Tecavüzden çocukları korumak ve Spotlight filmi

20 Kasım 2016 21:17
A
a
Madem ki gündemde tecavüze ilişkin bir yasa var; madem ki bu girişim politik görüşü ne olursa olsun vicdanlarda haklı olarak büyük bir kanama yarattı, o halde, daha önce yazdığım bir yazıyı anımsama vaktidir.
Konu evrensel ölçekte önemli çünkü.
*************************
Hoolywood kirli bir endüstridir. ABD’nin çamaşır makinasıdır.
Devasa bütçeler, akıl almaz teknik olanaklar, her yere erişen reklâm ağıyla görkemli prodüksiyonlar yapıp ABD’nin ve Hristiyan beyaz adamın, dünyanın yegâne hâkimi olduğunu, ona itaat etmememiz gerektiğini en yaldızlı yalanlarla, en akıcı görüntülerle bilinçlerimize kazımaya çalışır.
Yakışlı mı yakışlı erkeklerin; birbirinden çekici güzel kadınların; göz alıcı giysilerle şatafatlı dekorlar içinde imrenilesi hayatlar yaşadığı senaryoları ayıla bayıla izler; beyaz perdede bizi içine çekiveren baş döndürücü bir tempoda akıp giden görüntülerle hipnotize olup zokayı yutar; ABD hayranlığının ruhumuza kazınmasına hazır hale geliriz.
Sonra da Amerikalılar gibi giyinmeye; onlar gibi yemeye içmeye, düşünmeye; her iş yerine İngilizce tabelalar asmaya, onların komik küçük taklitleri olmaya başlarız. Buna ‘’kültür emperyalizmi’’ de diyoruz.
Bir zamanlar “Küçük Amerika’’ olma hayallerine nasıl da kapılmıştık. Amerika olamadık ama ülkemizi içinde nükleer silahlar bulunan ABD üsleriyle doldurduk. Bir dünya savaşı çıkarsa atom bombalarıyla saldırıya uğrayacak ilk ülkeyiz.
.***********************
Soğuk Savaş dönemini anımsayalım: Hoolywood ABD’nin yürüttüğü psikolojik harbin propaganda makinası olarak tıkır tıkır işlemişti.
İki sıra dışı sinemacıya Charlie Chaplin ve Orson Welles’e az eziyet çektirilmemiştir Hollywood’da.
Yine soğuk savaşta pek çok demokrat oyuncu, senarist, yönetmen Cadı Avı yürütülerek, ağır suçlamalarla damgalanmış işinden olmuştur. Bu konuyu işleyen Trumbo filmi de Oscar’da adaydı ama beklediğini bulamadı.
Hollywood’un narkozu insanları gerçeklerden koparmaya asıl önemli konuları gizlemeye, sorunları örtmeye yarar.
İllüzyondur, masaldır, büyüdür ama insanlar da gerçeklerden çok hayallere yaslanır; özendikleri lüks hayatlara, gösterişli ünlü kişilere imrenerek yaşamayı severler ve çark döner.
Severek izlediğim Amerikan filmleri, iyi yönetmenler, iyi oyuncular yok mu; var ama genel çizgi budur. Sanat sinemasına, bağımsız sinema ürünlerine yönelmek en akıllıca iştir derim.
 
Spotligh
 
Bu yıl en iyi film ödülünü, Katolik Kilisesi'ndeki çocuk tacizleriyle ilgili haberler yapan The Boston Globe'daki araştırmacı gazetecilerin hikâyesini anlatan Spotlight alıdı. Spotlight’a en iyi özgün senaryo ödülü de verildi..
Filmi izlediğimde beğenmiş Oscar’ı alacağını düşünmüştüm. Hem gazetecilik dersi vermesi hem de kilisenin nasıl yozlaştığını oğlancılık vakalarının ulaştığı boyutları sergilemesi açısından çarpıcıydı; oyuncuları, senaryosu, kurgusuyla gerçeklik duygusu veriyor hızla akıyordu.
Filmin yönetmeni Tom Mc Charty ödülü alırken şu cümleyi kurmuştu:
"Bu filmi, iktidardan hesap soran ve sormaya devam eden gazeteciler için yaptık"
********************
Peki, Spotlight ne anlatıyor?
Gazetecilik gerçeğin mesleğidir demiştim dünkü yazımda. Gazeteci araştırır, gerçeği ortaya çıkarır manşete taşır, haber yapar, yorumlar. Ama gerçek iktidarların hoşuna gitmez.
Boston’da da gitmiyor ve Boston Globe gazetesindeki bir grup gazetecinin kilisedeki sübyancılığın üstüne gitmesi;  papazların cinsel tacizlerini araştırması; mağdurları bulup konuşması; kılı kırk yaran bir araştırmacılıkla sapıklıkları ortaya çıkarmaya çalışması kiliseyi gardını almaya itiyor.
Kilise oğlancı papazların adalet önünde hesap vermesini istemiyor; çocukların saf dini duygularını istismar eden papazların şehvet dolu saldırganlıklarının üstünü örtmeye çalışıyor.
Kilise bu uğurda büyük lobi gücünü, maddi imkânlarını, yüzyıllara yayılan ruhani etkisini kullanarak pedofilinin, bu iğrenç cinsel taciz gerçeğinin yok sayılıp vicdanların körleşmesine çalışıyor.
Film ‘’gazeteci vicdanı’’yla ‘’kilise ikiyüzlülüğü’’ nün mücadelesi üzerine.
 
Tecavüz tecavüzdür
 
Kıssadan hisse çıkaralım mı: Oğlancılık oğlancılıktır, katil katildir, hırsız hırsızdır, tecavüz tecavüzdür. Bunlarda çifte standartlılık olmaz.
Benim hırsızım iyidir, benim sapığım iyidir, benim katilim iyidir diyemeyiz.
Dersek, ‘’vicdan’’ ortak paydasını yok eder kimsenin kimseye hayrının olmayacağı ‘’toplumsal bir cinnet’’ yaşarız.
Gecede şarkıcı Lady Gaga en özgün şarkı dalında aday gösterilen şarkısını, cinsel taciz mağdurları eşliğinde söylüyordu.
************************
Sevgili okur ne yap et Spotligh’ı izle.
Özellikle de gazeteciler izlesinler. Anlatılan bizim hikayemiz çünkü.
******************
Tecavüze ilişkin bir yasa gündemdeyken, ki geri çekileceğini ummak istiyorum,  filmi izlemek, vicdan ortak paydasının anlamını yeniden kavramak için güzel bir yöntem olur.
Çocukların masumiyeti hepimizin masumiyetidir; onları her türlü cinsel şiddetten, tecavüzden korumalıyız ki sağlıklı bir toplum olalım.
Çocuklar söz konusuysa ideolojik, kültürel ayrımların hiçbir önemi kalmaz, kalmamalı.
 
1000
icon
Hikmet alb 20 Kasım 2016 22:15

SANKİ AMERİKALI DÜNYAYA REZİL OLAN PRESTİJİNİ KURTARMAK İÇİN BİZİM İÇİMİZDEKİ AMERİKALILARA GÖREV VERMİŞLER BU ŞEKİLDE KENDİ KOMLEKSLERİNİ YENMEK İSTİYORLAR UTANMA DUYGULARINI YİTİRMİŞ OLANLARDA YAPILANIN DOĞRULUĞUNU SAVUNUP BU KONUDA MAĞDUR OLAN YANDAŞLARINA KIYAK YAPMAK İSTİYORLAR ÖNERGEDE İMZASI OLANLARDAN BİRİSİ DE OĞLUNA POLİS TARAFINDAN YAPILAN İŞLEM DOLAYISIYLA BÜTÜN POLİSLERİN KAROLA TOPLATIP SORGUYA ÇEKİLMESİNİ İSTEYEN MİLLET VEKİLİDİR HER HALDE BU GÖREVİ EN İYİ YAPACAKLARDAN BİRİ OLARAK SEÇİLMİŞ VE İŞ BAŞINA GETİRİLMİŞ VE BEDELİNİ ÖDEMİŞ OLUYOR HER ŞEY KARŞILIKLI ALIŞ VERİŞLE GÖTÜRÜLÜYOR DEMEKTİR GÜZEL BİR ANLAYIŞIN NETİCELERİNİ BU TOPLUMA GÖSTERİLİYOR DENEBİLİR ISRARLARI BUNDANDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat