Loading...

Trafikte öncelik yayanın artık…

12 Şubat 2019 20:31
A
a
Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı Türkiye’de de.
Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.
Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti yahut levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.
 
* * *
Ülkemiz ölümlü trafik kazalarında dünyada ön sıralarda.
Yılda 7 bin 400 insanı trafik kazalarında yitirdiğimiz gerçeği var.
Bu rakam 10 yılda 75 bin kişi yapar.
Bir yılda kazalarda 300 bir yurttaşımız yaralanmakta.
Bu da 10 yılda 3 milyon insan demektir…
Bu kadar insan zayiatını, bu kadar sürede bu ülke ne depremlerde, ne terörde ve savaşta vermiş değildir.
Onca yapılan çift yönlü yollara, araçların yenilenmesine ve eğitime karşın hala Türkiye bu konuda çok bir mesafe alabilmiş değil.
Ölümlü trafik kazalarının yaklaşık yüzde 23’nün yayalardan oluştuğu ülkemizde dünyanın pek çok yerinde uygulamada olan ‘Yaya Öncelikli’ trafik uygulamasına geçmesi kuşkusuz sevindirici.
Bu konuda tüm vatandaşların duyarlı olması için devletin ve bütün kurumların bu konuya eğilmesi gerekiyor.
 
* * *
Trafikte polis ve trafik işaretlerinin bulunmadığı yaya geçitlerinde önceliğin yayada olduğunu Avrupa ülkelerine gidip-görenler bilir.
İnsan ayağını yola attığı anda bütün trafik durur…
Öyle görmüş, öyle eğitilmişler…
Bizim Temel de bir Almanya’ya gittiğinde bu uygulamaya tanık olur.
Trafik polisi ve trafik işaretinin bulunmadığı bir yaya geçidinde insanların yola adım attıklarında trafiğin durduğunu görünce kendisi de yola adım atar. Bütün araçlar durur. Bu Temel’in hoşuna gider, karşıya geçer, bir süre sonra geri döner, araçlar hep durur. Bu karşıdan karşıya geçişleri birkaç kez yineler Temel. Son kez karşıdan karşıya geçmek için yine adımını atar, araçlar durur, tam yolun ortasındayken bir araç gelir ve Temel’in koluna çarparak 50 metre ileride durur, camı açarak bağırır Temel’e; “Kardeşim ne arıyorsun yolun ortasında”!..
Kıssadan-hisse!..
 
* * *
Yukarıdaki örnekte olduğu gibi böyle bir trafik anlayışından şimdi ‘Yayaya öncelikli’ bir trafik anlayışı geliştirmemiz gerekiyor.
Kuşkusuz kolay olmayacak ama bir yerden başlamak için aslında geç kalınmıştı.
Daha önce de bakanlık trafik sorunlarına çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlemişti.
Bakanlık bu kapsamda; "Kırmızı Düdük", ''Bu Yolda Hep Birlikteyiz', "Çocuklar, Polis, Jandarma Trafik Denetiminde" kampanyalarını yaşama geçirmişti.
Şimdi de ‘Yaya öncelikli’ trafik uygulaması başladı…
İnsanoğlu yaratılıştan bencil, hepimiz yahut çoğumuz araç kullanırken yayalara, yayayken de araç kullananlara kızarız.
Biraz daha nefislerimize de hakim olmalıyız…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat