahip olmakta değil var olmakta olduğunu keşke yıllar akıp gitmeden önce fark edebilse.
Mesela bugünlerde bir alışkanlık edindim, Osmanlı çayı içiyorum ne vakit yolum Abdal Mahallesi’ndeki  Ördekli Kültür Merkezi’ne düşse.
İlk tattığımda tutkunu oldum çayın; lezzetine, yumuşak içimine, kokusuna, boğazda bıraktığı kekremsi tada bayıldım.
Art arda aldığım fincanlardan tadını çıkara çıkara, bitmesinden korkarak, yudum yudum içiyorum, Osmanlı çayını.
***********************
Tam bir kış çayı bu Osmanlı çayı ve hem insanın tenini, hem ruhunu ısıtıyor.
Ördekli Kültür Merkezi’ne gitmeyegöreyim, sergi salonlarını şöyle bir gezip içeriye oturma bölümüne geçiyor, kitaplarımı çantamı bırakıp, hemen büfeye yöneliyor, ruhumdan taşan heyecan dolu neşenin sesime yansıyan tatlı edasıyla, “bir Osmanlı çayı lütfen’’ diyorum.
Çayım fincana itinayla dökülüp tepsiye konuyor; bal kasesinden tahta bal kaşığı ile içine az miktarda çiçek balımı ekliyor, çayın kokusu burnumdayken hızla masama seğirtiyor, ilk yudumu alıp çaydan, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur’’ romanını kaldığım yerden okumaya devam ediyorum. Çayım kokusuyla, lezzetiyle hiç kendini unutturmuyor; gözlerim romanın cümlelerinde, aklım çayda, sık sık fincanı ağzıma götürüyorum.
Mermer havuzun mermer fıskiyesinden dökülen suyun tatlı şıpırtısı alaturka bir musikiye dönüşüyor, lambalardan yayılan yumuşacık ışığın içinde kalbim mutlulukla dolup taşarak, tarihin içinde olmanın ürpertici heyecanıyla, kayboluyorum kitaptaki Mümtaz ve Nuran’ın aşkında.
 
Huzur ve Bursa aşkım
 
Türkiye’nin en büyük edebiyat eleştirmeni Fethi Naci, “Huzur’’ için “Türkçe’de okuduğum en güzel aşk romanı’’ der ve ekler:
“Üstelik sadece tek aşkın, bir erkeğin bir kadına olan aşkının romanı da değil. İç içe iki aşkın romanı, birbirini besleyen, geliştiren iki aşkın: Mümtaz Nuran’a olduğu kadar İstanbul’a da aşıktır. Huzur’da İstanbul sadece bir güzel şehir, roman kişilerinin içinde yaşadığı bir çevre değildir; başlı başına bir roman kişisidir, bir sevgilidir.’’
Bursa da benim için öyle; ona aşkla bağlıyım. Ama Bursa’nın romanının henüz yazılmadığı aklıma geliverince, “içimde hicrandır’’ diye fısıldarım kendime.
***************************
Peki Osmanlı çayında hangi bitkiler harman oluyor: Zencefil, zerdeçal, çubuk tarçın, kekik, adaçayı, ıhlamur, elma kurusu, portakal kabuğu, limon kabuğu, karanfil, kuşburnu, nar çiçeği ve papatya.
Nasıl mı hazırlanıyor Osmanlı çayı? Onu da yazayım: Bir demlik suya, bir tutam Osmanlı çayı atıyoruz, bir taşım kaynadıktan sonra demlemeye bırakıyoruz. Ve çayımız servise hazır.
Hayattan keyif almayı biliyorsanız bir çay dahi size yaşamanın değerini fısıldayıp durur.
 
Sürmeli dostumdan bir paylaşım
 
Şu ismin güzelliğine bakar mısınız: Sürmeli Karabulut.
Bir isim bir insana bu kadar yakışır ve onun ince kişiliğini, naifliğini bu kadar güzel yansıtır. Sevgili dostum Sürmeli tanıdığım en iyi aydınlardandır, sosyal medyada ufuk açıcı paylaşımlar yapar. İşte onlardan biri: 

‘’İnsan bir gün virgülü kaybetti. O zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince, düşünceleri de basitleşti. Bir başka gün ünlem işaretini kaybetti. Alçak sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı. Artık ne bir şeye kızıyor, ne de bir şeye seviniyordu. Bir süre sonra, soru işaretini kaybetti ve soru sormaz oldu. Hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu. Ne evren, ne dünya, ne de kendi apartmanı umurundaydı. Birkaç yıl sonra iki nokta üst üste işaretini kaybetti. Ve davranış nedenlerini başkalarına açıklamaktan vazgeçti. Ömrünün sonlarına doğru elinde yalnız tırnak işareti kalmıştı. Kendine özgü tek bir düşüncesi yoktu. Son noktaya geldiğinde, düşünmeyi ve konuşmayı unutmuş durumdaydı.” A. Kanevski
 
1000
icon
aa 20 Ekim 2016 12:39

‘’İnsan bir gün virgülü kaybetti. insan bir gün içkiyi keşfetti amerikalısı mutlu isveçlisi mutlu japonu mutlu. için çayınızı mutlu mesut oturun. bende maziye dalıp kahvelerde bira satıldığı günleri hayal edeyim

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat