Yeni Marmara özgürse Bursa da özgürdür

1 Aralık 2016 20:30
A
a
Sokrates, ‘’ben at sineğiyim’’ dermiş.
Sokrates ne güzel tanımlamış kendini; filozof rahatsız eder, gerçeği arar, gerçeği yayar, insanları düşünmeleri için silkeler.
Gazetecide at sineğidir.
*********************
Yenimarmaragazetesi.com, yenimarmaragazetesi.net adreslerindeki internet siteleri geçtiğimiz çarşamba günü siber saldırıya uğrayan,Yeni Marmara Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Efekamu oyuna gazetemizin yayın politikasıyla ilgili ders niteliğinde hayati bir açıklama yaptı ve özet olarak dedi ki:
‘’(…)Yazarımız Mehmet Ali Yılmaz, son derece önemli bir gazetecilik başarısı göstermiş olup, Bursa kamuoyunun haber alma hakkını sonuna kadar kullanmasına katkıda bulunmuştur. (…) Kurulduğumuz günden bu yana ‘Bursa’nın Vicdanı’ ve ‘Hayra Motor, Şerre Fren’ prensibi gereği sürdürdüğümüz yayın hayatımızı bundan böyle de bu prensiplere bağlı kalarak sürdüreceğimizi kamuoyuna taahhüt ediyoruz. Bu vesile ile Bursa kamuoyunun haber alma hakkının en büyük teminatı olduğumuzu belirtir, en içten sevgi ve saygılarımızı
sunarız.”
********************
Yeni Marmara gazetesinde özgür hissediyorum kendimi; bu güne dek ne yazmam veya ne yazmamam konusunda en küçük bir uyarı almadım sevgili Orhan Efe’den ve gazete yönetiminden.
Sağlanan bu ‘’editoryal bağımsızlık’’ için minnettarım.
Yazarlarına bu kadar saygılı, hürmetkar olan bir gazetede yazmak insana şevk veriyor.
Farklı hayat felsefelerimiz var belki ama vicdan, vatan, Bursa’nın doğruları, gerçeğe sadakat, yurtseverlik gibi ortak paydalarda buluşup hep birlikte çalışıyoruz Yeni Marmara’da. Türkiye’nin huzuru da, refahı da bu ortak paydalardan geçiyor zaten.
Bursa’nın vicdanı olmak kolay değil tabi. Yeni Marmara bu yönde gazetecilik yapıyor.
Vicdan ve akıl bu güzelim bu canım şehrin ortak paydası olursa Bursa kazanır, hepimiz kazanırız.
 
ActaDiurna
 
 
İlk gazete Roma Senatosu'ncaMÖ 59 yılında 2.000 kopya olarak çıkarılıp imparatorluğun değişik köşelerine dağıtılan ActaDiurna'dır. 
O günden bu güne gazeteciler ve gazeteler var.
Gazetecileri öldürebilirsiniz, nitekim Serbesti Gazetesi yazarı Hasan Fehmi Bey'den bu yana 65 gazeteci katledilmiştir Türkiye’de ama gazetecilik ölmez.
**********************
Gerçeklerin önünde sonunda ortaya çıkma gibi kötü bir huyu var. Gerçek banka kasalarına da hapishane hücrelerine de sığmaz.
Gerçek biz yok saydığımızda da varlığını sürdüren şeydir.
Buralarda gerçeği pek sevmeyiz. Gerçek bizim tekelimizde olsun, onu herkese dayatalım başkalarının gerçeğini ise yok sayalım isteriz.
Gerçekleri eğeriz bükeriz, makyajlarız, sansürleriz, reklamların, propagandanın, rantın, silahın, ünün, makamın, gücün örtüsü altına saklamaya çalışırız.
Bunu da gazeteciliği teslim alarak yaparız çünkü kamu oyunun oluşumunda halkın haber alma hakkı yaşamsaldır.
Ne iyidir ne kötüdür; ne doğrudur ne yanlıştır; ne güzeldir ne çirkindir raconu biz keselim yeter ki.Yöntemi basit: Gazeteleri kontrol edersek halkın nasıl düşüneceğini, nasıl oy kullanacağını, nasıl duygulanacağını, nasıl alış veriş edeceğini de kontrol ederiz.
En büyük hile budur: Kontrol ettiklerimizin kendilerini özgür hissetmelerini sağlamak.
Oysa onlar bizim istediğimiz kadar ve bizim istediğimiz biçimde özgürdürler ve bizim çıkarlarımızı tercihlerimizi kendilerinin çıkarları, tercihleri zannederler.
***********************
Kazanmak için her yolu mubah görmek; kazanmanın yegâne ahlak olduğuna kazananın ahlakı da belirlediğine inanmak. Başkası öyle yapınca feryat ederken biz yapınca başı kuma gömmek. Çifte standartlılık ruhumuza işlemiştir.
Gazeteci bu ortamda kamu oyunun vicdanıdır.
Gazeteci elinde çatallı değneğiyle kıraçta suyu arayan adam gibi elinde kalemi mayın tarlasında gerçeği arayan, aramakla kalmayan gerçeği halka mal eden kişidir.
************************
Gazeteci bir partinin propaganda yazan militanı da değildir, bir şirketin reklam yazarı da. Gazeteci aklın ve vicdanın coğrafyasında dolaştırır kalemini.
Akıl gördürür, vicdan kabul etmez, cesaret yazdırır.
Gazetecilik zor zanaattır. Ölüm vardır, işsiz kalmak vardır, hapis vardır, tehdit vardır, sansür vardır, mahkeme kapılarında ömür tükettirirler size.
Ama gazeteci de hep vardır. Gazeteci dokuz canlıdır. Şairin dediği gibi ‘’vurun ulan ben kolay ölmem’’ der.
Gazetecinin özgürlüğü halkın özgürlüğüdür. 
******************
Yani…
Yeni Marmara Ne kadar özgürse Bursa o kadar özgürdür
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat