Zamlarla Bursa’da ulaşım raydan çıktı

16 Kasım 2016 20:45
A
a
Aziz Nesin yurt dışına gittiğinde yabancı ülke mizahçıları sorarlarmış:
“Nasıl da güzel, şaşırtıcı konular bulup mizah öyküleri yazıyorsunuz. Bu hayal gücü nereden geliyor üstadım?’’
Aziz Nesin bıyık altından gülümseyip dermiş ki:
“Türkiye’de öyle komik, öyle şaşırtıcı, insana yok yahu bu kadar da olmaz dedirten şeyler oluyor ki; ben onları yansıtıyorum mizah hikâyelerime o kadar.’’
************************
Çiçeği burnunda yeni bir köşe yazarı önce kaygı duyar ‘’her gün ne yazayım, nasıl konu bulayım?’’ diye. Bir süre sonra fark eder ki ülkemiz konu cenneti. Bu kez soru değişir ‘’Yahu ne çok konu var. Hangisini yazayım?’’
Sağ olsunlar, devlet büyüklerimiz ve yerel yönetimlerimiz bizi konusuz bırakmıyorlar.
Seç beğen geç klavyenin başına yaz.
Alın size mükemmel bir konu. Dün Bursa depremini yazmıştım bugün zam depremi var sırada:  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi BURULAŞ, toplu ulaşım ücretlerine yüzde 15 zam yaptı. Bursaray'da tam yolcu ücreti 2 lira 25 kuruştan 2 lira 60 kuruşa, indirimli yolcu ücreti ise 1,50 liradan 1 lira 85 kuruşa yükseltildi.
******************
Ülkemizde son iki gündür etkili olan soğuk hava Uludağ’a kar getirmiş. Kar kalınlığının 3 santimetreye yaklaştığı Uludağ’da kar yağışı devam etmekteymiş.
Sağ olsun var olsun, Allah başımızdan eksik etmesin,  BURULAŞ’ımız da son zamla zam yağmurunu sağanağa çevirmiş oldu Bursa ovasında.
Kar kıyamet gelirken cüzdanlarımız bir güzel ısındı.
*******************************
Zam haberine devam edeyim: Otobüs ücretleri de yapılan zamlarla 3 numara olarak bilinen kısa hatlar birlikte tam yolcu ücreti 2 lira 25 kuruştan 2 lira 50 kuruşa yükselirken, indirimli yolcu ücreti ise 1 lira 65 kuruş oldu. Uzun hatlar olarak geçen 5 numaralı otobüslerde ise tam yolcu ücreti 2 lira 80 kuruş, indirimli yolcu ücreti de 1 lira 85 kuruş olarak belirlendi.
Tek binişlik Bukart fiyatları da yeni zamlarla birlikte kısa hatlarda 4 lira, uzun hatlarda 5 liradan satışa sunulacak.
*****************************
Hani “marka şehir olacağız’’ deniyordu ya, böylelikle Bursa ‘’marka’’ oldu:
Bursa: Türkiye’de ulaşımın en pahalı olduğu kent.
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
 
 
Plan değil pilav lazım
 
 
Rahmetli Turgut Özal, demir yolu ulaşımını istemezdi. Efendim şundan: Komünist ülkeler uyguluyormuş denetim kolaylığı sağlıyor diye.
Devlet Planlama Teşkilatına da kızdık aynı gerekçeyle, çünkü plan komünizm demekmiş. “Bize plan değil pilav lazım’’  dediler. Plan olmayınca pilav da gitti.
Bir başka şehre demiryolu bağlantısı olmayan ova şehri Bursa'da en kolay düzenlenecek şey trafikken, trafiği felç ettik, plansızlıkla.
Şimdi de son zamla beraber,   bir daha bu kez büyük harfle yazayım, afiş yapıp kent girişine asalım,  ULAŞIMIN EN PAHALI OLDUĞU KENT olduk.
 
CHP ve MHP’den tepki
 
CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal' yaptığı yazılı açıklamada Bursa’da ulaşım ücretlerine yapılan zamma sert tepki gösterdi.
Sarıbal, diyor ki: “Teleferik fiyatları fahiş; metro ve otobüs fiyatları fahiş; suyumuz, Türkiye’nin en çok su kaynağı olan ama en çok para ödenen suyu, Allah aşkına bir tane vicdanlı işiniz var mı sizin?’’
*****************************
MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cemil Aydın vaziyetin vahametini koymuş ortaya:
“Bursa dinamiklerinin tüm uyarılarına rağmen sadece kendi görüşleri doğrultusunda plan ve projeleri uygulamada ısrar eden Sayın Altepe gelinen nokta itibariyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı mali açıdan çıkmaza sokmuştur. Bütçe açığını ve finans ihtiyacını zaman zaman gayrimenkul satarak gidermeye çalışan Büyükşehir Belediyesi bu kez de ulaşım zammı marifetiyle sözde kaynak yaratma yoluna gitmiştir.
Her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alan Bursa ulaşımı ve kamuoyu yeni ve de haklı bir tartışma ile karşı karşıya kalmıştır.  İktidar partisinin miting veya benzer organizasyonlarında halkımıza ücretsiz olarak kullandırılan toplu ulaşım araçlarına yapılan % 15 tutarındaki zammın hiç bir haklı gerekçesi yoktur. Bu zam derhal geri alınmalıdır.’’
********************
Son zamla cüzdanlar tenhalaşıyor ama Bursaray tıklım tıklım; sıkış tepiş yol alınıyor, bol bol yolda kalınıyor.
Son zamlarla Bursa’da ulaşım raydan çıktı. Allah sonumuzu hayreylesin.
 
1000
icon
Hikmet alb 16 Kasım 2016 23:43

YETKİ ELİNDE OLANIN DÜDÜĞÜ DAHA GÜR ÖTER VE HERKESİ DÜDÜĞÜNÜ ÖTTÜRMEYE ÇAĞIRIRLAR BUNLAR YANLARINDA OLUP İMKANLARI PAYLAŞAN KİŞİLERDİR HEPSİ BERABER OLUP SALDIRIRLAR BAZI YAYIN ORGANLARI DOĞRULARI UYKU SAATİNDE SÖYLİYOR BUNA NE DEMELİ KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK DERT MÜŞTEREK İSE TEPKİYİ DE BERABER VERMELİYİZ

0 0 Cevap Yaz
AHMET KOCATÜRK 16 Kasım 2016 23:02

yüreğine sağlık hocam ...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat