TMMOB İKK Bildirisi, atom çekirdeği mi ay çekirdeği mi?

20 Eylül 2016 21:57
A
a
‘’Atom çekirdeğine hâkim olan, önümüzdeki iki yüzyıla hakim olur.’’
Kim yapıyordu bu hayati saptamayı yüzyılın başında?Yeni Zelandalı-İngiliz nükleer fizikçi, 1908 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi olan Ernest Rutherford.
1911'de Atomun boşluklu bir yapıdan oluştuğunu keşfeden Rutherford'un bu görüşten yola çıkarak oluşturduğu model Rutherford Çekirdekli Atom Modeli olarak adlandırılır.
*****************************
Rutherford’un dediği oldu zaten.
Ve  insan da atomlardan oluşuyor.Biz insanlar bir başka büyük fizikçinin dediği gibi ‘’atomlar hakkında düşünen atomlarız.’’
Yani kıssadan hisse:Nükleer gücün yoksa politik arenada şah değil piyonsun.
 
 
Matematikle kavgalı eğitim
 
 
Eğer bir vatanımız, demokrasimiz, iç barışımız huzurumuz olsun; bağımsız onurlu bir devlet olarak bağımsız yaşayalım istiyorsak, bilime yaslanacağız önce.
Matematik bilmeden eğitim olmaz. Matematiksiz kalırsak tarikatlara cemaatlere teslim oluruz, FETÖ duvarına toslarız; emperyalizm biziTimsahın ceylanı yuttuğu gibi yutar.
*************
Matematik doğanın dilidir, bilimin temelidir. Eğitim sistemimiz matematikle kavgalı durumda. Öğrenciler matematikten nefret eder hale gelmişler. Sınavlarda matematik sorusu çözülemiyor. Matematiksel düşünme geleneğimiz yok. Bilimsel metot nedir unutuyoruz.
Nasıl olacak peki matematiği bilmeden? Rakamlar karşısında tir tir titreyerek, bunalarak akla sırt dönerek, felsefeyi görmezden gelerek kimin neyin işine yarayacağız.
Matematiğin yoksa doğayı dönüştüremezsin,doğa seni alt eder orta çağa sürüklenirsin. Matematiksiz tarım toplumu olarak kalırsın. Tarıma dayalı demokrasi ise hiç olmaz.
*************************
Teknoloji ithal etmek yetmez, bilimsiz teknoloji bir ülkeyi batağa sürükler. Çamaşır makinan, cep telefonun, bilgisayarın, araban, var diye gelişmiş sayma kendini.
Bilim üretiminde neredesin? Üniversitelerin hangi düzeyde, mühendisin hangi kalite de?
Matematiği öğrenmeden, evrim bilimi bilmeden, kuantum fiziğini anlamadan, felsefeye sırt çevirip varılacak hiçbir yer yoktur.
Bilim üreteceğiz ki teknolojimiz olacak; onun içinde mühendisliğe mimarlığa önem vereceğiz TMMOB gibi yapıların üzerine titreyeceğiz.
Mühendisi iyi eğiteceğiz, onu düzgün ekonomik koşullarla donatacağız, mühendisin aklından, mesleki deneyiminden yerelde de, hükümette de yararlanacağız ki büyük bir ülke olabilelim.
 
 
TMMOB yasasını değiştirme girişimi
 
 
Geçtiğimiz pazartesi günü TMMOB’a bağlı odaların yönetici ve üyeleri ‘Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ nedeniyle Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldiler.
TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan bildiriyi Bursa İKK SekreteriFikri Düşünceli okudu.
Bildiriden hayati önemdeki bölümü yazayım:
''Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı meslek disiplinleri ve meslek örgütlerimiz, kapitalizmin neoliberal döneminin sermaye birikimi ve rant politikalarına tabi kılınmaya çalışılmaktadır. Mühendis, mimar, şehir plancılarının bazı alanlardaki yetkileri uluslararası sermaye kuruluşlarına devredilmiş, bazı alan ve yetkiler kısıtlanmış, bazıları ortadan kaldırılmış, eğitimde önemli dönüşümler gerçekleştirilmiştir. Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmetlerinin ana sektörleri kamusal yarar yaklaşımından çıkarılıp serbestleştirme, özelleştirme, ticarileştirmenin unsurları haline getirilmiştir. Esnek, güvencesiz çalışma koşulları tüm emekçilerle birlikte üzerimizdeki sömürüyü yoğunlaştırmıştır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, insanca barınma hakkı ve deprem gerçeğinin gerektirdiği yapı denetimi, kent politikaları, enerji, tarım, orman, su kaynakları gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim ve bilimsel–teknik kriterleri devre dışı bırakılmakta, evrensel bilimsel mesleki gereklilikler tasfiye edilmektedir."
‘’(…)Anayasal dayanağı bulunan TMMOB Yasası’nı değiştirmek, önemli bazı yetkilerimizi almak, iktidarın hep gündemindedir. ‘’
Bu haklı uyarılara kulak verilmelidir.TMMOB zayıflatılmamalı aksine daha da güçlendirilmelidir.
****************
Mühendisin mimarın şehir plancısının aklını hayatın her alanına katalım ki, bilimin öncülüğünde refaha, barışa, adaletli bir toplumsal hayata kavuşabilelim.
Atom çekirdeğini ıskalayıp televizyon dizisi karşısında ay çekirdeği çitleterek olmuyor yani solculuk da, sağcılık da, okurluk da,yazarlık da, laiklik de, demokrasi de.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat