Loading...

Vatandaşa dokunabilmek böyle bir şey

9 Ağustos 2018 21:51
A
a
Değişim ve gelişim gösteren kentlerde yaşayan insanların da zaman içinde yerel yönetimlerden beklentileri aynı oranda değiştiğini ve de artığını görüyoruz.
Hal böyle oluruncada sosyal belediyecilik anlayışının son yılarda ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz.
Sosyal belediyecilik kavramının anamı kısaca şudur:
Rutin belediyecilik hizmetlerinin dışında, vatandaşın günlük yaşamını kolaylaştırırkan hayat standartını yükseltecek hizmetler yapmaktır.
Yanı sıra ihtiyaç sahibi kişileri tespit edip onların sağlıktan barınmaya, gıda yardımından evde bakım hizmetlerine kadar ihtiyaçlarını karşılayabilmektir.
Çoğumuz farkında değiliz.
Çevremizde bu durumdaki kişileri göremiyoruz!
Göremememizin belki de sebibe görmek istemediğimizden olabilir mi?
Bunları niçin aktardığımıza geleçek olursak anlatayım.
Elbetkte bazı belediyeler alt satırlarda okuyacağınız Karacabey Belediyesi örneğindeki gibi vatandaşa dokunan hizmetleri yapıyorlar.
Ama yeterli olup olmadığı tartışılır.
Karacabey Belediyesi'nce ilçede ihtiyaç sahibi insanları belirleyip yardım edebilmek için "Mobil Başkan Görevde" adını verdiği 12 kişiden oluşan her biri alanında eğitimli ve de donanımlı bir mobil ekip oluşturulmuş.
Ekip, adeta Karacabey'in rongenini çekercesine her gün tek tek, kapı kapı, hane hane dolaşarak muhtaç kimselerin olup olmadığını araştırıyor.
Başkan Özkan, fırsat buldukça ekiple birlikte ev ziyaretlerine katılıyormuş.
Bugüne kadar 2 bin 300 haneye ulaşılmış.
Hedef ilçenin tamamının kapısını çalmak.
Belediye Başkanı Ali Özkan, anlatıyor...
Sosyal devlet hizmetlerinden pek çok insanın bu ebip sayesinde haberdar olduğunu söylüyor.
Hatta iki yıldır evinde felçli yatalak bakıma muhtaç kanser hastası insanlara ulaşılıp tedavilerinin düzenli şekilde yapılabilmesi için ilgili sağlık birimlerine bilgi verilip sonucunun da takipcisi olunduğununu belertiyor.
Ayrıca beledeyinin hizmetleri konusunda ziyaret edilen insanlar bilgilendirilip istekleri, beklentileri, şikayetleri, önerileri alınıp kamunun ilgili birimlerine ulaştırılması sağlanıyormuş.Başkan Özkan, vatandaşın bu hizmetlerden sonderece menun olduğunu da gururlu ifade ediyor, haklı olarak.
Düşüne biliyor musunuz?
Kapınız çalınıyor ve size, "Belediye Başkanı Ali Özkan'ın selamlarını getirdik. Belediyeden yapılmasını istediğiniz bir talebeniz var mı?" diye soruluyor.
Sizde ihtiyaçlarınızı ya da önerilerinizi aktarırken ekip tarafından gerekli notlar alınırken de belediyenin hizmetleri konusunda bilgilendiriliyorsunuz.
Arzu edersen hemen Başkan Bey telefonla aranıp konuşmanız sağlanıyor.
Bunlar takdire şayan güzel hizmetler.
Hizmet ederken de vatandaşa dokunabilmek işte böyle bir şey.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat