Vali Küçük, kent sorunlarını basınla masaya yatırdı…

12 Eylül 2017 22:19
A
a
Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün verdiği basınla ilk tanışma yemeği 15 Temmuz hain kalkışmasının birkaç gün sonrasına denk gelmişti.
Bu yemekli toplantıda, doğal olarak konu daha üzerinden birkaç gün geçmiş olan 15 Temmuz ve sonrası gelişmeler olmuştu.
Hem günün önemi ve hem de Bursa’ya yeni ısınmaya başlayan Küçük’ü biraz soğuk ve basına mesafeli görmüştük.
Bunu, önceki gün gerçekleşen ve 2 saat süren son toplantıda bir arkadaşımız da dile getirince Vali Küçük, şaşkınlık ama içtenlikli bir gülümsemeyle “beni de soğuk buluyorsanız, diyeceğim bir şey yok” diyerek yanlış anlaşılmış olduğunu vurguladı.
Gerçekten de ilk toplantının üzerinden geçen zaman ilerledikçe çeşitli vesilelerle karşılaştığımız Vali Küçük’ün içten, sıcak ve insani yaklaşımını devlet adamlığı ile harmanlayarak başarılı bir iletişim kurduğuna tanık olmuştuk.
İki gün önceki toplantıda da bu açıkça zaten ortaya çıkmıştı.
 
* * *
Vali Küçük, bu son toplantıda kent sorunlarının masaya yatırılıp, çözüm önerileri üzerinde düşünce üretme ve açıklamamıza öylesine uzun ve sıcak bir ortam sunmuştu ki, salt soru sorma alışkanlığı içinde olan kimi arkadaşlarımız baştan ikilem yaşasa da bunu çabuk atlattılar ve sorularını sorarken çözüm önerilerini de sunma şansı buldular.
Bu, önemliydi ve bu tür toplantıları daha sık yineleme düşüncesini de belirten Vali Küçük’e bundan duyduğumuz memnuniyeti de kendilerine ifade etme gereği duyduk.
Vali Küçük bu son toplantıda kente yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Bunları gazetemizin bugün sayfalarında bulacaksınız…
Üzerinde önemle durulan birkaç konu üzerinde değerlendirme yapacak olursak şunları söyleyebiliriz;
Bir kere ilk ve önemli sorun trafik olarak öne çıktı…
Yerel ve merkezi yönetimin bütün çabalarına karşın Bursa gibi bir sanayi anakentinde trafik hâlâ büyük bir sorundu çünkü.
 
* * *
Vali Küçük, kent içi trafikle ilgili birimlerin kendilerine bir çalışma yapmaya başladığını ve çok kısa süre içinde bunun kendisine ulaşacağını söyleyerek bir hafta sonra kent içi trafikte önemli gelişmelerin fark edileceğini müjdeledi.
Önemli noktalarda trafik polisi marifetiyle de daha akıcı ve hızlı bir trafiğin sağlanmasını gerçekleştireceklerini söyledi.
İkinci olarak da uyuşturucu ile mücadele gündemdeydi.
Vali Küçük bununla ilgili 3 yeni köy kurulacağını ve mücadeleyi ana-babaların da yardımıyla sürdüreceklerini vurguladı.
Uyuşturucu ile mücadelede salt polis marifetinin yeterli olmadığının, olmayacağının altını çizen Küçük, ailelere de büyük görev düştüğünü belirtti.
 
* * *
Bursa’nın kentsel dönüşümü, yüksek teknolojili sanayi bölgeleri, sağlık yatırımları ve turizm potansiyeli ile ilgili de düşüncelerini açıklayan Vali Küçük, Bursa’nın yaşanabilir kentler sıralamasında uluslararası bir kuruluşun başlarda göstermesini önemsediklerini ama kimi sorunların da bulunduğunu, bunların çözümüne yönelik çalışma içinde olunması gerektiğinin altını çizdi.
Eğer Türkiye orta gelir tuzağını bozacaksa bu Bursa’dan başlayacak, başka şansımız yok” diyerek Bursa’nın potansiyeline dikkat çekti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat