Üçlertoprağı gibi bir isim CHP’den nasıl istifa ettirilir?

8 Eylül 2016 21:19
A
a
Dün öğle saatlerinde sosyal medyada aşağıdaki paylaşımı okuyunca dondum kaldım:
‘’Elveda Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisinden, emeğe olan saygısızlıktan, itibarsızlaştırılmaktan, diyalogsuzluktan, birilerinin kendilerini Kaf dağının üstünde görmelerinden, söz versek de, nasıl olsa, ÜÇLERTOPRAĞI ailesi iyi CHP’lidirler, sözümüzden durmasak bir şey olmaz demelerini artık içime sindiremediğim için, 40 yıllık maddi ve manevi emeğimi geride bırakarak istifa ettiğimi ve kimseye mahkûm olmadığımızı da kamuoyuna saygıyla arz ederim.’’
Biraz aşağıda bir başka paylaşım daha vardı:
‘’Sol, Sosyal demokrat düşünce içinde en kötü şey, emek sömürüsü ve aynı ideolojiyi paylaşan dostların birbirlerine tuzak kurmasıdır. Herkese gelecek günlerinde sömürüsüz ve tuzaksız bir yaşam diliyorum.’’
****************
Bu demir leblebi gibi cümleler içeren paylaşımlar, CHP denince Bursa’da ilk akla gelen isimlerden birine, CHP’nin kilit taşlarından, yılların CHP emektarı, Nesimi Üçlertoprağı’na aitti.
40 yılın CHP’lisi
Nesimi Üçlertoprağı, 12 Eylül öncesinde siyasete CHP’de başlamış, darbeden demokrasiye geçilince önce SODEP’e ardından SHP’ye girmişti.
Üçlertoprağı, SHP’de il yönetim kurulu üyeliği, Yıldırım İlçe Başkanlığı ve 1991’de ön seçimden çıkarak ikinci bölgeden ikinci sıra milletvekili adaylığı yapmıştı. Üçlertoprağı CHP’de ise il yönetim kurulu üyeliği ve Yıldırım Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuştu.
CHP’nin en sevilen sayılan isimlerindendir Nesimi Üçlertoprağı ve öyle menfaat için, rant için, mevki makam için partisinden kopacak bir isim, istifasını bir şantaja dönüştürecek bir kişilik değildir.
Demek CHP yine o bildik hastalığı olan, parti içi sevgisizlik, vefasızlık, saygısızlık, kadir kıymet bilmeme, emeğe değer vermeme ile en değerli üyelerinden birinin onurunu incitiyor ve partisinden kopmasına neden oluyordu.
FETÖ darbe girişimi dahi CHP’de bir silkelenme yaratmamış ise çok üzücü.
****************
Dün Nesimi Üçlertoprağı ile görüştüm. Yazılmamak kaydıyla çok şey anlattı. Onurunu kırılmış hissediyor ki onur kendisi ve ailesi için vazgeçilmezdir.
Yine de CHP’yi zorda bırakacak bir cümle dökülmüyordu ağzından ama anlaşılıyor ki yıllara yayılan haksızlıklar, vefasızlıklar, saygısızlıklar birikmiş ve Üçlertoprağı bu zor kararı almak zorunda kalmış.
Peki Üçlertoprağı döner mi CHP’ye?
‘’Birileri der ki biz hata yaptık ve öz eleştiride bulunursa onca yılımı verdiğim partimden istifa kararımı gözden geçiririm.’’ diyordu Üçlertoprağı.
Ancak, kendisiyle konuştuğum ana kadar ne il başkanı, ne milletvekilleri, ne de ilçe başkanları Üçlertoprağı’nı aramamıştı henüz.
İyimser bir tahminle CHP’nin refleksleri geç işliyor diyeyim.
Nerede dava kardeşliği
CHP’de insanlar sorunları oldu mu yalnız kalıyor, zor anlarda herkes kayboluyor, kimse kimsenin derdini yüreğinde hissetmiyor bu da parti bağını çürütüyor, partiye güveni azaltıyor. 
Dayanışma için dava kardeşliği gerekir. Bir ideal etrafında bütünleşmenin yani yol arkadaşlığının, yoldaşlık duygusudur bu.
Ne acı ki, yollar uzun zamandır birbiriyle az kesişiyor, yoldaşlık oluşmuyor CHP’de. 
Siyasette amaç politik kariyer olunca CHP’liler birbirini yoldaştan çok hakkına el uzatan rakip gibi görüyor. Gelsin hasetler, vasatlıklar, fesatlıklar sevgisizlikler saygısızlıklar. 
Oysa Türkiye’nin durumu ortada. CHP’lilerin kucaklaşma, sarılma, dayanışma zamanı.
****************
Nesimi Üçlertoprağı SHP ve CHP’de büyük emek vermiş, değişik kademlerde başarıyla görev yapmış, ahlakı, bilgisi, çalışkanlığı ve özverisiyle örnek bir kişilik ve partilik sergilemiştir.
Nesimi Üçlertoprağı, tekrar yazayım, CHP’nin Bursa’da kilit taşlarından biridir. 
Onu kıran, üzen, onuru incitenler ve partisinden istifa etmek zorunda bırakanlar CHP’ye nasıl büyük bir zarar verdiklerini umarım fark ederler ve bu büyük ayıbı temizlerler. 
****************
CHP üzerindeki ölü toprağını silkeleyecekse Üçlertoprağı’nı kaybetmemeli.
1000
icon
Hikmet alb 9 Eylül 2016 02:20

GENÇ PARTİ İLÇE BAŞKANI OLARAK PARTİMİZ ŞU ANDA SEÇİMLERE KATILMASA BİLE VE HİÇ BİR BEKLENTİM OLMAMASINA RAĞMEN İLK GÜN Kİ HEYACANLARIMI TAŞIYORUM YANİ PARTİMİ SEVİYORSAM YANİ BU MEMLEKETE VERECEĞİ HİZMETLERİ İYİ BİLİYORSAM ONUN MUTLULUĞUNU DUYARAK BEKLERİM KÜSEREK DAVADAN UZAKLAŞILMAZ YILLARCA KORUDUĞUN İNANÇLARINI YOK SAYAMAZSINIZ O BEY EFENDİNİN HASSASİYETİ DOLAYISI İLE KIRILMIŞ OLMASI ZAMANLA GİDERİLİR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat