Loading...

Serkan Ömer Abbasigil

Tarihin hep iz bıraktığı kent Mudanya

27 Temmuz 2018 20:48
A
a
Mudanya; tarihi, doğası ve kültürel yapısı ile ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan insanların merak ettiği bir cazibe merkezidir. Belki de 2000 öncesi Mudanya’yı görenler gittikleri yerlerde, uğrunda şarkılar yazılan bu şirin diyarı anlatıp durdular. Bir zamanlar yazın insanları serinleten poyrazını, caddelerini döven dalgalarını, zeytinini, balık lokantalarını, tarihsel açıdan büyük önem arz eden bembeyaz mütareke binasını unutamadılar kaldı hafızalarında…
            Şimdilerde hafta sonları hınca hınç dolan Mudanya’da 81 vilayetin plakalarını taşıyan araçları sıkışmış trafikte gören Mudanya’nın yerlisi özellikle hafta sonu dışarıya çıkmaya korkar oldu. Belli ki bu yoğun yığılma son zamanlarda Mudanya’nın poyrazını da, sakin ve huzurlu yapısını da aldı götürdü. Tabii ki tek sebep bu değil aslında; 1980’lerden itibaren başlayan inşaat furyası bu kenti betona boğdu ve zeytin ağaçları da bu süreçte yok edildi. Belki de Mudanyalı aileler bindikleri dalı kestiklerini yeni yeni anlıyorlar. Ah o eski Mudanya diyerek sızlanıyorlar. Ne yazık ki giden o güzellikler artık geri gelmeyecek. Yine de bir şansları daha var o da Myrleia antik kenti. Nasıl ki bugün Efes yerli ve yabancı turisti çeken bir kültür diyarıysa Mudanya’da Myrleia antik kentinin arkeopark olması ile bu şansı yakalayabilir. Bu konuda özellikle Mudanya’nın Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz’ın çağrılarına Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kısacası devleti yönetenlerin el birliği ile destek vermesi tarihi bir sorumluluktur. Bu sürecin devlet tarafından desteklenerek bölgede zeytinlikleri bulunan Mudanya halkının ve bölgede yatırım yapmış olanların büyük bir maddi kayıp yaşamaması için uygun bir uzlaşı ortamı sağlanmalıdır.
            Cumhuriyet tarihine Mütareke ile damga vuran ve tarih kitaplarında yer alan Mudanya şimdi de tarih öncesinden gelen kalıntılarıyla da adını bir kez daha tarih kitaplarına yazdırabilir. Myrleia’nın M.Ö. 7. yüzyılda İyonya’dan gelen Kolophonlular tarafından kurulan bir kent olduğu bilinmekte ve bu bölgede eski Mudanyalı büyüklerin hisarlık tepesi diye bahsettiği bölgede tarihi kalıntıların olduğu sözlü tarih olarak aktarılmaktaydı. Ben de anne tarafından Mudanyalı bir genç olarak bu hikayeleri dinleme fırsatım oldu. Gel zaman git zaman 2012 yılında bir AVM inşaatı ile sözlü tarih olarak anlatılan kalıntılar tam anlamıyla gün yüzüne çıkıp ulusal medyanın ilgi odağı haline geldi. Aslında Uludağ Üniversitesi yaptığı kazılar sonucu 2010 yılında bölgenin 1. derece sit alanı ilan edilmesini Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na önermişti. Bölge 3. Derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bu sayede AVM inşa edilebildi fakat inşaat sırasında çıkan kalıntılar antik kentin önemini ortaya koyunca yasal süreçler devreye girdi ve böylece AVM faaliyete geçemedi. Mudanya Belediyesi ve çeşitli sivil toplum örgütleri gerçekleştirdiği faaliyetlerle sık sık konuyu gündeme getirdi. Son olarak çıkan imar barışı ile AVM’ye yapı kayıt belgesi verilmesi sonucu Mudanya Belediyesi sivil toplum örgütleri ile beraber konuyu tekrardan ulusal medyada gündeme getirdi. 23 Temmuzda Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz basın açıklamasında bölge için kamulaştırma kararı aldıklarını ve tarihsel değere sahip çıkacaklarını vurgulayarak Mudanya halkından da destek istedi.
            Mudanya’nın geleceği için çok önemli olan Myrleia antik kenti bölgenin rantsal değil kültürel açıdan bir cazibe merkezi haline gelmesi için gereklidir. Daha önce zeytinliklerini, huzurunu, serin havasını kaybeden Mudanya’nın tarihi izlerini koruması için Mütareke ruhuyla Myrleia antik kentine sahip çıkmaya var mısınız?
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat