Tayfur Şapolyo: Bursa’mızın büyük çizgi ustası

19 Kasım 2016 21:26
A
a
“İlkokul ikideyim, Oğuz Aral ders programının kenarlarına karikatür yapmış. Kendimi onu çizerken buldum. İlkokulda Oğuz Aral Utanmaz Adam diye bir dergi çıkarıyor, alıyorum; ayrıca Çocuk Haftası ve Doğan Kardeşi okuyorum. Yazılar, çizgiler, çizgi romanlar bana karikatürü sevdirdi. Mürekkep ve kâğıt kokusu ruhuma işledi.’’ diyor, Tayfur Şapolyo.
Mürekkep ve kâğıt kokusuna müptela olmayan yazı çizi adamı olamaz ki zaten.
************************
Ulusal ölçekteki çizgi ustası Tayfur Şapolyo ile anlatıyoruz. Şapolyo büyük karikatürcümüz Cemal Nadir’den sonra Bursa’nın ikinci karikatürcüsüdür.
Şopolyo’nun dostluğu gurur verici; Tayfur Abi mütevazılığı, nazik kişiliği, güleç yüzlülüğüyle yaşama sevinci aktarır insana; ondan pozitif enerji yayılır. Karikatür ustalığının bilgeliğiyle sağ olsun bana hep kardeş gibi davranmış teşvik etmiş, desteklemiştir. Varlığına minnettarım.
*********************
Tayfur Abi, ‘’vücudun şifresinde yetenek olmalı ki sanatçı olunsun’’der ve kendini ‘’Bursa evladı’’ olarak niteler. Bursa Erkek Lisesi mezunudur ben de oradan mezun olduğum için lise büyüğümdür. Sonra bir ara hukuk okur, Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni bitirir.
O ilginç Şapolyo soyadı. Batı Göktürkler’in, Şapolyo hanından gelir.
******************
Karikatürün çizgilerden oluşan kendine özgü dili var. Yüzlerce kelimeyle anlatılamayacak fikri duyguyu karikatürist iki üç çizgiyle aktarır ve dünyanın her yerinde bir insan bunu anlar; tercüme gerekmez.
Tabi o iki üç çizgiyi çizmek, o yalınlığa, içtenliğe, ulaşabilmek büyük marifettir. Zekâ ister, yetenek ister; edebiyattan, sinema sanatından, resim sanatından, tiyatrodan, bilimden, felsefeden, sosyolojiden, psikolojiden, tarihten beslenmek gerekir ki çizgi yeteneği sanatsal derinlik, kültürel perspektif kazanabilsin.
Şapolyo bu özelliklere sahip bir büyük usta.
****************
‘’5 yaşında annem bana Tommiks okuyor Konyakçı ve Doktor kadın kılığındalar karşı tepede Kızılderililer var. Onların arasından geçecekler; kitabın son sayfasında devamı haftaya diyor. Haftayı iple çekiyorum.’’
O merak ögesi sanıyorum Şapolyo’nun bant karikatürlerine de yansımış.
Şapolyo Bursa’da neredeyse her gazetede karikatür çizmiş bir çizgi emekçisi. İlk karikatürü Turhan Tayan’ın çıkardığı samanlı kağıda basılmış Haber Gazetesi’nde yayınlanmış. Şapolyo, ‘’Hafiye X9’’ diye suçluların peşinden koşan bir karakter yaratmıştır.
Sonra Yusuf Ziya Ortaç’ın kurduğun Cumhuriyet tarihinin en uzun soluklu mizah dergisi haftada bir çıkan Akbaba serüveni:  Zeki Beyner, Cafer Zorlu, Aziz Nesin gibi isimler var kadroda. 5 yıl burada orta sayfalarda çizer Tayfur Şopolyo. Bir ara Günaydın da çizer.
************************
Şapolyo’nun Olay gazetesinin magazin ekinde bant karikatürleri yayınlanır. Bir kız bir erkek çocuk karakter yaratır;  onlar aralarında konuşurken büyüklere mesajlar verirler.
Şapolyo, Aykan Uzoğuz döneminde Bursa Hakimiyet’e geçer, Tatlı Bela diye bant karikatür yapar günlük olarak. Kent sorunlarıyla ilgilidir karikatürleri.
Tayfur Abi, Uludağ gazetesinde de çalışır, son olarak gazetemiz Yeni Marmara’da çizgileri yayınlanır.
*****************
Şapolyo’nun baba mesleği reklâmcı ve tabelacılık olduğu için lise yıllarından beri babasına yardım ediyordur. Şapolyo’nun karikatür de ustalaşmasında fırça kullanmayı, boyaları, renkleri, grafiği öğrendiği reklâmcılık ve tabelacılığın faydası büyük olur. Karikatüristlik hayatı boyunca tabelacılığı sürdürür;  geceleri ise kendi deyimiyle çıldırasıya zevk alarak karikatür yapar.
Tutku olmadan sanat olur mu zaten.
 
Uluslararası karikatür ödülü
 
 
Tayfur Şapolyo ilk kişisel sergisini 1975’te,  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Emin İlter döneminde açmıştır. İtalya’nın Wercelli kentinde yapılan uluslararası karikatür yarışmasında altın madalya aldığı haberini de serginin ilk günü duyar. Daha sonra yine İtalya’da Morostica’da 3. lük ödülü kazanır.
Tayfur Şapolyo, Ahmet Aykanat, Zeki Bulut Kemal Akkoç ile Bursa Karikatürcüler Derneği kurucusudur. Türkiye Karikatürcüler Derneği Bursa temsilciliğini yapmıştır.
*************
Şapolyo, şimdilerde; o yumuşak, o kıvrak, o müthiş estetik çizgileriyle Nilüfer Podyum Park’ta portre çizimleri yapıyor. Yolunuz düşerse Tayfur Abinin karşısına geçin oturun ve ömür boyu hatıra olacak karikatürünüzü yaptırın. Bu büyük ustanın çizgileriyle ölümsüzlüğü yakalayın.
**********
Gazeteler benim için köşe yazarları kadar karikatüristler de demekti. Hatta karikatürler köşe yazılarından daha etkili, çarpıcı bir biçimde gündemi koyarlar okurun önüne.
Gazete okumaya başladığım ilk günden bu yana karikatürlere hayranlıkla bakarım.
Karikatürcülerin çizgilerinden çok şey öğrendim, kâh duygulandım, kâh güldüm, kâh acı acı gülümsedim, düşündüm.
Tayfur Şapolyo gibi büyük karikatür ustalarımıza minnettarım, beni düşündürdükleri gülümsettikleri için.
Gülüş yüzün en güzel isyanıdır.
 
 
1000
icon
Hikmet alb 20 Kasım 2016 00:14

BEN ASKER OLDUĞUM İÇİN ASKERLİĞİN DE BİR SANAAT OLDUĞUNU ANLATMAK İSTEDİM YANİ HARP ETMEK DE BİR SANATTIR DEMEK İSTEDİM

0 1 Cevap Yaz
Hikmet alb 19 Kasım 2016 23:27

DEĞERLİ KARDEŞİM BU SÖYLEYECEĞİM SÖZ BANA AİT DEĞİL AMA BEN DE AYNI DÜŞÜNCEYİ PAYLAŞIYORUM BİR KİMSE MİLLET VEKİLİ BAKAN CUMHURBAŞKANI OLABİLİR AMA SANATÇI OLAMAZ SANATÇI OLMAK BENCE ALLAH VERGİSİ GİBİDİR HERKESE NASİP OLMAYABİLİR TABİ GERÇEK SANATÇIDAN BAHSEDİYORUM SANATÇI DA YARATICI BİR ZEKA VARDIR MÜTEVAZİ VE ALÇAK GÖNÜLLÜDÜR KALBİ SEVGİ İLE DOLUDUR BENCE SANAT İŞİNİ EN MÜKEMMEL YAPAN YAPAN İNSAN DEMEKTİR YANİ HANGİ İŞLE MEŞGUL OLURSA OLSUN YAPTIĞI İŞİ KONTROLA BAĞLI KALMAKSIZIN EN MÜKEMMEL YAPAN KİŞİ DE SANATKARDIR HER HALDE ABARTMIYORUM ÇOK İLGİ ÇEKİCİ YAZILARIN VAR TEBRİKLER

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat