Loading...

Türk lojistik sektörünün sürdürülebilirliği tehlikede…

6 Aralık 2017 22:27
A
a
Türkiye 2023 hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı kaygıları içinde yolunu sürdürürken, ilk çeyrekteki yüzde 5’lik büyüme umutların kırılmasını şimdilik önlemiş görünüyor.
Ancak arayı kapatmak için daha epey yapılacak şeyin olduğu da açık.
Bu büyümeye büyük katkısı olan dış satımın en önemli parçası olan lojistik sektöründeki durumu da bu kapsamda ele almak gerekiyor.
Çünkü dış satım hedeflerine ulaşmada lojistik sektörü büyük önem taşıyor…
Evet, Ocak-Nisan 2017 verilerine göre; ilk çeyrekte Türk araçların dış satımdaki taşımaları yüzde 11 arttı.
Bu, Nisan’da da sürdü ve ilk 4 ay itibariyle artış yüzde 9 olarak gerçekleşti.
Kuşkusuz Türk lojistik şirketleri yalnızca dış satımda değil, dış alım taşımalarında da ilk 4 ay itibariyle bu büyümeyi sağladı.
Dış satım taşıma pazarında yüzde 80 Türk, yüzde 20 yabancı payında bir değişiklik olmadı ancak, Türk araçlarda artış seyri yabancı araçlardan daha hızlı.
Buraya kadar gelişmeler normal…
Ancak madalyonun bir de arka yüzü var…
 
* * *
Uluslararası ticarette temel prensip, nakliye aşamasının olabilecek en kısa zamanda, en düşük maliyetle gerçekleştirilmesidir.
Günümüzde uluslararası ticarette önemli olan, sevkiyatın hangi koşullar altında gerçekleştirileceğidir.
Bunu kimin yapmış olmasının fazlaca bir önemi kalmamıştır.
Asıl olan rekabettir ve Türkiye kendi sektörüne rekabet edebilme koşulları oluşturabilmelidir.  
Başarılı bir dış ticaret operasyonu açısından  sevkiyat  organizasyonunun nasıl gerçekleştirileceğinin, sevkiyata konu araçların hareket tarihi, tahmini varış tarihi, güncel fiyatları gibi her nokta için ön çalışma yapılarak henüz satışı gerçekleştirilecek ürün için müşteriye fiyat sunmadan önce netleştirilmesi gerekir.
Tük lojistik sektörünün bu konulardaki başarısı övgüye değerdir.
Ancak kârlılık açısından büyük sorun yaşandığını da görmek gerekir.
MÜSİAD Bursa Şubesi Lojistik Sektör Kurulu Toplantısı’nda açıklanan rakamlar hiç de iç açıcı değildir.
Kârlılık payı açısından dünya ortalamasının da altında kalan 2,3’lük pay sektörün sürdürülebilir olmasını sağlamaktan uzaktır.
Bunun nedenleri üzerinde durup, ivedilikle önlem alınması kaçınılmaz görünmektedir.
 
* * *
 
MÜSİAD Bursa Şubesi Lojistik Sektör Kurulu’nun önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Fikret Ruhi Cömert, Türkiye’deki potansiyel lojistik pazarının büyüklüğünün 90-100 milyar dolar seviyelerinde olduğunu, başta uluslararası taşımacılık ve gümrük olmak üzere dış kaynak kullanımının yüzde 50 ve mevcut pazar büyüklüğünün de 50-55 milyar dolar olduğu söylerken, sektörün yabancıların eline geçmeye başladığını, kârlılığın çok düşük seviyelere indiğini ve özelikle Kapıkule Gümrük Kapısı’ndaki yığılmaların altını çizdi.
Toplantıya katılan Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ve diğer sektör paydaşları lojistik sektörünün içinde bulunduğu sorunları ilk elden dinleme fırsatı buldular.
Hükümetin 2023 hedefleri için gösterdiği duyarlılığa, üretim ve dış satımın artırılmasına yönelik öteden beri gösterilen çabalara karşın, dış satımın en önemli unsuru olan lojistik sektörünün içinde bulunduğu sorunlar yumağının sektörün geleceğine yönelik kaygıları arttırması toplantı gündeminin en önemli gündem maddesi oldu.
Öteden beri karayolu taşımacılığı ağırlık bir ülke olan Türkiye’de, en büyük TIR filosu ve depolara sahip olunmasına karşın bu denli karamsarlık tablosunun ortaya çıkması hükümetin ivedilikle bunu ele alması gereken bir konu olduğunu açıktır.
Demiryolu, deniz ve hava taşımacılığının giderek yaygınlaşması ile eğer önlem alınmazsa sektörün sürdürülebilirliğinin gerçekten tehlikeye gireceği açık çünkü…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat