Tarık Akan ‘Damat Ferit’ ve ‘Şivan’ olarak yaşayacak

16 Eylül 2016 22:11
A
a
Minicikken, siyah beyaz ‘’sessiz sinema’’ filmleriyle başladım film izlemeye.
Şarlo’ya (Charlie Chaplin) tapardım. Şehir Işıkları, Altına Hücum, Modern Zamanlar ve diğer filmlerine tutkundum.
Şarlo’yu perdede melon şapkası, bastonu, iri ayakkabıları, kısa bıyığı, o paytak paytak yürüyüşü, ince siluetiyle görünce, çıngıraklı kahkahalar atardım; içim arınırdı, nasıl da mutlulukla hafiflerdi ruhum.
Annem en iyi sinema arkadaşımdı. Beyaz perdeye kendimden geçerek bakardım. Işıklar söndü mü, projeksiyondan yayılan ışık huzmesi başımın üstünden geçer ve karanlıkta hayaller belirirdi. İçim içime sığmazdı, büyülü sessizlikte gözlerim iri iri açılmış, soluğumu tutmuş akan görüntülerle sarhoş olmuş olurdum.
Onların hayal olduğunu hiç düşünmedim beyaz perdedeki her şey hayattan daha gerçekti.
***********
Tarık Akan en sevdiğim film oyuncusuydu.
Hisar’da Pınarbaşı’nda yıldızlı bir yaz gecesi açık hava sinemasında “Canım Kardeşim”i izlediğimden beri o benim efsanemdi.
1971 yılında ilk sinema filmi “Emine” ile oyunculuk kariyerine başlayan Tarık Akan salon filmleriyle ünlendi, komedilerde, romantik filmlerde parladı yıldızı. Boylu poslu, yakışıklı mı yakışıklıydı, gülümsedi mi genç kızların kalbi çarpıntılara boğulurdu. Posterleri odaları süslerdi.
Ama o kalıp dar geldi Tarık Akan’a, ünün pençesinde ego şişirip, kişiliğini para pul için silikleştirmek istemedi ve yeni bir yön çizdi oyunculuğuna. Yeşilçam’a meydan okudu. Salon filmlerinin gişe getiren, ün budalası, ego maymunu, kafası boş yakışıklısı olma rolü ona göre değildi. Toplumcu filmlere, halkçı filmlere yöneldi.
Yeşilçam’ın para, şöhret çarklarına kafa tutmak kolay mı;  bir süre iş bulamadı, taksicilik yaptı ama sonra daha güçlü ve kalıcı olarak geri döndü.
Maden, Sürü, Yol, Karartma Geceleri,  sanatçıya dönüşen Tarık Akan’ın unutulmaz filmleridir. Tarık Akan, Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı romanından sinemaya aktarılan Hababam Sınıfı filminde “Damat Ferit” karakteriyle gönüllerde taht kurmuştur.
**********************
Tarık Akan, bir başka sinema efsanemiz Yılmaz Güney’le yakın dosttu; müthiş filmler yaptılar. Bu iki sinema insanı kim bilir daha ne harika filmler çekeceklerdi ama Yılmaz Güney uçtu gitti bu dünyadan. Şimdi de Tarık Akan’ı yitirdik.
Belki öte dünyada gökyüzünün mavi perdesine yansıyan filmler çekerler yıldızların sessizliğinde.
********************
Şimdiki jönlere, dizi yakışıklılarına bakıyorum Tarık Akan’da bambaşka bir oyuncu ışığı, perde karizması vardı.
Tarık Akan halka hiç rol yapmadı; samimi, candan sevdi halkını, yurdunu. Güç odaklarının soytarısı olmadı; oynayamayacağı tek rol buydu.
Hastalandığını öğrendiğimde, “Türk filmlerinde iyiler kazanırdı. Bu günlerde ciddi bir sağlık sorunu yaşayan Tarık Akan, hastalığını yenecek yine beyaz perdeden bize gülümseyecektir” demiştim öyle olmadı.
Filmlere benzemiyor hayat. İyiler erken göçüyor hayatın acımasız senaryosunda.
 
 
“Son” yazısı hiç belirmesin
 
Sevdiğim filmlerde film sona yaklaştıkça, yüreğim sıkışır, soluğum kesilirdi “SON” yazısı çıkacak diye. Her sahne uzasın film bitmesin beyaz perdede “SON” yazısı belirmesin isterdim. Ama filmler biterdi.
Sevdiğim insanlar için de bu böyle. Hayat sinemasında ömürlerimiz bir film değil midir. Hiç “Son” yazmasın isteriz.
Ama hayat kötü kalpli bir makinisttir. Film makinesinin bir yerinde filmi koparır, bazen ömrün en güzel sahnesinde son yazar.
Tarık Akan büyük bir aktördü; sanatçı ve aydındı, ama ölüm karşısında rol yapılamıyor.
Işıklar yine sönecek, beyaz perde de jenerik akacak ve her filminde o güzel, sıcak gülümseyişiyle karanlığın içinde "Damat Ferit", "Seyit Ali", "Şivan’’ olarak yine belirecek; film devam edecek Tarık Akan da öyle.
*****************
Taş Mektep’i yeniden var etti; parasını insana yatırdı; gazetecilik okulu mezunuydu, makine mühendisiydi Tarık Akan.
**********************
Evet, filmlerini hiç unutmayacağım, yine seyredeceğim ama Silivri’de barikatların önündeki onurlu, cesur, yiğit görüntün var ya; onu da hiç hiç unutmayacağım, Tarık ağabey.
“Anne Kafamda Bit Var”ın yazarı Tarık Akan hukuksuzluklar kumpaslar içinde dimdik direnen devrimci, cumhuriyetçi, yurtsever bir aydın ve sanatçıydı.
************************
Hakkını helal et abi. Film devam ediyor. Biz haklıyız biz kazanacağız; iyiler kötü adamları yenecek.
 
1000
icon
Yakup ŞEN 17 Eylül 2016 11:51

Can bey;Tarık AKAN,Önce insan olmayı başarmış nadir kisiliklerden bir Aydın 'dır.Sözde "akilgeçinen soytarılar utansın. Saygı duyuyorum anısına. Sizinde aklınıza sağlık diyorum.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat