Ya şeyhim….

12 Kasım 2016 22:32
A
a

Dostluğumuzun yıllar öncesine dayandığı bir kardeşimdir Şeyh Seyyid Ruhi… Deli dolu tavırları imanının yüceliğinden gelen bu değerli kardeşimle yıllardır İstanbul’a taşındığı için görüşemiyoruz… O sadece sıradan bir tarikat şeyhi değil dergâhıyla bütün garibanın umudu… Onun duasını yazacağım sizlere bu gün… Bir baharatçı dükkânından yazdığı ve benimle paylaştığı bu duayı…

Es selam ün aleyküm ve rahmetullah…

Efendimiz aleyhissalatü vesselam her zaman bu duayı yapmamız için hem bize örnek olmuş hem de duanın içindeki çok gizli şeylerden akıl ve gönül ehlini haberdar etmiştir. “Allahümme inni neuzu bike minel hemmi vel hazeni ve minel aczi vel keseli ve minel cubni vel buhli ve min galebetüt deyni ve kahrul rical” 
(Ya rabbi sana üzüntü gam ve kederden sığınırım. Acizlik ve tembellikten sığınırım. Korkaklık ve cimrilikten sığınırım, Borçların çokluğundan ve insanların kahrından sana sığınırım…)


Ey bu yazımı okuyan kardeşim rabbimin bana verdiği iman ve feraset ile bu yazıyı yazıyorum bu yazı yalnız sana ilaç değil psikologları yetiştiren profesörlere de ilaç ve mihenk taşıdır. Üzüntü ve keder insanın sinir sistemini kilitlediği ve çökerttiği için otomatikman kişide acizlik ve tembellik başlıyor, acizlik ve tembellikten de korkaklık ve cimrilik doğuyor, korkaklık ve cimrilikten de borçlanmak olur ve insanlarla aran bozulur. Piyasa gözler önünde, otur bir derin düşün anlarsın. Fakat şimdi birkaç yıldır gördüğüm yeni bir moda çıkmış korku modası. Adam kalp hastası olacağım diye korktuğu için kalp hastası oluyor, yani içindeki korku korktuğu hastalığı ona davet ediyor. İşsizlik korkusu adamı işsizliğe götürüyor fakirlik korkusu fakirliğe götürüyor. Bunların hepsi nedendir biliyor musun? Seni yaratan Allah'ın sana karışmadığını ve seni sahipsiz bıraktığını düşünüyorsun. O seni yaratmış sen onun Rezzak ismini unutmuşsun Şafi ismini unutmuşsun Kâfii ismini unutmuşsun Müdebbir ismini unutmuşsun Musavvir ismini unutmuşsun kısacası Esma-ül-Hüsna’yı okumamışsın ve düşünmemişsin! Sen seni yaratanın senin kaderini başkasının eline koyduğunu mu düşünüyorsun! Kendine gel tevhitte sabit dur ve tefekkür eyle, senin elinde olan hiç bir şey yok!
Vücudum elimde olsaydı bırakmazdım saçım sakalım beyazlasın. Sıhhatinde hastalığında fakirliğinde zenginliğinde kuvvetin de ihtişamında saygın da hayatında ölümünde hepsi seni bir damla meniden yaratan ve sana şekil veren seni insan yapan ve bir müddet sonra seni dünyaya getiren dünyadan sonra da ahirete alacak olan sonsuz azamet sahibi olan ve sonsuz kudretin sahibi olan rabbinin elindedir. Haşa böyle bir yaratıcının seni unuttuğunu mu sanıyorsun! Kendini sana tanıtırken demiş ki benim isimlerinden bir tanesi el-mucib (duaya icabet eden). Aklını başına topla İblis'in yularını boynundan çıkar, korkuyu at, rabbin senin ona yalvarmandan yakarmandan hoşlandığı için duayı ihmal ettin diye sana ayar veriyor farkında değil misin? Çok zengin ve kudretli biri bir gün bu fakire dedi ki "dile benden ne dilersen senin ihtiyacın çok etrafında fakirler çok ve sen de sıkıntıdasın" ceddimin bana verdiği afafeti koruyarak ona verdiğim cevap şuydu "evet fakirim size göre! Ama abdun li ganiyyim" yani dedim ki beni yaratan çok zengindir, o verdiğinde minnet yapmıyor. Ve ondan istediğinde dostluğun pekişiyor ama hayat bana gösterdi ki insanlardan istedikçe insanlarla dostluğun bozuluyor. İnsanoğluna tevhitten daha büyük bir ilim ve daha güzel bir sığınak ve dayanak verilmemiştir. Ve yeryüzünde gerçek dervişlerden yani sufilerden daha cesur ve daha mutlu insanlar yoktur. Bunlara bu cesaret ve mutluluğu veren ise onların Cenab-ı Allah hakkında marifet sahibi olmalarıdır. Çünkü bizde sultan bir tanedir ve bu sultan birkaç yıl sonra değişmeyecek olan ebedi sultandır, o da Allah'tır. Madem Allah senin sultanındır başka sultandan korkmaman lazım çünkü ondan başka sultanlar fani ve geçicidir, tıpkı senin gibi. Büyüklerimizden ve dedelerimizden tecrübe ile sabit bir şey daha gördük ve öğrendik ki dünyayı seven geçici mal mülk sahipleri, kendilerini zengin görüyorlar, bizleri de fakir görüyorlar ama biz onlardan zenginiz çünkü en büyük zenginlik, huzur ve mutluluk kanaatte gizlidir. Elhamdülillah kanaat ehliyiz ve rabbimizin payımıza düşürdüğünden razıyız. Çünkü gördük ki gecesini gündüzüne katıp fare gibi mal biriktirenlerin yüzde 99’u mutsuz ve huzursuz. Vücutlarında nefislerinde imanlarında ve ruhlarında bir sürü hastalıklar gördük. Ve biz dervişler çoğu kişinin taptığı bu geçici zevklerle süslü olan bu dünyayı boşadık, ahireti de boşadık. Yalnız rabbimizin rızasını istedik ve istiyoruz. Onun bize bu geçici dünya da verdiği rolden ve imkânlardan razıyız. Çünkü onu seviyoruz ve ona güveniyoruz ve ona sığınıp dayanıyoruz. Ve O, Ona güvenen ve dayananları boşa çıkarmaz. O seni sevdi mi senin dünya ve ahirette hiçbir sıkıntın kalır mı? Onun için Habibinin diliyle bize ulaştırdığı rabbinin çağrısına ve dinine sarıl. Onun emrettiği çizgide gitmeye çalış. Sende ne korku kalır ne de üzüntü kalır. "İnna evliyaullahi la havfun aleyhim ve la hum yahzenun" (Allah'ın velilerine ne korku vardır ne de üzüntü…)

Şeyh Ruhi kardeşim bir aksiyon adamıdır aynı zamanda… Kelle koltukta bir sevgili kuldur… İlmi kadar cesareti ile de Allah yolunda hizmettedir… Eh benim gibi biri de zaten sıradan birini sevmez ki… Öyle değil mi?

1000
icon
İsmail Ademoğlu 5 Mart 2017 02:22

Esselamu Aleykum. Ben bu katdeşimizi tanımamakla beraber yazısına verilmiş yoruma binayen yorum yapmak istedim. Zaten burada kardeşimiz ilahi bir kuvvet den bahsetmiş. İlahi kuvvet, Allahın tecelli ettiği şeylerde ve kişilerde de bulunur. Direk Allaha bağlanmak ve onda mutlu plmakta güzeldir lakin bunu sebeblerdr de bulmak güzeldir. Direk Allahda arayanlar neden acaba sebeplere karşı kapalı ve ön yargılıdır. Nasıl ki Allahı Rasulullah da sav buluyorsak , O nun varislerinde de bunu bulmak acaip olmasa gerek. Şu yazıya onca yapılacak güzel yorum varken, aklı ve lalbi hep sebeblere eleştirisel yaklaşıp , bir ilahi kuvvetle aklı ve kalbi köreltilmiş insanlara acımaktan başka birşey gelmiyor. Bari nasibiniz yok, hiç olmazsa nasibi olanların şevkini kırıp sey olmayın. Çok mu insanları tebliğ etmek istiyorsunuz, zaten Allah yolundaki değil de gidip lerhanedekilere tebliğ yapın. Ataları Abdulvehhabı osmanlı kesecekti lakin çakal çölde kaçıp kayboldu. Şeyhleri seven bir tarikatçı dan....

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 15 Kasım 2016 20:02

DEĞERLİ KARDEŞİM İNSANLARIN MUTLULUĞU İÇİN VERDİĞİN TAVSİYEYE ŞU SÖYLEYECEĞİM SÖZLER İLE KATILARAK DAHA ANLAM KAZANIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM İNSANI YARATAN KORUYAN KOLLAYAN VE ŞEFKATİNİ ESİRGEMEYEN İLAHİ BİR KUDRETİN VARLIĞINA SIĞINMANIN MUTLU OLMANIN BİRİNCİ ŞARTIDIR EĞER MUTLU OLABİLMEYİ ŞARTLARA BAĞLAR İSEK HATA YAPARIZ BU DUYGUYU KALBEN YAŞARSAK MUTLULUĞUMUZ ÖLÜMSÜZ OLUR (ŞU DİLEĞİM OLSUN KURBAN KESECEĞİM VEYA DEDELERE MUM DİKECEĞİM )BUNUN GİBİ ANLAYIŞLAR OLMADIĞINDA İNSAN YIKILIR O HALDE MUTLULUĞUMUZU ŞARTLARA BAĞLAMAYALIM BEN YAZINIZI BU TARZDA YAZILDIĞINI ZANNEDEREK YAZILMIŞ OLDUĞU ŞEKLİNDE ZANNETTİĞİM İÇİN YAZDIM YOKSA MUTLULUĞUNUZU ENGELLEMEK GİBİ BİR MAKSADIM YOKTUR SEVGİLERİMLE

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat