Vali abi

26 Eylül 2016 22:27
A
a
Aslında bu “Vali abi” lafının mucidi bizim Muharrem’dir. (Karabulut)
 
Bundan uzun yıllar önce bir basın toplantısı sırasında dönemin Bursa Valisi Zekai Gümüşdiş’in soyadını “acaba altın mıydı yoksa gümüş mü” diye bir türlü hatırlayamayan Muharrem işi samimiyete vurduruyor ve orada, kentimizde görev yapan en büyük mülki idare amirine “Vali abi” diyerek hitap ediyordu.
 
Dönemin “Vali abisi” Karabulut’a “buyur gülüm, bi tanem, nar tanem, nur tanem” diye mi yanıt verdi, işin orası bilinmez ama ben de bugün lafa şimdiki Bursa Valisi İzzettin Küçük’e hitaben “Vali abi” diye seslenerek başlamak istiyorum.
 
Kendisine “Vali abi” diyorum çünkü, bu samimiyete istinaden belki beni de kardeşi olarak görür ve dile getireceğim konu ve kişilerin üzerine giderek dertliye derman, suçluya ferman bulur.
 
Vali abim, canım abim, şeker abim…
 
Hürmet eder, yanaklarından hassaten şap şap öperim güzel abim.
 
Bu Fethullahçılar hakikaten hem çok can yaktılar, hem de nahak yere pek çok insanın büyük zararlara uğramasına neden oldular Vali abim.
 
İşte bunlardan sadece ikisi, uzun yıllardan bu yana kentimizde eğitim işiyle uğraşmakta olan Selim Altın ve Elif Altın çifti. 
 
Önce 2001 yılında bir limited şirket kurarak başlıyor işe; daha sonra da 2008’de isimlerini değiştirerek “Ekol Dershaneleri’ni” açıyorlar.
 
Ben bu “Ekol” adını duyardım her yerde.
 
Sonra “dershanelerin kapatılacağı” ilan edilince de bir yatırımcı bularak Heykel’in arka tarafındaki Tan Okulu’nun eski binasını satın aldırıp “temel lise” olarak faaliyete sokuyorlar.
 
O da ne!
 
Tam kayıtları açmaya hazırlandıkları sırada, 23 Temmuz’da bir ekip gelerek Olağanüstü Hal yönetimine ilişkin kanun hükmünde kararname uyarınca “Fetöcülükten” kapatıldıklarını bildiriyor onlara.
 
Oysa ailenin Fetö’yle uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur!
 
Tam tersi, uzun yıllardan beri seçimlerde CHP’den sandık görevlisi olarak çalışmaktadırlar.
 
Okulun müdürü dahi CHP üyesidir hatta kardeşi geçmişte “Balyoz Davasından” dolayı Fetöcüler tarafından haksız yere mağdur edilenler arasındadır!
 
Hemen dava açarlar ama olağanüstü hal nedeniyle “yürütmeyi durdurma” kararı alamazlar mahkemeden.
 
Öte yandan yeni eğitim öğretim yılı gelip dayanmıştır kapıya.
 
Meselenin kaynağını öğrenmişlerdir.
 
Bursa’da tüm sanayi camiasını “bunlar Fetöcüdür” diye ihbar eden Selim Yedikardeş’ten şüphelenirler önce!
 
Selim bu konuda henüz eğitim camiasına girmemiş ancak, sanayicilerden sonra Kapalıçarşı’nın alt katında bulunan esnafın kurduğu Yaymacılar Odasına dalmıştır jurnallemek için!
 
Meğerse gerçekte, çalışanlarından biri sırf düşmanlık için haksız yere ihbar etmiş bunları.
 
CHP’den milletvekilleri Lale hoca (Karabıyık) ve Erkan (Aydın) çok yardımcı olurlar Altın çiftine.
 
Yetkililer de her seferinde “üstünüze atılı ispatlı bir suç yok, yakında listeden çıkarılacaksınız” deseler de şimdiye dek bir türlü olumlu sonuç alınamaz Vali abi.
 
Ancak Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki “sallamasyonun” nedeni kısa süre içinde anlaşılacak ve döndürülen dolaplar bir bir ortaya çıkacaktır.
 
Şu anki Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Tan’ın binasını onların yine okul olarak kullanmaları için satın alan kişiye habire dışarıdan müşteri göndermekte, bu arada ve o yapının başkalarına devredilmesi için elinden gelen tüm gayreti göstermektedir!
 
Üstelik de şehir merkezinde, bahçesiyle birlikte özel okul yapılmaya  uygun öylesi başka bir bina daha yoktur çünkü!
 
Yer çok kıymetlenmiştir.
 
Çok ayıp; üstelik de çok günah!
 
Fetöcülerden ne farkı kaldı şimdi bunların?
 
Gitti Fetö, geldi Töto!
 
Hiç aslı astarı olmadığı halde “Fetöcü” diye insancıkların hayatlarını karartıp, emeklerini çalacaksın öyle mi?
 
Vali abi, bak kardeşlik hakkı için senden çok rica ediyorum, şu İl Milli Eğitim Müdürünün kulağını şöyle sıkıca bir çek, hatta biraz da bur ki canı yansın biraz!
 
Engel olmasın suçsuz, masum insanların işine.
 
Bu dünyanın öte tarafı da var biliyorsun!
 
N’aparlar orda adamı, vallahi söylemeye bile hiç gerek yok!
 
Vali abim…
 
Dert de bir değil, derman da.
 
Geçenlerde bayramdan önce yazmıştım buradan, “Bursa’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a edilen küfrün üzerini kimler örttü” başlığıyla Vali abi?
 
Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde umuma açık bir alanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı’na küfrediliyor, tutanak da tutulup, şahitler tarafından imzalanmışken suçlunun cezalandırılması yerine şimdiki Müdür Yunus Kaldırım’la, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Cemalettin Torun’un yardımcısı Muharrem Durmuş tarafından olayın üstü örtülmeye çalışılıyordu!
 
Görgü tanıkları İbrahim Kuru ve Tuncay Küçükkaya’ya kendi amirleri tarafından baskı yapılıyordu, düşünebiliyor musunuz şikayetlerinden vazgeçsinler diye Vali abim?!.
 
Yazımın yayınlanmasının ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmiş, polis bu iki kişinin ifadesini almış geçen hafta.
 
Ah ah ah!
 
Fakat sonra ne olmuş biliyor musun Vali abi?
 
Bu nedir, nasıl bir zulümdür Bursa’da yapılan Allah aşkına Vali abi!
 
Küfür olayına şahit olan ve tüm baskılara rağmen bildiğinden şaşmayıp, geri adım atmayan Tuncay Küçükkaya aslında bir görme engelli memur Vali abim.
 
Daha doğrusu gözleri neredeyse hiç göremeyecek kadar ileri derecede bozuk.
 
Müdür Yunus Kaldırım şahitlikten vazgeçmediği için nasıl cezalandırmış onu biliyor musunuz?
 
Yeni İl binasına “gece bekçisi” yaparak!
 
Yahu adam neredeyse kör!
 
Gece neyi görüp, nereyi bekleyecek orada?!
 
Mesela Selim Yedikardeş yeni ihbarlar için gece binaya gelse bile tanımaz, tanıyamaz adam!
 
Hele hele Olay’da yayınlanan İsmail abinin (Öztat) son yazısından sonra zaten artık yolda karşılaştıkları vakit neredeyse herkes Selim’i tanımazdan geliyor Bursa’da!
 
İşittiğime göre evde eşi bile akşamları kapıyı açmıyormuş, “git bu gün kimi ihbar ettiysen orada yat” diyormuş sütre gerisinden yenge hanım.
 
Fiyonklu kurdeleyi de fırlatıp atmış balkondan kafasına.
 
Geceleri, top yapıp kendine yeni arkadaş edindiği fiyonklu kurdeleye sarılarak Kent Meydanı’ndaki Yedikardeş Oteli’nde yatıyormuş artık sarı Selim.
 
Bir sabah kurdeleye dolanmış halde bulmuşlar da açamamışlar bir türlü kat görevlileri Selim’i, bükümcü, devereci ustalar çağırmışlar daha sonra.
 
Akşamları hava karardıktan sonra otelin çatısında çizgili pijamalı, elindeki teleskopuyla etrafı gözetleyen dom dom yanaklı tombalakça bir adam görürseniz sakın şaşırmayın; kendine ihbar edecek yeni insanlar arayan Selim’den başkası değildir o!
 
Babası almıştı sünnetinde teleskopu oyalanması için, işte o gün bu gündür cihazı elinden düşürmüyor Selim.
 
İşittim, sünnetçiyi de Jurnallemiş geçen gün, “Fetöcülerin çocuklarını  hep bu adam  kesiyodu” diye!
 
Kaldırım Müdür tarafından sürgün edilen görme engelli Tuncay Küçükkaya yeni evli ve geceleri onun eşi de artık yalnız kalıyor evlerinde biliyor musunuz hiç kabahati suçu yokken, üstelik de çok korkuyormuş tek başına olmaktan?
 
Tek suçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a edilen küfrü duyup şahitlik yapmak bu insancığın!
 
Öte yandan gelişmelerin her ayrıntısından müsteşar dahil Bakanlıktaki üst düzey görevlilerin tümünün haberi var ve ne acı ki hiç müdahil olmuyorlar!
 
Vali abi…
 
“Abilik” zor zanaat.
 
Şu “Kaldırım Müdürü” de iki kulağından tutarak önce havaya bir kaldırın!
 
Sonra…
 
“Ula sen ne piçum uşaksun beyle, millete habire eziyet ediyip duruyisin şeyle” diyerek indirin, kaldırın, indirin, kaldırın, indirin, kaldırım!
 
Ne kadar ayıp bir şey ya!
 
Elin mazlum garibanı üzerinden ego tatmini yapıyor bunlar resmen!
 
Devlet böyle mi idare edilir Vali abi?
 
Hiç alakası bile olmadığı halde insancıkların okulunu asılsız bir ihbarla “şak” diye kapatacaksın, bu ülkenin Cumhurbaşkanına laf söyletmeyen elin garibanını da alıp sürgün edeceksin!
 
Vali abim benim…
 
Daha ne diyeyim?
 
Kestane kebap, acele cevap?
 
1000
icon
Ifsaci 15 Kasım 2016 01:09

Bide kurulus mudurlerine bakin derim vekil olarak aylarca paralari goturuyorlar 1 gecede.kadin konuk evleri ve sonimler bildigin surgun yerin.olmus nerdenmi biliyorum calisan 657 tabi personele bakarsaniz zaten anlarsiniz bide buralara el atin darbenin akp nin kendi kendine yaptigini iddia edip kiskirtanlarda cabasi.tabi

0 2 Cevap Yaz
Şevket 28 Eylül 2016 19:02

VALİ ABİ,KALDIRIM MÜDÜRÜ AMUDA KALDIRMIŞ! ODADAN ÇIKTIĞINDA SURATI PATLICAN MORUYMUŞ! TEŞEKKÜRLER M ALİ BEY!

1 1 Cevap Yaz
Selma 28 Eylül 2016 18:39

M Ali Bey,yazınız ses getirdi.Yakında siz de bu sesi duyacaksınız.Halkın çocuklarına sahip çıkmanızı alkışlıyorum.Umarım,AKP İl Başkanı ve şakşakçısı Muharrem Durmuşta derslerini almışlardır.

1 1 Cevap Yaz
Semih 28 Eylül 2016 14:05

M Ali Beyin yazdıkları tümüyle doğrudur Eksiği var fazlası yoktur...

1 4 Cevap Yaz
DOSTÇA 27 Eylül 2016 19:02

Y A N I L T I L I Y O R S U N U Z !!!!!!!!!!

5 2 Cevap Yaz
yorum 27 Eylül 2016 12:42

Mehmet ali bey;reis-i cumhurumuz valilere ve ust duzey burokratlara kimseye kefil olmayin, paralelle ilgili davalara mudahil olmayin dedi.şimdi oldumu sizin yaptığınìz?Sizin hesaba gore yarin madurlar valibeyin kapisinda kuyruk olur.iş çığìrından çıkar. İnsanlar sormaz mı? Bizide yazar mi mehmet ali bey diye?

1 2 Cevap Yaz
Hikmet alb 27 Eylül 2016 01:46

DEĞER BİÇİLMEZ YEĞENİM İNSANLARI BİRBİRİNE YAKLAŞTIRAN SEVGİ VE SAYGIDIR SEVGİ VE SAYGI BİTER İSE EN KUTSAL BERABERLİKLER BİLE YIKILIR(MESELA EVLİLİKLER GİBİ)TOPLUMUN KURALLARINDA BÜYÜK KÜÇÜĞÜN HAK VE HUKUKLARI FARKLIDIR ÇİĞNENDİĞİNDE GEREKEN YAPILIR DEVLETİNDE ÇALIŞANLARI İÇİN VERDİĞİ SAYGI KURALLARI VARDIR VE ONLAR DEVLETİN İTİBARINI TAŞIRLAR ONLARA NASIL HİTAP EDİLECEĞİ TERBİYE VE NEZAKET KURALLARI İÇİNDE OLMASI GEREKTİĞİ KANUNLARDA BELİRTİLMİŞTİR DIŞINA ÇIKILIR İSE SUÇ OLUŞUR SAMİMİYET DİLİ KENDİ AKRANLARI ARASINDA VARDIR BAŞKALARI İÇİN HAK DEĞİLDİR SAYIN VALİMİZİN VEYA VALİ BEYİN HOŞ GÖRÜLÜ OLMASI SUİSTİMAL EDİLMEMELİDİR ÇALIŞAN BİR GÖREVLİYE DEVLETİN VERDİĞİ RÜTBELER İLE HİTAP EDİLMELİDİR SAVCI BEY DOKTOR BEY KOMUTAN BEY DEMEK NEZAKET KURALIDIR UNUTULMASIN SEVGİ SEVGİYİ SAYGI SAYGIYI ÇAĞIRIR YANİ BU GÜZELLİKLER KARŞILIKLI OLUR TEK TARAFLI OLUR İSE DOSTLUKLAR BİTER SEVGİLERİMLE

4 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat