Zeki Müren’in para kesesi

7 Kasım 2016 20:02
A
a
Bugünkü köşemde Sanat Güneşimiz rahmetli Zeki Müren ile ilgili bir haber ve anımı paylaşmak istiyorum.
Ne alaka, ünlü sanat güneşimizin hayata gözlerini yumuşu ve terki dünya eylemesinin ardından yıllar geçti bu anı da neyin nesi diyebilirsiniz?
Haklı olabilir hatta bana sitem de edebilir ve ciddiyet tavsiyesinde bulunarak, daha önemli ve güncel konuları dile getirmemi isteyebilirsiniz.
Bu düşünce ve tavsiyelerinize katılıyorum, ancak son günlerde görsel ve yazılı medyada savaş, terör, trafik kazaları ile cinayet haberleri o kadar çok yer alıyor ki, izleyici ve okurları üzüyor, üzmekle de kalmıyor adeta bunalıma sokuyor.
Bu varsayımla yola çıkarak ben de ortalığı biraz olsun yumuşatmak ve gerginliği ortadan kaldırmak için köşeme bu anımı ve yıllar önce yapmış olduğum magazin haberimi köşe yazımla bir kez daha siz okurlarıma aktarmak istedim.
Dünyaca ünlü sanatçımız Sanat Güneşimiz Zeki Müren, Bursa’ya gelişlerinde Çelik Palas Otel’e gelir, kendisine özel olarak ayrılmış olan suit odasına yerleşir ve yorgunluğu giderip stresini atmak için de otelin hamamındaki havuzda yüzerek zaman geçirirdi.
Yıl 1986… Yine Sanat Güneşimizin bir Bursa ziyareti için Çelik Palas’a geldiği istihbaratını aldığımda, aklıma hemen Sanat Güneşi’ni havuzda yüzerken görüntüleyip habere dönüştürmek geldi.
O yıllarda Milliyet Gazetesi’nin Bursa Bürosu’nda muhabir olarak görev yapmaktaydım.
Hemen telefona sarıldım ve ahizenin öbür ucundaki Sanat Güneşi’ne kendisiyle yapmayı düşündüğüm haber için randevu talebinde bulundum. O anki heyecanımı anlatamam. Gazeteciler Zeki Müren’e “Paşam” diye hitap eder, Sanat Güneşi de bundan büyük haz duyar ve mutlu olurdu.
Paşam, bana bir gün sonrası için söz veriyor, yapmam gereken haber ve çekeceğim fotoğraflar için otelin lobisinde buluşabileceğimizi söylüyor.
Bir gün sonra fotoğraf makinemi alıyor ve otelin yolunu tutuyorum. Ancak buluşacağımız yere geldiğimde Sanat Güneşi’nin tüm hazırlıklarını tamamlamış, otelden ayrılmak üzere olduğunu görüyorum.
Otelin resepsiyonunda hesap öderken yanına yaklaşıyorum, Paşam ne oldu havuzda fotoğraf çekecektik. Paşa özür dileyerek, TRT’den telefon aldığını, canlı yayın için hemen Ankara’ya gitmesi gerektiğini, ama istersem lobide kısa bir görüşme yapabileceğimizi söylüyor.
Otelin lobisinde ödeme yapmak üzere olan sanatçının elindeki para dolu naylon kesesi dikkatimi çekiyor ve başlıyorum makinemin deklanşörüne basmaya. Ancak Paşa en çok habersiz fotoğraf çekilmesine öfkelenir ve küserdi.
Habersiz olarak çekmiş olduğum iki kare fotoğraf beni amacıma ulaştırmış, flaşların patlaması sonrasında heyecanlanan Paşa’nın elindeki para kesesi sarkmış ve “Zeki Müren’in Para Kesesi” haberini oluşturmam için yeterli olmuştu.
Ne var ki Sanat Güneşi’ni fena halde öfkelendirmiş ve kızdırmıştım. O kızgınlıkla Paşa bana, “iznimi almadan niye fotoğrafımı çekiyorsun” diye sitemde bulunarak, bir daha benimle asla haber yapmayacağını söyleyip hışımla otelin dışına çıktı.
Aradan bir iki dakika geçmişti ki, şoförünü göndererek özür dilediğini ve otelin dışında da istediğim kadar fotoğraf çekebileceğimi istemişti. Bu davranışı da onun Sanat Güneşi olmasının ve usta sanatçılığının en önemli kanıtıydı.
Allah rahmet eylesin, mekanın cennet olsun Paşam.
1000
icon
Hikmet alb 7 Kasım 2016 20:33

DEĞERLİ YAZARIM HER KİM OLURSA OLSUN KAMU GÖREVİ YAPAN BİR KİŞİYE KIZMAK SİTEM ETME HAKKI YOKTUR HATASINI ANLAYIP ÖZÜR DİLEMESİ ONUN FARKLILIĞIDIR ZATEN ONUN FARKI YANİ SANAT GÜNEŞİ OLUŞU BU HOŞ GÖRÜSÜNDEN KAYNAKLANIYOR ONUN İÇİN NELER SÖYLENMEDİ Kİ BUNA RAĞMEN SANATINDA BÜYÜMEYE DEVAM ETTİ SAYGILARIMLA

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ


Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat