Tarım Fuarında BTSO ve TÜYAP işbirliği…

13 Ekim 2016 22:15
A
a
Önceki gün kapılarını 14. kez açan Bursa Tarım, Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarları sektörlerin Türkiye’de en büyük buluşma alanı.
BTSO’nun Ticari Safari Projesi kapsamında Bursa’ya gelen 40’a varan ülkeden bini aşkın işadamı fuar kapsamında Türk firmalarıyla ikili iş bağlantıları için görüşmelere başladı.
TÜYAP/Bursa’nın eşgüdümünde bu yıl 14. kez kapılarını açan Tarım ve Hayvancılık fuarlarının her geçen yıl artarak hacim genişletmesi Bursa ve Türkiye adına hiç kuşku yok ki sevindirici bir gelişme.
 
* * *
 
Bursa'nın Türkiye'nin bir sanayi metropolü olduğu kadar aynı zamanda bir tarım kenti de.
Hem de ürün çeşidi ve kalite açısından önemli bir kent…
Kuşkusuz sanayi, tarım alanları aleyhine bir gelişme gösterse de son yıllarda sanayi-tarım işbirliği ile verim-kalite ve pazarlamada önemli atılımlar gerçekleşmekte.
BTSO, Ticari Safari Projesi ile üyelerine dünyanın çeşitli ülkelerinde yeni Pazarlar oluşturmak için yurtdışına açılırken, aynı zamanda TÜYAP’ın yıllardır gerçekleştirdiği Tarımsal amaçlı fuarlara da dışarıdan işadamının gelmesini sağlamakta.
Bursa’nın sanayi-tarım konusunda üretim ve dış-satım rakamlarının geçen yıl Türkiye büyüme oranının üzerinde gerçekleşmesi Bursa dinamiklerini daha da bir öne çıkarıyor hiç kuşkusuz.
 
* * *
Bursa’daki tarım fuarlarının tamamını başından beri, Türkiye’nin diğer kentlerindekileri de bir ölçüde izleme fırsatı bulanlardan biriyim.
Söylemem gerekir ki, Bursa, Türkiye ve dünyadaki endüstriyel gelişmeleri çok yakından izlemekte.
Baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiye Bursa Sanayicisinin ve çiftçisinin uzak kalmaması ve hatta kimi konularda öncü olup, ürettiklerini dışarı satar hale gelmesi sevindirici bir durum.
Bursa’daki TÜYAP Fuar alanının yetersizliği açık olarak görülmekte.
Fuar başta da söylediğimiz gibi her geçen yıl artarak büyüyen bir grafik çizmekte.
Bu yıl fuar ziyaretçilerinin rekor seviyede olacağına yönelik beklentiler hiç de yanlış değil.
Ziyaretçi sayısının 300 bini aşacağı öngörülmekte.
 
* * *
Fuarda beni en çok etkileyen, kendi ilçem İnegöl olsun, Karacabey, İznik, Orhangazi gibi diğer ilçelerde gelişen tarımsal amaçlı üretim yapan firmaların fuarda her zamanki gibi ve hatta daha da geniş alanlarda ürünlerini sergilemeleri oldu.
İnegöl’den İrgeler Tarım’ın, Karacabey’den Fimaks, İznik’ten Yüksan ve Orhangazi’den Uğurtar’ı özellik zikrediyorum ve kutluyorum.
 
* * *
Türkiye’de tarımsal endüstri hızla gelişiyor.
1,7 milyon adet traktör var Türkiye’de.
Dünyada 2050'ye kadar gıdaya olan talebin yüzde 70 oranında artacağı öngörülmekte.
Yani tarıma daha çok önem veremez gerektiği açık.
Gelişmeler iyi…
Bu yıl ki Temmuz ayında satılan traktör satışları bir önceki yıla göre yüzde 7,4artmış.
Ölçe ve rakamlar bu…
Ötesi boş laf…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat